Šel by podstav učitelů vyřešit takto?

in Česky!6 months ago

Odbory si přivlastnili pondělní stávku a i respektuhodným profilům na X tak unikla její podstata. Dnes mě ale napadlo jedno řešení. Odkud se zrodilo?

Na základce si vzpomínám nejvíce na jeden konkrétní měsíce "výuky". Škola se měla rekonstruovat, tak jsme ke konci roku, aby se uvolnila třída, spojila s výukou s třídámi A a C. Zabývali jsme se především sociálními dovednostmi a strategií deskových her.

Po páté tříde jsem byl přijat na osmileté gymnázium, odkud jsem přestoupil na bližší čtyřleté. Tak třeba hodiny informatiky obvykle probíhaly tak, že jsem za 10 minut dokončil práci a šel pomáhat ostatním. Na konci každého měsíce jsme se namísto IT věnovali luštění křížovek (byť v prohlížeči).

Běžnou praxí na obou gymnáziích byly suplované hodiny. Učitel, který látce už nerozumí či nikdy nerozuměl, zastupoval například fyzikáře. Do třídní knihy se zapíše samostatná práce, ve skutečnosti žádná neexistuje, nebo se dokončí za 10 minut. Podle suplujícího učitele se buď musíme tvářit, že se připravujeme na další hodiny, či si můžeme dokonce hrát na mobilu atp.

Na všech školách spousta výletů, exkurzí, z nichž mnoho má rozporuplnou naučnou hodnotu.

Teď k řešení:

  1. Zrušit hodiny, které nejsou věnovány výuce.
  2. Zrušit výlety, které nemají naprostou přímou souvislost s probíranou látkou
  3. Zrušit suplované hodiny, při kterých se nic produktivního nedělá.
  4. Zkrátit školní docházku na 8 let.

Sociální dovednosti se děti naučí ve sportovních kroužcích, v družině či o přestávkách. Výjimkou může být hra o finanční gramotnosti, kde jsme si v posledním ročníku gymnázia zařizovali pojištění a spořili na důchod; Díky omezení her budou víc času na probíranou látku.

Výlety stojí školu i studenty peníze navíc. Díky zrušení přebytečných výletů bude více času na školu a v případě učitele i na přípravu, ušetřené peníze budou použit na doplnění platů.

Třetí bod ušetří čas a věřím, že pro učitele i pro studenty je pohodlnější se připravovat jinde než ve třídě. Pro učitele se nabízí kabinet s připojením, veškerými testy a jinými materiály. Studenti mají obvykle vyhrazený nějaký prostor, kde mohou volné hodiny strávit.

Díky ušetřenému času by se dala zkrátit povinná školní docházka a tím by se vyřešil podstav a nějaké peníze zbudou i pro ty uklízečky/kuchařky.

▬▬▬

Co jsem zaslechl, že prý jsou značnou částí problému vesnické školy s velmi nízkým počtem žáků (obvykle max první 4 ročníky ZŠ). Na toto názor bez znalosti konkrétních čísel mít nebudu. Vím jen to, že když jsou prváci spojeni s třeťáky a druháci se čtvrťáky, tak mladší často pochytí učivo od starších studentů. Jakmile se dostanou do školy ve městě s druhým stupněm, obvykle základy umí lépe i díky individuálnímu přístupu na těchto školách.