Вплив СРСР на Новий рік

in Team Ukraine2 years ago (edited)

Революція 1917 року, крім зміни влади та політичного укладу - принесла революцію і у святкування Нового року українцями. У 1918 р. одним з перших указів радянської влади став декрет про перехід на Григоріанський календар. Після цього склалася незвична ситуація — Новий рік опинився перед Різдвом, яке Церква вперто продовжувала святкувати за старим, Юліанським. Відповідно, Новий рік змістився на 13 днів.

Саме ж Різдво при становленні радянської влади також було оголошено пережитком минулого, «шкідливим святом», а з ним під заборону потрапила і різдвяна ялинка. У пошуках нових способів ідеологічного впливу на маси, радянські вожді з часом переглянули своє ставлення до різдвяного символу, і у 1930 році для дітей робітників було встановлено ялинку у Кремлівському палаці з «правильною» п’ятикутною зіркою на верхівці.

В 1935 році, Сталін, в черговій своїй промові проголосив одне з найвідоміших радянських гасел: «Жить стало лучше, товаріщі. Жить стало вєсєлєє!». І це на фоні нещодавнього Голодомору в Україні та ще більшого розкручування маховика репресій. Але робітничим масам потрібно було дати якусь емоційно-ідеологічну розраду, а тому "вєсєлєє" придумали зустрічати Новий рік. Того ж року символ ялинки почав повертатися в широкі маси після статті П. Постишева «Давайте організуємо дітям до Нового року гарну ялинку», опублікованої в газеті «Правда» 28 грудня 1935 року. Відтоді «Ялинкою» стали називати і самі новорічні свята, що їх повинні були організовувати на підприємствах та в школах. З’явилися масові сценарії дитячих свят та їх обов’язкові нині персонажі – Дід Мороз, Снігуронька.

В останні дні 1935 року всі радянські газети накрила передноворічна хвиля. Чиновники, підприємства, установи, партійні, комсомольські та профспілкові організації одне перед одним рапортували: скільки ялинок встановлено, скільки прикрас фабриками та артілями випущено та як всі дружно готуються до нового радянського свята. У селянському ж побуті новорічні ялинки поширилися приблизно в 1960-х роках.

Сільське населення як тоді, так і в наш час розрізняє «державний» та «свій» Новий рік, більш натхненно святкуючи свій. Оскільки, крім прикрашання ялинки, відзначення «державного» нового року не супроводжувалося жодними обрядами, народ став придумувати їх самостійно, запозичуючи окремі елементи і зі Старого нового року, і зі східного.І вже сучасне святкування Нового року перетворилося з часом на суцільний "обрядовий вінегрет", Типовий сценарій сучасної зустрічі Нового року містить елементи різдвяного свята (прикрашання ялинки, обмін подарунками), радянського побуту (слухання виступів вождів, бою курантів), східних традицій (вибір кольору одягу, страв на столі відповідно до року певної тварини), а також магічні обряди (спалювання записки з бажанням і ковтання попелу від неї разом із шампанським).

_novrik_08.width-1000.jpg
Обкладинка новорічного випуску журналу «Крокоділ» №1, 1936 р. Зверніть увагу на ялинкові прикраси.
Джерело світлини

Sort:  

Не знала, що в ті часи щороку обирали "колір одягу". У СРСР був свій інститут кольору, як-от сучасний Pantone? :)

Тут малось на увазі, що "колір року" почали обирати десь з 90-х років телевізійники, розказуючи який колір любить та чи інша тварина з року Східного календаря, і в одязі відповідного кольору потрібно зустрічати Новий Рік. Той факт, що Східний Новий рік наступає набаго пізніше від нашого - нікого не хвилює. Тобто в обрядовому вакуумі після СРСР, почали хапатись за все підряд, аби наповнити якимось новим змістом зустріч нового року.

Ага, зрозуміла. :) Дякую за роз'яснення.

Congratulations @ua-ethnology! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You have been a buzzy bee and published a post every day of the week.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

Happy New Year - Feedback from the first Hive Power Up Day of 2022
PUD - PUH - PUM - It's all about to Power Up!
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!

Цікава інформація! Дійсно, згадую як старші люди казали що 1 січня це "Новий год" або комуняцький новий рік. А 15 січня справжній:)
У нас в селі навіть ялинку одягали перед 6 січня, тобто Свят-вечором.

Аналогічно (я про те, коли ялинку одягали (вбирали 😉), а зараз все переміщається до того, щоб прикрашати ялинку теж перед Різдвом, але західним, 25 грудня.

Цікава стаття.