Ostatnio przeczytałem #61 - "Hajlajf. Czysta prawda o brudnej służbie" - KAFIR & Łukasz Maziewski

in Polish HIVE4 years ago

Bardzo dobrze odebrałem debiutancką powieść Kafira "Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie" i prawie z marszu sięgnąłem po jego kolejną powieść szpiegowską, którą napisał wespół z Łukaszem Maziewskim "Hajlajf. Czysta prawda o brudnej służbie". Jest to historia młodego oficera rozpoznania, który zostaje zauważony przez starego wyjadacza wywiadu wojskowego i zwerbowany do zbrodniczej organizacji WSI, czyli Wojskowych Służb Informacyjnych.

378212hajlajfczystaprawdaobrudnejsluzbiekafir1.jpg
Źródło zdjęcia: księgarnia internetowa publio.pl.

Radosław Sztylc – młody oficer Wojska Polskiego trafia w sam środek międzynarodowej afery szpiegowsko-kryminalnej. Aby rozwikłać krwawą zagadkę, musi przyjąć propozycję „nie do odrzucenia”. Zostaje oficerem Wojskowych Służb Informacyjnych. Zmierzy się nie tylko ze sprytnym i bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. Najgroźniejsze niebezpieczeństwo grozi mu ze strony własnych służb. Do tego dochodzi walka z rutyną, trepami i wojskowym „betonem”. Bo – jak mówią bardziej doświadczeni oficerowie - nie ma lekko w przemyśle ciężkim. Kto wyjdzie z tej walki zwycięsko?

Akcja tej powieści kryminalno-szpiegowskiej umiejscowiona została w schyłkowym okresie istnienia WSI, z bliska poznajemy nastroje oficerów tej formacji, wewnętrzne podziały i bardzo zróżnicowane wpływy zewnętrzne, wynikające z nowych politycznych sojuszy i ze starych peerelowskich uzależnień.

Z racji, że w okresie kiedy dzieje się akcja tej co prawda fikcyjnej powieści służyłem w wojsku to mam pewne porównanie do rzeczywistych wydarzeń i funkcjonowania oficerów WSI. Prawdopodobnie oficer obiektowy w mojej jednostce był na tych samych kursach i szkoleniach co bohater powieści, bo zachowywał się w identyczny sposób w relacjach z żołnierzami. Taki wujek dobra rada, bardzo przyjacielski, wysłucha jak ksiądz, a i wódki się z Tobą napije. W bardzo podobny sposób przedstawiony został bohater tej powieści kpt. Radosław Sztylc, więc mogę zakładać, że autor zna ten sposób działania z autopsji.

Sztylc w końcówce lat dziewięćdziesiątych jako młody oficer odkrywa nieopodal poligonu na którym ćwiczy jego jednostka zwłoki młodej kobiety. Dzięki tej sprawie został zauważony i zwerbowany przez komandora Sobolewskiego do WSI. Pomimo braku bezpośrednich relacji służbowych, komandor często zleca młodemu oficerowi "fuchy" poza łańcuchem dowodzenia. Do takich spraw należy inwigilacja nowego dowódcy batalionu majora Wielgosza, który w ocenie komandora może mieć coś wspólnego ze śmiercią dziewczyny, którą Sztylc znalazł kilka lat wcześniej obok poligonu w Orzyszu.

Poszukiwanie zwyrodnialca, który morduje dziewczyny blisko obiektów poligonowych na których ćwiczą żołnierze jest tylko odpryskiem dużo większej międzynarodowej rywalizacji wywiadów, której celem jest przejęcie SB-eckiego archiwum pewnego bardzo wpływowego polityka. Służby polskie i amerykańskie za wszelką cenę chcą zdobyć te archiwum jako pierwsi.

Powieści jest dość prostolinijna, nie znajdziemy tu kilkustopniowych intryg i zwrotów akcji jakie cechują powieści Severskiego, a mimo tego czyta (słucha) to się świetnie. Po zakończeniu lektury byłem zdziwiony, że tak dużo wątków zostało zostawionych bez zakończenia, myślałem, że to błąd autorów, ale okazało się niedawno, że na jesieni planowane jest wydanie kontynuacji losów Radosława Sztylca, którego czeka proces weryfikacji przez komisję polityczną powołaną w celu rozwiązania WSI. Myślę, że każdy kto miał do czynienia z oficerami polskiego kontrwywiadu, bez znaczenia WSI czy SKW, zdaje sobie sprawę, że to tylko szyld, który został zmieniony przez polityków w celu obsadzenia kierownictwa tej formacji swoimi ludźmi. Z niecierpliwością czekam na powrót majora Sztylca (awansował).

data wydania: 19 październik 2019
ISBN: 9788311157811
liczba stron: 300
kategoria: kryminał szpiegowski
język: polski


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Zapraszam do lektury. Jeżeli, ktoś już czytał zapraszam do komentowania.

Sort:  

Your current Rank (51) in the battle Arena of Holybread has granted you an Upvote of 46%