OS #4 - Davinci Resolve

in #pl-blog5 years ago

Kolejny projekt testowy możliwości Davinci Resolve. Tym razem postanowiłem sprawdzić co się da zrobić z obrazkiem w środowisku 3D Davinci i czy będzie możliwe jakoś go animować.

Start

Zalążkiem był obrazek wycinka kosmosu znaleziony na stronie NASA. Nody, które pozwalają na manipulację obrazkiem w 3D to głównie ImagePlane oraz Displace3D

Space-01.png

Po krótkiej zabawie z nodami uzyskałem efekt "wgniecionego" obrazka.

Space-02.png

A po kilku godzinach (ogarniętym zajmuje to kilkanaście minut) miałem zrobiony cały przebieg nodów, tak żeby obraz się poruszał.

Space-03.png

I w tym momencie mógłbym skończyć całą zabawę, ale postanowiłem jeszcze dorobić drugi klip i nałożyć go na ten pierwszy.
Drugi klip miał używać systemu particles generowanego z obrazka. Tu pojawiły się schody. Za każdym razem, gdy łączyłem pEmmiter z pRender, a następnie podłączałem obrazek jako źródło cząsteczek Davinci resetował całego kompa, uprzednio pokazując mi bleuscreen. Pierwsze dwa razy zrzuciłem na to, że używam Davinci Resolve w wersji 16 (tak, 8 kwietnia wyszła nowa wersja 16) i jest to beta. Lecz kolejne resety zaczęły mnie lekko wkur..., irytować. Odpaliłem więc Fusion 9 i w nim zrobiłem drugi klip, wyrenderowałem, a następnie połączyłem w Davinci.

Space-04.png

W Fusion też nie obyło się bez resetów, co zaczęło mnie mocniej zastanawiać, ponieważ do tej pory chodził dosyć stabilnie.

Finish

Ogólnie udało mi się zrobić drugi klip w Fusion, a całość poskładać w Davinci. Efekt jak na filmie. Nie jest oszałamiający, ale ja swój cel zrealizowałem.

Techikalia

Cała sytuacja z resetami nie dawał mi spokoju. Zacząłem podejrzewać, że któraś kość pamięci sypie błędami lub któryś dysk. Przeleciałem pamięci memtestem i nic. Czysto. Dyski też okazały się ok. A więc google. Okazało się, że dwie kości mam taktowane 3000 Mhz a dwie 3200 Mhz. W BIOS miałem ustawiony profil pamięci na XMP 2 i prawdopodobnie pamięci z taktowaniem 3000 Mhz nie wyrabiały się. Co to XMP to do poczytania tu. Po co to ustawić w BIOS? Procesory AMD Ryzen dławią się przy pamięciach z niższym taktowaniem niż 3000 Mhz.
Reasumując, zmieniłem profil pamięci na XMP 1 i na razie wszystko chodzi stabilnie.
Zrobiłem też najgłupszą rzecz od nie pamietam kiedy. Zanim zmieniłem profil pamięci i mając na uwadze bluescreeny z przed 30 minut, puściłem update BIOS.

Davinci - licencja

Kusi mnie trochę kupno Davinci Resolve Studio. Dlatego zacząłem sprawdzać jak to jest z licencją. Czy, jeżeli kupię licencję na wersje 16 to w momencie wyjścia wersji 17 będę musiał płacić ponownie? Okazało się, że nie. Licencja jest dożywotnia i każda kolejna wersja jest za darmo.
Kusi jeszcze bardziej... ;).


Pierwotnie opublikowano na Projektowanie na luzie. Blog na Steem napędzany przez DBLOG.

Sort:  

Ja też zacząłem się bawić tym programem, jest to mega kombajn, z przyjemnością czytam twoje artki, mam małą prośbę, jak byś wrzucił też tutki z tego co robisz,. Pozwoliło by i myślę nie tylko mi lepsze poznanie tego znakomitego softu

Posted using Partiko Android

Nie czuje się na siłach, żeby robić tutoriale ponieważ jestem laikiem i bardziej hobbystą. Ale jak ogarnę temat bardziej to czemu nie. Na ten moment mogę polecić tutoriale na youtube np. na kanale Blackmagicdesign lub Casey Faris i JayAreTV. Sam się z nich uczę.

Zapomniałeś o tagu pl-artykuly, a to gwarancja sukcesu wpisu, jeśli chodzi o aspekt finansowy ;)

Nie zapomniałem, tylko nie zmieścił się ;). Poza tym, doszedłem do wniosku, że moje wpisy nie są godne tego tagu.

Posted using Partiko Android

Miana artykułu zapewne nie, ale tagu pl-artykuly to już na pewno. Niestety tag nie ma nic wspólnego z artykułami, ja pozbyłem się tych oporów.

Może nie zarobisz i tak jakiś kwot, ale czemu ktokolwiek, który przekroczy 200 słów (bo to jedyny warunek, żebyś mógł użyć pl-artykuly), ma mieć większy wpływ na platformę niż ty, bo do tego się sprowadza posiadanie pl-artykuly, a nie posiadanie.

Mnie dominacja na steem średnio interesuje. Poza tym, z tego co widziałem przez ostatni tydzień na polish i discord to sam tag nic nie daje. Trzeba jeszcze być w "ulubionych". A ja nie przepadam za poklepywaniem po plecach.

No, ale kółeczko samo całego SP nie przeje i spływa częściowo na innych. Rozumiem i szanuje.