Ostatnio przeczytałem 2023#20 (#131) - "Wagnerowcy. Psy wojny Putina" - Grzegorz Kuczyński

in Polish HIVE8 months ago

Wojna, prezentowana jest zwykle na telewizyjnych ekranach jako przede wszystkim ogromne zniszczenia, śmierć i cierpienie ludności cywilnej. Nikt nie powie tego głośno, że wojna jest doskonałą okazją do szybkiego wzbogacenia się, bo jak inaczej wytłumaczyć fenomen prywatnych armii, które od dziesięcioleci wpisały się w krajobraz każdego większego konfliktu zbrojnego. Kilka lat temu głośno było o amerykańskiej Blackwaters, a aktualnie uwaga wszystkich skupia się na prywatnej armii Jewgienija Prigożyna, oligarchy znanego jako „kucharz Putina”, tzw. Grupie Wagnera dowodzonej przez Dmitrija Utkina „Wagnera”, weterana rosyjskiej armii, fana muzyki Richarda Wagnera (stąd jego pseudonim).

Wagner.png

Grzegorz Kuczyński ukończył historię na Uniwersytecie w Białymstoku oraz specjalistyczne studia wschodnie na Uniwersytecie Warszawskim. Od blisko 20 lat specjalizuje się w tematyce wschodnioeuropejskiej, szczególnie Rosji, Jest autorem wielu publikacji poświęconych kuluarom rosyjskiej polityki oraz książek „Jak zabijają Rosjanie” i „Tron we krwi”. Pod koniec ubiegłego roku ukazała się jego trzecia książka „Wagnerowcy. Psy wojny Putina”.

Precyzyjne zamachy, okrutne tortury, polityczne intrygi. Ogromne pieniądze, diamenty, złoto, ropa. Tajne układy z afrykańskimi dyktatorami i polowanie na prezydenta Ukrainy Zełenskiego. Z tym wszystkim stoją Wagnerowcy, najbardziej znani na świecie najemnicy. Zarabiają krocie dla swego sponsora Jewgienija Prig ożyna, słynnego kucharza Putina, ale też realizują tajne misje zlecone przez Kreml. Współpracują z armią i wywiadem Rosji, bo tak naprawdę są „niewidzialną armią Putina”. W przypadku porażek, jak wtedy, gdy zostali zmasakrowani przez Amerykanów w Syrii, Moskwa umywa ręce. Gdy są potrzebni w wojnie z Ukrainą, rosyjska propaganda nawet tego nie ukrywa.

Tournée muzyków „orkiestry Wagnera” zaczyna się na Krymie i w Donbasie, przenosi się na Bliski Wschód, w głąb Afryki, a nawet nad Morze Karaibskie, żeby powrócić w zeszłym roku na Ukrainę. O jednym z krwawych „występów” na Czarnym Lądzie tak pisze Grzegorz Kuczyński:

… Do tego świadka kilka miesięcy później dotarli dziennikarze Walnął Street Journal. Pasterz powiedział, że wśród żołnierzy byli członkowie malijskiej armii i najemnicy Wagnera. Zabrali około 35 osób – Związali im ręce z tyłu i zawiązali mi oczy turbanem – powiedział świadek. Dwa dni później pasterz, który szukał swojego bydła, znalazł spalone ciała około 15 km od miejsca zdarzenia.

Autor przedstawił „szlak bojowy” niesławnej prywatnej armii pod komendą Jewgienija Prig ożyna, oligarchy znanego jako „kucharz Putina”. Krwawi „muzycy” koncertują od Ukrainy, przez Syrię po kraje środkowoafrykańskie, wszędzie tam, czyli gdzie Kreml prowadzi krwawe interesy. Oficjalnie działalność prywatnych firm wojskowy, czyli частная военная компания (CzWK) jest w Rosji nielegalna, ale z drugiej strony luki prawne i krysze polityków u szczytów władzy dają zielone światło dla takich grup.

Ciekawa książka, w pewnym sensie pozwala usystematyzować wiedzę na temat tej grupy, ale nie wnosi nic odkrywczego. Autor, jak wielu innych „specjalistów” od militariów, geopolityki itp., wykorzystał koniunkturę, zebrał do kupy ogólnodostępne informacje i wydał je w postaci książki. W ten sposób wracamy do tego, co napisałem na początku, czyli „że wojna jest doskonałą okazją do szybkiego wzbogacenia się” i nie trzeba nawet jechać na front.

data wydania: 23 listopad 2022
ISBN: 9788311167520
liczba stron: 300
kategoria: literatura faktu
język: polski

Ocena (w skali 1-10): ocena 6


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Sort:  

Manually curated by ewkaw from the @qurator Team. Keep up the good work!