Як харчувались українці 100 років тому?

in Team Ukraine2 years ago (edited)

У багатьох українців під впливом радянського маскульту та пропаганди склалося хибне враження, що наші пращурі тільки те й робили, що їли цілодобово сало, запихались варениками, борщем, а смажене порося - це буденна страва. Та насправді, щоденне меню пересічного українця було значно скромнішим.
Пропонуємо вам етнографічні спогади зі Звенигородщини на Черкащині, які зафіксував український історик, академік Агатангел Кримський (1871-1942) у своїй роботі "Звенигородщина. Шевченкова батьківщина. З погляду етнографічного та діалектологічного", 1930. В тексті збередено місцевий розмовний діалект:

"Їдять люди разів три і чотири, а літом як жнива, або друга-яка робота, то тоді їдять разів п'ять і шість: рано снідають, а то — гобідають, а то — полуднають, а то — підвичіркують, а то — вечерають. А їдять — то "часом до хріну, а то й собачий голод напириміну". Називають перву їду сніда'нком, другу — гобідом, третю полудним, четверку підвичірком, а п'яту вечерою.

Сніданок буває тільки хліб та цибуля, або часник; а в скоровний день, як у кого буває сало, гїрки, то це на сніданок.

А на гобід вариться борщ або капуста, і до цього вариться каша пшоняна і круп'яна, що дируть із ячмен'ю або із гречки. Часом намі'сті каші — лимішка із гричаного борошна або із ячмінного. А як нима каші і лимішки, то пичуть коржі, пампушки, та обмішують із маком або с часником. Борщ — із квасяних бураків та шуляків ("шуляки" називаїться капуста одборня)¹). І варать юшку іс картоплі. Гобід буває ниоднаковий, бо буває так, що тіки оден борщ, а буває, що є ще-який приварок: є так, що варать вареники с сиром, та маслом обмастюють, або пичуть голадки на салі оба на голії; — то це усе упливає на гобід.

На полудинь — то те, що і на сніданок. А буває так, що тіки оден хліб. Полуднають як-раз у південь.

На підвечірок — теж хліб та цибуля.

А на вечеру вариться багацько різних страв. Вариться коліш, пшоняний і круп'яний; і куліш із гордою; галушки пшинишні або гричані або ячмінні; картопля густо варана і колотяна, сма'чана салом або маслом, та с перцим; і картопля у муньдєрах, то єсть у лушпайках. Іще варать голубці іс капусти: розривають головку капусти та заліплюють у листки пшоно або гричані крупи, теж іс салом або із голією. Або пичуть прісні пиріжки с картоплию, або с капустою, або с сиром. Смажать капусту із голією або салом. Або пичуть картоплю і хліб житній." Джерело цитати на сторінці 79

_
Джерело світлини

Sort:  


The rewards earned on this comment will go directly to the people( @ua-promoter ) sharing the post on Twitter as long as they are registered with @poshtoken. Sign up at https://hiveposh.com.

Copying/Pasting content (full or partial texts, video links, art, etc.) with adding very little original content is frowned upon by the community. Publishing such content could be considered exploitation of the "Hive Reward Pool" and may result in the account being Blacklisted.

Please refrain from copying and pasting, or decline the rewards on those posts going forward.

If you believe this comment is in error, please contact us in #appeals in Discord.

Thank you. Your comments have been taken into account and this problem will not be repeated in the future.