Lucanus cervus (Geyik Böceği) Redlist'te

in #nature3 years ago

Lucanus cervus (Linnaeus, 1758)

Kingdom Phylum Class Order Family
Animalia Arthropoda Insecta Coleoptera Lucanidae

(http://www.iucnredlist.org/details/157554/1)

Akdeniz Bölgesinde dağılım gösteren Geyik Böceği türünün ana vatanı Hatay'ın Amanos Dağı olarak bilinmektedir.

Üstte gördüğünüz fotoğrafta, 2 hafta kadar önce Muğla'daki evimin önünde ölmek üzereyken bulduğum bir birey.

Yaklaşık 20 cm boyuna ulaşabilen bu böcekler boyuna, cinsine ve başka bir çok özelliğine göre fiyatlandırılıyorlar. Ülkemizde ticareti yasak olmasına karşın dünyada özellikle Japonya'da yüksek fiyatlara alıcı buluyor.

https://www.ebay.com/itm/lucanidae-lucanus-langi-65-5mm-Tibet2018new-/123248779899

Yukarıdaki link'te 65.5 mm olan bir bireyin 99,9$ olduğunu göreceksiniz.

En büyüklerinin(vb. bazı ekstra özelliklere sahip olanlarının) 90-100 bin $ civarında alıcı bulduğu da okumuş olduğum bilgiler arasında.

Japonya, Çin gibi bazı ülkelerde hepinizin bildiği böcek dövüşleri turnuvalarında başarılı türlerden biri de bu "geyik böceği" olduğu bilinmektedir.

Bir arkadaşım: "Belki senin bedelliyi çıkartır, dönünce bul onu!" demişti :) ama benim bulduğum 55 mm civarındaydı.

İşin şakası bir yana ülkemizde bu be bunun gibi birçok tür var. İlgilenen arkadaşları bu tarz postlar hazırlamaya davet ediyorum.

Tehlike altındaki bir tür olması da durumun vehametini arttırmakta. Canlıların yaşamlarının sürdürülebilir olması en yüksek oranda insanların elindedir.

(https://www.nps.gov/yell/learn/nature/wolves.htm)

Bir kurt sürüsünün insan eliyle yok edilmesi(100 yıl önce, Yellowstone milli parkı) akarsu yataklarının ve ağaçların zarar görmesine, bir çok türün yok olmasına ve günde tonlarca ot tüketen bir geyik sürüsünün popülasyonun ciddi derecede artmasına neden olmuştu. Daha sonra 1980'lerde yetkililer yaklaşık 100 bireylik kurt sürüsünü tekrar Yellowstone'a bırakarak durumun düzelmesi için doğayı kendi haline bıraktılar. Şimdi 2018 yılı ve Yellowstone Milli Parkı, eskisine nazaran çok ciddi gelişlemeler ile, iyi durumda.

Dimek istediğum bıragın yavruccakları yaşasınla gayrı kendi halinde.