You are viewing a single comment's thread from:

RE: Obrana plastů

in Česky!3 months ago

No. Jaderná energetika, letectví, plasty... To všechno je velký přínos pro lidstvo. Ale nesmí se toho užívat pitomě.
Plastová lahev v odpadovém kontejneru nevadí. Pokud se tedy ty plasty jen neslisují a pak se vezou na kamionu do přístavu, kde je naloží na loď, která je odveze k recyklaci do Číny. A z Číny si to pak zase budou "čerstvé plasty"drandit do Evropy či Ameriky. A to si necucám z prstu, to se fakt děje.
Plastová lahev vadí, když ji někdo kdekoliv na světě použije při nízké teplotě jako palivo. Vadí, když se jich milion vznáší v moři. (Mikrotenové sáčky v moři vadí víc.) Vadí, když z nich v Indii vznikají umělé pahorky...
Takže abych to shrnul. Plast nevadí, pokud se s ním zachází rozumně. Pokud někde nefunguje jeho recyklace, tak by bylo lepší ho tam nepoužívat. Ale zakázat to samozřejmě celoplanetárním zákonem nejde...

Sort:  

Rozumné použití předpokládám jaksi apriori. Protože při nerozumném použití je problém s čímkoliv, nejen s plastovými odpady.

Ostatně, ani ta doprava plastů k recyklaci do Číny nemusí být úplně špatně, pokud si člověk uvědomí souvislosti. Z Číny do celého světa jdou statisíce a milióny kontejnerů se zbožím. A mají se zpět vracet prázdné? Vozit vzduch? Aha!?

Popořadě. Každá technologie prochází vývojem. Z hlediska pozdějšího pohledu jsou první pokusy s ní zpravidla nebezpečné a nerozumné. První letadla moc bezpečná a ekologická nebyla, stejně jako reaktrory. Podobné je to se zpracováním plastů.

A obchodní ani výrobní tajemství se tak úplně nepředává. Stejně jako vzdělanost a technická zručnost obyvatelstva. Kdyby třeba dnes Indie přišla s plánem, že se stane světovým recyklačním centrem, nepovažoval bych to za dobrou zprávu. Minimálně na jedno desetiletí ne.

Ale chápu, že je to nutná daň pokroku. A lidi chtějí jíst a mít se dobře...

Čína je pověstná tím, že tam jde o zisk. Za jakoukoliv cenu. Životní prostředí? Snad se i tam začíná blýskat na lepší časy...

Doprava loděmi. Nejlepší by bylo, kdyby mezi Čínou a zbytkem světa vůbec nejezdily a tudíž nebyly ani vyrobeny. Jenomže v Číně je levná práce. Protože ochrana pracujících a životního prostředí je tam v plenkách. Ale s nástupem robotů by se snad nějaká výroba mohla zase vrátit do Evropy a Ameriky. Tak by Čína mohla přijít o své postavení dílny světa.

A tak doufám, že lodě, které neměly být vyrobeny, nebudou potopeny na širém oceáně, ale sešrotovány.

Tak nějak celkově. Co někde funguje, může být jinde nefunkční. U nás je nakládání s plasty dost vychytané. Ale jinde ne. Umím si předatvit, že v rozvojovém světě by se plasty k recyklaci vykupovaly nebo zálohovaly.

A u nás? Jistě se objeví výrobci recyklačních a výkupních automatů, kteří se pokusí své zboží prosadit. Budou lobbovat, pořádat reklamní kampaně. Právo na to mají... A uvidíme, kdo se dá zblbnout a kdo uplatit.

Přesto je dnes letecká doprava ta nejbezpečnější (i když se někteří lidé bojí), jaderná energie ta nejekologičtější (i když se jí někteří lidé bojí), a plasty? Ty tu byly ještě dřív než letadla a reaktory.

Ohledně těch potopených lodí: víte, že je víc letadel pod hladinou než ponorek ve vzduchu?

Nejsme ve sporu. Nevidím alternativu na místo letadel, jaderné energetiky a plastů. Ale bakelit byl vynalezen až 4 roky poté, co vzlétli bří Wrightové.

S těmi ponorkami a letadly je to neoddiskutovatelné. Neznám ponorku, která by létala. Ani J.Verne takovou nevymyslel.

První termoplast (celuloid) 1856. Plasty tu jsou s námi déle, než by se zdálo.