Industrial Pipe Lamp Design by Ucmuharfli , Endüstriyel Boru Lamba Tasarımım

in OnChainArtlast year (edited)

MIDR6399.JPG

Hi

I mentioned the products I made with industrial pipe fittings in one of my previous posts. Apart from beverage dispensers made with stainless brass pipes, I also design decorative objects using black pipes. Although I concentrate mostly on lampshade models, I also think about different models regularly. Since it is costly, I may be limited to constantly producing new products, but while Woodext is supplying the parts of the robots we designed and sold for our company, I also buy extra pipe parts for new designs, so that I can present my different designs to the taste of my customers and my environment. In this article, I will share with you my industrial pipe lamp, which I do not intend to sell, which is designed for myself, is fitted with a double bulb, and can be adjusted with a dimmer valve. This time I did not apply bronze aging, I left it in plain matt black.

- TR

Endüstriyel boru parçaları ile yaptığım ürünlerden bahsetmiştim önceki paylaşımlarımdan birinde. Paslanmaz pirinç borularla yapılan içecek dispenserleri dışında, siyah borular kullanarak dekoratif objeler de tasarlıyorum. Daha çok abajur modelleri üzerine yoğunlaşsam da, farklı modeller üzerine de düşünüyorum düzenli olarak. Masraflı olduğundan dolayı sürekli yeni ürün çıkarmam kısıtlı olabiliyor, ancak Woodext firmamız için tasarlayıp sattığımız robotların parçalarını temin ederken, yeni tasarımlar için de fazladan boru parçaları alıyorum, böylelikle farklı tasarımlarımı, hem müşterilerimin hem de çevremin beğenisine sunabiliyorum. Bu yazımda satmayı düşünmediğim, kendim için tasarladığım çift ampul takılan, dimmerle vanadan ayar yapılabilen endüstriyel boru lambamı sizlerle paylaşacağım. Bu sefer bronz eskitme uygulamadım, düz mat siyah olarak bıraktım.

Some Photos from the Design Process - Tasarım Aşamasından bazı Fotoğraflar

IMG_5360.JPG


YIWP3287.JPG


cigir.jpg


v3.jpg


AJFG4450.JPG


Some of my designs
MIDR6399.JPG

If you want to see the other products I designed:Thank you - Teşekkürler

Sort:  

Nice work, I can see someone interested in it ;)

Keep on the good work!

Thank you very much :)

Manually curated by EwkaW from the Qurator Team. Keep up the good work!

harika ürünler, ellerine sağlık @ucmuharfli 👏
yalnız daha önce dediğim gibi, bakır rengini hayal ettim :)


Bu yazı Curation Collective Discord Sunucusunda küratörlere önerilmiş ve manuel inceleme sonrasında @c2-turkish topluluk hesabından oy ve reblog almıştır. @c-squared hesabı topluluk witness'ı olarak faaliyet göstermektedir. Projemizi desteklemek isterseniz bize buradan witness oyunuzu verebilirsiniz.
This post was shared in the #turkish-curation channel in the Curation Collective Discord community for curators, and upvoted and reblogged by the @c2-turkish community account after manual review.
@c-squared runs a community witness. Please consider using one of your witness votes on us here