500 Followers on Hive! - Hive'da 500 Takipçi! [EN-TR]

in Kapali2 months ago

Hello dear followers, I hope you are having a good day. Today was a pretty ordinary day for me but when I was checking my account on Hive, I realized that I have 500 followers.


source

First of all, thank you very much to everyone who follows me, this is the highest number of followers I have ever had on a social media. Even more than my followers on Instagram and Twitter combined. There is no other social media that I actively use anyway. By the way, 500 followers might be a very small number for many of you and that's normal. Because while Hive is very popular during bull season, I see that even a person who is a little bit active here has more than 1000 followers. You can see this too, I've seen people with 2000 followers just by sharing a few posts. I don't want to name them now because I don't even remember them xd. I don't know how many people have 500 followers among the accounts created in the last year. I wonder if we have a statistic for that? Because Hive is such a place that unless you are a very popular writer, people will not notice you.

Think of it this way, you write excellent articles, you share all your knowledge and experiences, but with whom? Who knows you on this platform? You might think that you are sharing in a big community, but maybe you don't even realize that the community you are sharing with is not even active. I am talking about a beginner user, of course after a while you will realize which communities are active and which are not. If you're a beginner and you're reading this, you're probably thinking, how am I going to get noticed by people? By engaging, of course. The most important thing on this platform is engagement. According to Peakd data, I have made more than 12000 comments since I joined this platform. Since I'm not even 2 years old yet, that means I'm commenting more than 20 times every day. I love interacting with people, I love reading the great things they share and at some point they find my posts valuable and start reading them too. That's how it always starts, my friends. No one who joined Hive and is now in good places got there all at once. At least they invested their time or money here. If you can't spare either, Hive is not the place for you.

Anyway, I don't want to digress too much in this article, this is kind of a thank you article. Thank you for reading what I have shared so far, thank you for voting, thank you for giving me your time, thank you for appreciating the time I give you, thank you for following me. Take care and have a great day!

TR

Selam sevgili takipçilerim, umarım iyi bir gün geçiriyorsunuzdur. Bugün benim için oldukça sıradan bir gündü ancak Hive'daki hesabımı kontrol ederken şunu fark ettim, 500 takipçiye sahibim.


source

Öncelikle beni takip eden herkese çok teşekkür ederim, bu benim bir sosyal medyada sahip olduğum en yüksek takipçi sayısı. Hatta Instagram ve Twitter'daki takipçi sayımın toplamından bile fazla. Zaten aktif olarak kullandığım başka bir sosyal medya yok. Bu arada 500 takipçi birçoğunuz için çok küçük bir sayı olabilir ve bu normal. Çünkü Hive boğa sezonunda çok popülerken burada azıcık aktif olan bir insanın bile 1000 takipçiden fazlasına sahip olduğunu görüyorum. Bunu siz de görebilirsiniz, sadece birkaç post paylaşıp 2000 takipçisi olan insanlar gördüm. Şimdi isimlerini vermek istemiyorum çünkü hatırlamıyorum bile xd. Son bir yıl içerisinde oluşturulan hesapların arasında ise 500 takipçiye sahip kaç kişi vardır bilmiyorum. Acaba bunun için bir istatistiğe sahip miyiz? Çünkü Hive öyle bir yer ki siz çok popüler bir yazar olmadığınız sürece insanlar sizi fark etmeyecektir.

Şöyle düşünün, mükemmel yazılar yazıyorsunuz, bütün bilgi birikiminizi ve deneyimlerinizi paylaşıyorsunuz ancak kiminle? Sizi bu platformda kim tanıyor? Büyük bir toplulukta paylaşım yaptığınızı sanıyor da olabilirsiniz ama belki paylaşım yaptığınız topluluğun aktif olmadığının bile farkında değilsiniz. Yeni başlayan bir kullanıcıdan bahsediyorum, tabi ki bir süre sonra hangi toplulukların aktif olup olmadığını anlayacaksınız. Eğer yeni başlayan biriyseniz ve bu yazıyı okuyorsanız, şunu düşünüyorsunuzdur, o zaman ben nasıl insanlar tarafından fark edileceğim? Tabi ki etkileşime geçerek. Bu platformdaki en önemli şey etkileşimdir. Peakd verilerine göre bu platforma katıldığımdan beri 12000'den fazla yorum yapmışım. Henüz 2. yılımı doldurmadığıma göre bu her gün 20'den fazla yorum yaptığım anlamına geliyor. İnsanlarla etkileşime geçmeyi seviyorum. Onların paylaştığı harika şeyleri okumayı seviyorum ve bir yerde onlar da benim postlarımı değerli bulup okumaya başlıyorlar. Bu her zaman böyle başlıyor dostlarım. Hive'a katılan ve şu anda iyi yerlerde bulunan hiç kimse bir anda oraya ulaşmadı. En azından buraya zamanını ya da parasını ayırdı. Eğer ikisini de ayıramayacaksanız, Hive size göre bir yer değildir.

Her neyse bu yazıda konuyu çok dağıtmak istemiyorum. Bu bir nevi bir teşekkür yazısı. Bugüne kadar paylaştığım şeyleri okuduğunuz için, oyladığınız için, bana zaman ayırdığınız için, size ayırdığım zamana değer verdiğiniz için, beni takip ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın ve harika bir gün geçirin!

Sort:  

Well done, the only way is up!!

Thanks man! I should tell more boss stories to get more followers I guess 🤣🤣

Lol, you should!

Congrats for your achievement!
!DHEDGE
!hiqvote

Thanks a lot man!

Congratulation 😊 you did amazing effort. Never be easy to invest time

You are right, somehow people expect everything to happen by itself, but as someone who has experienced it, I have to say that it is not that easy.

I congratulate you on completing 500 followers. You will progress further and go from 500 to 1000 followers. There is no doubt that we are all trying to become grow on the Hive

It took me almost 2 years to have 500 followers but I know that if a bull season comes, it will take me a few months to have 1000 followers. Thanks for your comment.

I send you my best wishes, I hope you continue to reap more success. Happy day, blessings.

Thank you for your witness vote!
Have a !BEER on me!
To Opt-Out of my witness beer program just comment STOP below

Thanks a lot! I do my best to improve myself, both on Hive and outside Hive.


Hey @faniaviera, here is a little bit of BEER from @isnochys for you. Enjoy it!

We love your support by voting @detlev.witness on HIVE .

tebrikler, 500'ü 501 yapayım :)

Teşekkür ederim, bu postu yayınladığımda zaten 501 takipçim vardı ve sizinle birlikte 503 oldu 🙂

503 olmuş bile

Tebrikler arkadaşım. Çok güzel bir sayı umarım bin takipçi sayısına da çok yakın bir zamanda ulaşırsın.

Teşekkür ederim, umarım yapabilirim :)

Many congratulations my friend ✨. My first goal is to reach 50 followers, there I go little by little with enthusiasm. Greetings from Venezuela ✌

It'll take some time but I'm sure you'll be there man, 50 is something. I also followed you 👋

Ohhh thanks my friend. It will be so, step by step you achieve your goals 😎

1


This post has been selected for upvote from our token accounts by @libertycrypto27! Based on your tags you received upvotes from the following account(s):

- @dhedge.bonus
- @dhedge.pob
- @dhedge.cent
- @dhedge.neoxag
- @dhedge.waiv

@libertycrypto27 has 7 vote calls left today.

Hold 10 or more DHEDGE to unlock daily dividends. Hold 100 or more DHEDGE to unlock thread votes. Calling in our curation accounts currently has a minimum holding requirement of 100 DHEDGE. The more DHEDGE you hold, the higher upvote you can call in. Buy DHEDGE on Tribaldex or earn some daily by joining one of our many delegation pools at app.dhedge.cc.

@libertycrypto27, the HiQ Smart Bot has recognized your request (1/1) and will start the voting trail.

In addition, @incublus gets !HUG from @hiq.redaktion.

For further questions, check out https://hiq-hive.com or join our Discord. And don't forget to vote HiQs fucking Witness! 😻

Dear @incublus, you just got hugged.
I sent 1.0 HUG on behalf of @hiq.smartbot.
(2/2)