HIVE blockchain jako Patronite/Patreon

in Polish HIVE2 years ago (edited)

Od dłuższego czasu myślę sobie że platforma HIVE, może być dla wielu osób ciekawszą propozycją niż Patronite, czy Patreon. Mam tu na myśli zarówno twórców jak i patronów. HIVE po angielsku oznacza UL i to jest fajna nazwa dla takiego projektu, jednak w Polsce to słowo fonetycznie kojarzy się już nie tak fajnie...

Ale do rzeczy, skąd porównanie do Patronie? W przypadku Patronite przekazujesz cyklicznie pewne środki pieniężne wybranym osobom, które robią coś, co Ci się podoba i tym samym stajesz się ich patronem. Sprawa jest prosta, ktoś łatwo możne wypłacić sobie zebrane środki i szybko ich użyć.

W przypadku HIVE opcji jest więcej. Oczywiście można łatwo wysłać napiwek (TIP) autorowi pod postem lub wysłać mu środki niezależnie umieszczając w polu MEMO stosowną notatkę. Wiadomość taka może być nawet poufna, o czym nie wiele osób pamięta, wystarczy wiadomość poprzedzić znakiem "#". Wsparcie może być również cykliczne, tak jak domyślnie w przypadku Patronie, co widać na poniższym zrzucie ekranu.

image.png


W przypadku HIVE jest trochę tak, że wbrew obowiązującej mechanice, "można zjeść ciastko i mieć ciastko" - i to jest właśnie to, o czym chce Wam napisać. W HIVE jest tak, że ilość posiadanych przez Ciebie "HIVE POWER" (HIVE w "stake", czyli w czymś na wzór lokaty terminowej) decyduje o tym, jak rozdane zostaną środki z puli inflacyjnej między twórców i czytelników. To poszukiwanie treści i głosowanie jest czymś w rodzaju ekwiwalentu kopania Bitcoina, w przypadku BTC koparki górników w kółko starają się odgadnąć sumę kontrolą (hash) bloku z odpowiednią ilością zer wiodących, a żeby potem, jak im się to uda (1 raz /~10 min), podpisać transakcję w bloku i otrzymać za to wynagrodzenie. W HIVE "kopie się" wartościowe treści w gąszczu tych mniej wartościowych i tak rozdzielane są nowe środki. Nie zagłębiając się w technikalia autorstwa Daniela Larimera1, 2 efektem końcowym jest blockchain z darmowymi i szybkimi transakcjami (3 sek. z nieodwracalnością poniżej 1 minuty) oraz 2 tokeny, stabilny HBD - wartością zmierzający do 1 USD oraz token funkcyjny platformy; o zmiennej wartości - HIVE.

Autorzy treści

Autor zbiera środki przez 7 dni od napisania posta, 50% zebranej kwoty dostępna jest domyślnie po 7 dniach w postaci kryptowaluty HBD, drugie 50% wartości kumulowane jest na koncie w postaci HIVE POWER, które funkcjonalnie zwiększa siłę oddziaływania na platformie. W praktyce, zwiększa wartość głosu jaką możemy oddać na treść oraz ilość transakcji jakie możemy dziennie wykonać tj. transfer, komentarz, post, "lajk". HIVE POWER również można spieniężyć, czyli wycofać z platformy, jednak jest to bardziej czasochłonny proces. Jeśli zadeklarujemy wypłatę, to rozpocznie się proces który zamienia HIVE POWER w gotowe do transferu HIVE, w tempie 1/13 co tydzień. Jeśli ponowimy tak rozpoczęty proces, to zostanie on zresetowany i całość procesu zacznie się od nowa. Jest to w zamyśle element stabilizujący cenę HIVE. Dodatkowym źródłem przychodu mogą być również dyskusje w komentarzach.

Czytelnicy; Patroni; Konsumenci treści

Kiedy "lajkujemy" post, to jednocześnie przekazujemy jego autorowi pewną drobną kwotę, kwota ta jest wprost proporcjonalna na ilości HIVE POWER jaką dysponujemy. Oczywiście istnieje system który pomaga unikać nadużyć, 1 oddany głos zabieram nam 2% z naszego HP i moc ta odradza się przez kolejne 2h. W praktyce powoduje to, że warto utrzymywać swój "Voting Power" w przedziale od 89% do 99%, co daje ok 10-11 głosów dziennie. Po 7 dniach po głosowaniu, do "patronów" wraca 50% puli jaka została zebrana w ciągu tych 7 dni i dzielona jest ona proporcjonalnie do siły głosu jaką oni dysponowali. Na naszym koncie zobaczmy dodatkowe HP, które zwiększa nieznacznie naszą siłę w następnym głosowaniu.

Przykład ekonomiczny

Najlepiej zobrazuje to przykład. Załóżmy, że Monika jest patronem na Patronie i przekazuje wybranym osobom lub np. schroniskom kwotę w wysokości 100 zł miesięcznie, czyli 1200zł rocznie.
Gdyby te 1200 zł wymienić na tokeny HIVE (1200 zł / 2.12(na dziś) = 566 HIVE) i Monika oddawałaby 11 głosów dziennie po ~0.0175 USD przez 365 dni w roku, co daje w tej chwili 70.2625 USD (70.2625 × 3.82 = 268.4 PLN) to oczywiście dużo mniej niż 1200zł, ale w tym samym czasie Monika nie traci posiadanego wkładu, a taka ilość oddanych głosów jest wstanie wygenerować jej dodatkowe HIVE POWER w ilości +9-12% rocznie, zwiększając tym samym moc kolejnych głosów ("lajków"). Tym sposobem Monika podarowała 268.4 PLN zł w ciągu roku, a sama powiększyła swoje konto o ~10% w tokenach HP i ma teraz 628.26 HIVE POWER, o wartości ~1331.91 PLN. Trzeba mieć na uwadze, że kurs HIVE jest mocno zmienny, więc nie należy traktować tego jako poradę inwestycyjną. Procent przyrostu konta również nie jest stały, wartości +9-12% to wartości jakie mi udaje się osiągać, ale są osoby, które mają dużo lepsze wyniki, a także takie które mają gorsze.
W chwili w której piszę tego posta, wartość HIVE wynosi 0.55 USD, szczyt swojej wartości osiągnął przed forkiem, jeszcze jako STEEM i 3 stycznia 2018 roku jego wartość szczytowa osiągnęła 8 USD.Tabla z wartością dziennego zwrotu za głosowanie przy 828 HIVE POWER

Jeśli za zawartość średnią z tej tabeli przyjmiemy 0.25 HP dziennie, to mamy 0.25 x 365 dni = 91.25 HP rocznie
Jeśli to podzielimy przez ilość posiadanych HP 91.25/828 = 0.11 (11%)
obraz.pngAutomatyzacja wsparcia

Pewnie myślisz sobie że to wszystko skomplikowane, śledzenie, głosowanie wybranych autorów zabierze Ci dużo cennego czasu, ale wcale nie musi tak być. Oczywiście na początku trzeba zebrać bazę osób, których pracę chcemy wspierać, ale to nic innego niż czas w Social Media, który i tak spędzamy na FB, Instagramie, Twitterze, (...). Jak wiadomo żaden z tych gigantów nie tworzy treści, zajmuje się natomiast ich cenzurą oraz konsumpcją wytworzonych przez treść zysków...
Po wejściu na stronę hive.vote można zrobić wszystko automatycznie, wystarczy dodać ulubionych autorów do listy i w ten sposób nie przegapić żadnej szansy na wsparcie. Na mojej liście wspieranych osób znajduje się w tej chwili ponad 50 autorów (to tzw. "Fanbase"), są to niezależni dziennikarze, autorzy oprogramowania, blogerzy piszący na interesujące mnie tematy. Można również, równolegle kopiować głosy innych głosujących o podobnych zainteresowaniach, jest to tzw. "Curation Trail". Jeśli np. chciałbyś kopiować moje głosy, to wejdź na stronę hive.vote i wpisz nazwę konta: fractalnode i zapoznaj się z dodatkowymi opcjami. Oczywiście nie zapominajmy o wyszukiwaniu nowych autorów oraz edycji istniejącej listy wsparcia.

Decentralizacja Mediów

Jest jeszcze jeden aspekt o którym chciałem wspomnieć. Całość procesu jest ukłonem w stronę decentralizacji mediów. Jakoś działa to wszystko tak, że nie dość że kapitał w mediach narzuca nam swoją narrację, to jeszcze im za to płacimy. Kupujemy kij, a potem wkładamy go w ręce osoby, która nas nim okłada. W przypadku HIVE siła narracji się mocno rozkłada, a poza tym, sami sobie dobieramy strumień. Zyskują autorzy i konsumenci. Jedni i drudzy przychodzą i odchodzą, jedni kupują HIVE, drudzy sprzedają, tak zmienia się kształt platformy oraz jej wartość.

Uwagi na koniec.

HIVE, to nowa odsłona platformy Steemit. Projety te w pewnym momencie się podzieliły, skutek tego jest taki, że są teraz dwie platformy, które od momentu podziału, rozwijają się osobno. W mojej percepcji wygląda to tak, że Steemit jest teraz bardziej Azjatycki, a HIVE jest dla "świata zachodniego". Wszystko to co było utworzone na Steemit przed podziałem, istnieje również na HIVE. Opis działania platformy Steemit z przed kilku lat, nadal ma zastosowanie w HIVE. Przy czym pewne parametry podziału na obu platformach są już inne.

  • strona domowa - również w j. polskim hive.blog
  • alternatywna dostęp do strony HIVE peakd (EN)


Konto HIVE można założyć tutaj:

Dodatkowe informacje o HIVE (EN)

Tu mój post o Steemit z 2017 ;) -- inne spojrzenie, ale zasady obowiązują te same.
https://peakd.com/polish/@fractalnode/pl-co-co-chodzi-z-tym-steemit

Tu inne wartościowe linki z opisami Steemit.

Gdzie i czy kupić HIVE?

HIVE możesz kupić na giełdzie, np. na Binance, Probit, xbts.io (BitShares DEX), albo od znajomego ;) ale zrób to tylko wtedy, jeśli chcesz od początku stać się aktywnym kuratorem treści i wspierać autorów. Żeby oddać 1 głos o wartości 0.01 USD na koncie musi być dziś ~330 HIVE POWER (700 PLN).
Jako autor, nie musisz kupować HIVE, możesz zacząć je zarabiać tworząc treści :)
Jako że HIVE ma 3 miejsca po przecinku, a 828 HP daje średnio 0.25, to nagrody zaczną nam przychodzić już od kwoty 25 raz mniejszej od 828. Wychodzi więc na to, że kiedy dorobimy się już 33.12 HP, to zobaczymy na naszym koncie zwroty w wysokości 0.001 HP.
Nie mam pewności co się dzieje z mniejszymi kwotami.

Sort:  

Swego czasu na Steemie był Fundition, który był apką crowdfundingową pozwalającą na finansowanie różnych społecznych działań. Mieli sporą delegację, więc wystarczyło opisywać co się robi i dawali upvoty. Do czasu. Pod rządami Justyna Suna projekt upadł. Ale sam Hive też ma duży potencjał crowdfundingowy i @fundacja/@krolestwo od dawna z tego korzysta (BTW, dzięki za upvoty).

Niestety wizja, o której piszesz dla większości ludzi wspierających na tych wszystkich patronajtach (swoją drogą nieźle zdzierających) jest abstrakcją. Wolą więc dać te 1200 zł, bo nie ogarniają tematu krypto. Poza tym niewielu twórców jest mentalnie gotowych, aby wejść w takie formy wsparcia. A nawet jeśli pojawią się wyjątki to zwykle w ogóle tego nie ogłaszają (jakby wstydząc się, że mają coś wspólnego z krypto). Przykładem jest @wideoprezentacje, który marudził na demonetyzację na YT, a zdaje się ani razu nie wspomniał o Steemie, na który też wrzucał materiały (o Hive pewno nawet nie wie). Wyjątkiem natomiast był @carrioner, który na początku był sporym entuzjastą i ściągnął sporo ludzi, ale sam nie wytrwał...

Reasumując: drogą do realizacji tej wizji jest ściągnięcie tu jakiś znanych twórców, którzy będą świadomi tego, że popularność platformy w dłuższej perspektywie ma przełożenie na to ile zarabiają. Dopiero za nimi przyjdą ludzie gotowi wejść w taką formę wsparcia.

...no właśnie, nawet mu się nie chce zrobić CTRL-C, CTRL-V, a jest też ciągle u mnie na liście. Pewnie chodzi mu o to, że te "przychody" są byt małe. Z drugiej strony wydaje mi się że namawianie ludzi do krypto jest postrzegane jako ryzykowne i nie wiele osób chce podejmować takie ryzyko wizerunkowe. Dlatego też napisałem pod koniec, że tak naprawdę to nie trzeba nic kupować. "Wystarczy być" w tych Social Media, resztę wyliczy sieć.

Pewnie chodzi mu o to, że te "przychody" są byt małe.

Paradoksalnie są one pewno porównywalne z YT (jak się nie sprzedaje na dołku). On ma prawie 2500 STEEM/SP i 2500 HIVE/HP + 120 SBD i 120 HBD, czyli ponad 3500 dolarów. Gdyby promował platformę (i nie mam tu na myśli naganiania na kupno tokenu), robił codziennie wspomniane przez Ciebie CTRL-C, CTRL-V i głosował na innych to miałby dużo więcej. Ale może nie potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Z ciekawości zajrzałem na jego kanał i już nie marudzi w każdym filmie na demonetyzację...

namawianie ludzi do krypto jest postrzegane jako ryzykowne

Dlatego ja w rozmowach nie namawiam do krypto tylko do zdecentralizowanych mediów społecznościowych, które w dodatku pozwalają na monetyzację bez żadnych progów wejścia.

"Wystarczy być" w tych Social Media, resztę wyliczy sieć.

Otóż to.

a co na to Otoka, pytałeś?
Fajnie byłoby zobaczyć Ctrl-V z linkiem YT od Otoki.

Z Otoką to w sumie tylko raz w życiu rozmawiałem odpowiadając mu na pytanie czy może skorzystać z mojej muzyki…

Okazuje się że dziś nasz stary dobry HIVE/(Steemit '2016) jest dla celebrytów nowością i mają dla tej nowości fajną i szumną nazwę "WEB 5.0",
bo (WEB 2.0 + WEB 3.0 == WEB 5.0)
WEB 2.0 to Social Media ( or user created content)
WEB 3.0 to dostęp do danych, twórca jest właścicielem danych, tylko on może jest zmieniać, admin nie możne podszyć się pod twórcę treści, po przez logowanie portfelem → KeyChain, Scatter, Anchor, MetaMask, (...). No i dane są przechowywane w sposób zdecentralizowany - blockchain i/albo IPFS.

Świetny artykuł

Chodził za mną od, hohoo...
Wrzesień miesiącem walki z prokrastynacją

Wrzesień miesiącem walki z prokrastynacją

Dołączam się!


~~~ embed:1437134991054487553 twitter metadata:RnJhY3RhbE5vZGV8fGh0dHBzOi8vdHdpdHRlci5jb20vRnJhY3RhbE5vZGUvc3RhdHVzLzE0MzcxMzQ5OTEwNTQ0ODc1NTN8 ~~~
The rewards earned on this comment will go directly to the person sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.

Super wpis, jedynie pokusiłbym się o podmienienie linków Steemowych na nowe Hive'owe, dostęp do wszystkich treści jest też przez pozostałe frontendy.

dzięki, poprawiłem

Myślę, że to może być świetny pomysł aby stworzyć taki interfejs, który będzie takim Patreonem/Patronitem, ale pod spodem będzie HIVE lub inne kryptowaluty. Zresztą zdziwiłbym się, gdyby coś takiego już nie powstało?

wiem, że peercoin miał mieć serwis tego typu i chyba nawet jest zaimplementowany, ale czeka na odpowiedni moment. Tak słyszałem.

no jest, pisałem w pod nagłówkiem Automatyzacja Wsparcia:
Logujesz się danym z HIVE, musisz autoryzować aplikację kluczem ACTIVE, żeby mogła głosować w Twoim imieniu, tutaj:
https://hive.vote/dash.php?i=2
Na tej stronie dodajesz konta i ustawiasz parametry.

obraz.png

Tutaj możesz śledzić głosowania kogoś innego wpisując jego konto.
https://hive.vote/dash.php?i=1

Na pierwszej stronie ustawiasz próg do jakiego ma głosować, ustaw 90%
https://hive.vote/dash.php
obraz.png

Hive.vote używam, myślałem o czymś bardziej naśladującym mechanizm działania Patronite/Patreon i podobnych serwisów. Ale po namyśle stwierdzam, że to bez sensu. W końcu dlatego jesteśmy na Hive, żeby móc wynagradzać twórców bez konieczności wysyłania im pieniędzy (czy też płynnych tokenów), ale możemy po prostu dawać lajki tak, że każdy na tym zyskuje :) Jakby nie patrzeć, Hive to taki jeden wielki Patreon, na którym wszyscy zarabiają: twórcy treści jak i ich konsumenci :) Do tej pory nie myślałem o Hive w ten sposób, ale to kolejna cenna analogia do zapisania :)

Był kiedyś https://fundition.io ale już chyba nie działa aktywnie.

Congratulations @fractalnode! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 2250 upvotes.
Your next target is to reach 2500 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

Introducing the Hive Power Up Month - Let's grow every day!
Hive Power Up Day - September 1st 2021 - Hive Power Delegation

No to jest coś :) kiedyś myślałem o tym aby zrobić serwis, który pomagałby wykorzystywać marnujące się głosy na wspieranie twórców. Sam czasem widzę, że moja siła głosu wynosi 100%. Ja tam mam głos warty ułamki grosza, ale takich jak ja jest pewnie sporo.