Ваш урок географії. Витоки географічної науки: чи є білі плями на карті?

in Team Ukraine3 years ago

Географія цікава наука, щоб довести це розглянемо її джерела, та чому ще досі на географічній карті є білі плями.

Географічні книги минулого читаються як казки або пригодницькі романи, через те, що вони розповідають про далекі подорожі, повних найнесподіваніших небезпек. Але от до кінця X IX століття майже вся наша планета виявилася описаною. Були відкриті, виміряні та нанесені на карту майже всі острови, річки, озера, гори.

IMG_20171212_122512.jpg

Фото з особистого архіву. Національний парк Накуру, Кенія

Стали говорити, що на карті світу майже не залишилося «білих плям», тобто територій, де не ступала нога людини.
Здавалося, ще трохи та географія як наука припинить своє існування і від неї залишаться тільки тисячі книг, що описують поверхню нашої планети, та докладні географічні карти, які цю поверхню зображували.

Однак виявилося, що це початок нового етапу розвитку стародавньої науки.

У чому полягає цей новий етап? Розгляньмо такий приклад.

Припустимо, що вам потрібно познайомитися з якимось новим механізмом. Як це відбувається? Спочатку ви оглядаєте його з усіх сторін, дивуєтеся, яке все красиве і блискуче, як багато різних кнопочок.

Тобто спочатку ви вивчаєте зовнішній вигляд цієї новинки — розглядаєте та описуєте її. А що далі? Далі ви починаєте розбиратися з тим, як користуватися цим механізмом. Що буде, якщо ви натиснете одну кнопочку або іншу?

Сподобався механізм? Сподобався!

Так от для того, щоб він прослужив вам довго або в разі чого його можна було б полагодити, потрібно розібратися з тим, як цей механізм влаштований. Те ж саме відбулося з географією.

Людина описала Землю, і вона йому сподобалася. Але ж вона не просто милується своєю планетою. Людина живе на ній, використовує її багатства.

Людина видобуває з надр землі корисні копалини, будує міста, прокладає дороги, перегороджує річки греблями, оре поля, збирає врожай, спалює величезну кількість палива, завдяки чому і живуть на Землі всі покоління людей.

І для того, щоб наша планета як можна довше забезпечувала життя людства, потрібно знати, як вона влаштована, за якими законами живе природа планети, як пов'язані між собою всі її складові частини, як зробити так, щоб господарська діяльність не руйнувала цю природу і можна було б виправити порушене.

Ось цим-то і займається сучасна географія. Вона встановлює, яким чином пов'язані між собою окремі елементи природи, за якими законами функціонує природа і що людина повинна робити, щоб ці закони не порушувати.

Отже, сучасна фізична географія це не просто землеопис. Це наука про закони, за якими живе природа нашої планети.

Text.ru - 100.00%

Sort:  

Білих плям ще дуже багато