Ostatnio przeczytałem 2023#21 (#132) - "Kara cię nie ominie" - Christina Larsson

in Polish HIVE8 months ago

Powieść „Kara cię nie ominie” jest już trzecią książką szwedzkiej autorki Christiny Larsson, w której główną bohaterką jest Ingrid Bergman, komisarz wydziału zabójstw policji kryminalnej w Göteborgu. Wcześniejsze ukazały się „Piąta Księga Mojżeszowa” i „Brudna robota”.

Larsson3.jpg

Sprzątaczka, która jak co tydzień przyszła posprzątać willę państwa Sternheg, w łazience znajduje nagie ciało właściciela, znanego w Göteborgu doradcy finansowego. Mężczyzna został brutalnie zamordowany przy pomocy młotka. Śledczy odkrywają, że z pozoru spokojne i nudne małżeństwo skrywa przed opinią publiczną wiele tajemnic, które dopiero wypływają na powierzchnię po śmierci Erika Sternhega. Mężczyzna cieszył się ogólnym szacunkiem, szybko okazuje się, że nie był tak porządnym i uczciwym obywatelem, którego obraz kreował.

Larsson doskonale buduje napięcie, dokładając wątki poboczne, w przypadku tej powieści jest to palący problem stalkingu, którego doświadczają młode kobiety korzystające z internetowych portali randkowych. Można odnieść wrażenie, że autorka demonizuje tego rodzaju formę nawiązywania znajomości, ponieważ w przypadku dwóch kobiet poszukiwanie miłości kończy się fatalnie. Obie spotkały się nie zróważonego mężczyznę, który przy pomocy szantażu próbuje podporządkować je sobie, do czego to może prowadzić łatwo się domyślić. Przez moment można odnieść wrażenie, że stalker może mieć coś wspólnego z morderstwem Erika Sternhega. Myślę, że to celowy zabieg autorki.

Główna bohaterka Ingrid Bergman jest wyjątkowa. W całości oddana temu co robi, bez urlopu, bez czasu na życie prywatne. Pomimo tego, że to trzecia książka cyklu, to niewiele o niej wiemy. Autorka dawkuje czytelnikowi informację na temat policjantki, w poprzednim tomie przy okazji wątku o umierającym ojcu dowiedzieliśmy się o chłodnych relacjach z matką i braćmi. W tej części okazało się, że po śmierci ojca relacje z braćmi uległy poprawie, pojawił się natomiast inny problem. Ojciec w testamencie zapisał część spadku córce z nieformalnego związku, o której nikt nic nie wiedział. Zanosi się, że ten wątek będzie jeszcze rozwijany w kolejnych tomach.

Christina Larsson coraz lepiej radzi sobie z budowaniem napięcia i przyciągnięciem uwagi czytelnika. Autorka koncentruje czytelnika na śledztwie, zbieraniu informacji, analizowaniu i samemu wyciąganiu wniosków. Czasami chciałby, żeby akcja była nieco szybsza, a śledczy lepiej radzili sobie z łączeniem kropek. Z drugiej strony cieszy mnie minimalna ilość tzw. wypełniaczy niewnoszących zbyt wiele do akcji powieści. Sprawa morderstwa ma zaskakujące rozstrzygnięcie.

Książka nie jest literackim arcydziełem, ale powinna stanowić dobrą rozrywkę podczas letniego relaksu.

data wydania: 29 marzec 2023
ISBN: 9788702379914
liczba stron: 424
kategoria: kryminał
język: polski

Ocena (w skali 1-10): ocena 7


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Sort:  

Manually curated by ewkaw from the @qurator Team. Keep up the good work!