Ostatnio przeczytałem 2023#09 (#120) - " Klasa" - Dominik W. Rettinger

in Polish HIVElast year

Książka "Klasa" była jedną z wielu powieści, które trafiają w moje ręce, intrygujący opis, zachęcał do lektury, jednak nic niemówiące mi nazwisko autora sprawiło, że wiele z nich odkładana jest na później i czeka na swoją kolej. Tak było także w tym przypadku.

Klasa.jpg

Dominik W. Rettinger jest absolwentem socjologii kultury na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserii filmowej PWSFTViT w Łodzi. Jedyny film, do którego napisał scenariusz i go wyreżyserował "Gra w Ślepca" został zatrzymany przez cenzurę w 1986 roku. W pierwszej dekadzie XXI wieku napisał scenariusze do kilku seriali telewizyjnych, między innymi do "Ekipy" wyreżyserowanej przez Agnieszkę Holland. A później przyszedł czas na twórczość literacką. Trudno go zaszufladkować do jednego gatunku literackiego, gdyż ma w swoim dorobku powieść fantasy, science fiction, sensacyjne i historyczne.

Dziennikarz radiowy Adam Wierzbicki podczas audycji na żywo odbiera telefon od dawnego szkolnego kolegi Piotra Lasoty, obecnie prezesa filii amerykańskiej firmy w Polsce. Lasota został pobity i trafił na OIOM, chciał jednak przekazać osobiście coś Adamowi. Jeden telefon sprawił, że Adam został wciągnięty w niebezpieczną rozgrywkę, a życie jego i jego bliskich będzie w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Adam dostał od Piotra niewinnie wyglądający bilet do metra z zakodowaną wiadomością, którą będzie w stanie odkodować wyłącznie ktoś z ich licealnej klasy. Do tej samej klasy chodził Karol Siennicki — obecnie oficer kontrwywiadu wojskowego, a prywatnie mąż Anny dawnej miłości Piotra. Po powrocie Lasoty do Polski Anna nawiązała z nim romans. Konflikt dawnych przyjaciół o kobietę odchodzi na dalszy plan, gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze i ludzie, którzy są gotowi zabić każdego, kto stanie im na drodze do fortuny. Tłem jest konflikt polityczny toczący się wokół złóż tytanu, znajdujących się na chronionym obszarze Pojezierza Suwalskiego.

Książka pełna akcji, wciągająca od pierwszego rozdziału, ciągle coś się dzieje, pobicia, pościgi, porwania, strzelaniny, a do tego ciągłe zwroty akcji, szantaże oraz skorumpowani politycy i oficerowie wywiadu. Wszystko to sprawia, że czytelnik otrzymuje iście wybuchową mieszankę, prawie tak niebezpieczną jak bomba, którą przestępcy chcą zdetonować pod Suwałkami.

Bardzo dobra powieści, cieszę się, że zdecydowałem się w końcu po nią sięgnąć. Powieść polecam jako dobry kawał solidnej rozrywki.

data wydania: 16 czerwiec 2014
ISBN: 9788375153118
liczba stron: 544
kategoria: powieść sensacyjna
język: polski

Ocena (w skali 1-10): ocena 7


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


Sort:  


The rewards earned on this comment will go directly to the people( @lesiopm ) sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.

Manually curated by EwkaW from the @qurator Team. Keep up the good work!