PISANIE CV po wiedźmowemu czyli jak stworzyć coś zaskakującego pracodawce

in #pl-kobieta5 years ago (edited)

Czasami dzieje się tak, że coś nie wyjdzie i trzeba szukać pracy. W dzisiejszych czasach trzeba postawić na funkcjonalność, stylówkę oraz brać przeciwnika z zaskoczenia! Stary model CV był dobry w latach 90, no może jeszcze w latach 2000-2008 się sprawdzał. Teraz jak ni masz pomysłu na to, jak ubrać w słowa to, co chcesz przekazać Panu Szefowi, po prostu Cię nie ma...

Czyli musisz się sprzedać!! Stara szkoła mówi, że marketingowo i treściowo musi wszystko się spinać, a co z wizualnością i byciem jedynym słusznym kandydatem, jak przebić się w dżungli konkurencji? Trzeba być kreatywnym.
Każdy z nas ma za uszami jakieś doświadczenie firmowe – czy to wolontariat, czy też pracę na produkcji – no wiadomo, że jak nie ma hajsu, łapiesz, co popadnie. Jest kilka możliwości, jak ugryźć temat, by nie być spalonym na wstępie.

1. Pomysł

Nikt nie przejdzie obojętnie obok dobrze dopracowanego CV, czy też listu motywacyjnego. Ja bazuję na wizualności, kreatywności i dość wyszukanym słownictwie – przecież nie będę udawać głupszej, niż jestem, nie? Do tego pozwalam mojemu wewnętrznemu dziecku szaleć do woli – poprzez artystyczną formę samego CV.

2. Realizacja

Tu zaczynają się schody, bo na to musisz mieć czas i spokojną głowę. Samo stwierdzenie „będzie ok” nic nie pomoże, jeżeli zepniesz się w sobie i w głowie będzie pustka. W internetach są różne poradniki, jak pisać, jak nie pisać, jak tworzyć, etc. Bazuj na nich, wyciągaj wnioski, analizuj – ale używaj też swojego potencjału i swojej głowy.


wyglądało to strasznie gniotliwie dlatego eksperymentowałam dalej

2a. Kompozycja i kolorystyka

W dzisiejszych czasach, jeżeli nie wejdziesz na rynek z przytupem, będziesz jak wszyscy, jeżeli nie gdakasz w chińskim lub suahili – duuupa, nikt Cię nie dostrzeże. Ważne też, by kompozycja odwzorowywała Ciebie i Twój stan ducha, charakter, wyrażała więcej niż 1000 słów, a rekruter, patrząc na CV, powiedział „Łoooo, tak, chcę ją/go mieć w zespole”.

3. Zdjęcie

Stara szkoła mówi: zdjęcie na białym tle, w białej bluzeczce, czarno-białe, prawie jak do szkoły/dowodu/paszportu. Wiemy wszyscy, jak wyglądamy na takich zdjęciach - płasko i bez wyrazu, albo, co gorsza, nie na swój wiek. Ja ciut odeszłam od tego schematu, wybrałam zdjęcie nieoficjalne. Trochę je poprzerabiałam, poprzycinałam – jest ok.
W nowoczesnych CV dodaje się też obrazki, znaczniki, kolorowe akcenty. By było schludnie, ale i wyróżniająco.

4. Informacje o: szkole, doświadczeniu zawodowym, nagrodach, celu zawodowym, językach, umiejętnościach

Tylko ty wybierasz, co chcesz powiedzieć swojemu nowemu szefowi. Ja staram się pokazać siebie jako idealną kandydatkę na biurwę/ korposzczura – tak, wiem, brzmi to strasznie – ale do realizacji moich planów potrzebny jest hajs, napinam bicka więc i tworzę. Ważne jest, by pamiętać i mieć z tyłu głowy realizację marzeń, planów i ambicji. Nikt nie odbierze Ci tego, co sobą reprezentujesz – o ile sam sobie tego nie zabierzesz.

5. Gotowe CV konwertuj na PDF i ....

wio! Podbijaj wszechświat swoją osobowością

Tu wrzucam wam dwa szablony, jakie stworzyłam. Powiedzcie, który jest bardziej wyrazisty? Którym podbijać wszechświat? Czekam na wasze komentarze.

PS. To mój sposób – nie musisz tego robić po mojemu, ale kto nie ryzykuje, ten nie żyje i nie pija szampana!

Sort:  

Najbardziej zaskoczy się pracodawcę, gdy zamiast wysyłać CV po prostu się je zaniesie osobiście. Pracodawca może spaść z krzesła. Nie ma tu sarkazmu. Firma widzi, że nam się chce pracować, często z miejsca można się załapać na dzień próbny. Żyjemy w czasach, gdy przez aktywne szukanie pracy uznaje się spamowanie CV na maile. Potem wielu dziwi się, że nie może nic znaleźć, a przecież "szuka", bo wszyscy tak szukają. Rekrutowałem ludzi i z perspektywy firmy sprawa wygląda tak, że dziennie średnia firma dostaje nawet kilkadziesiąt takich maili. W skali miesiąca są to czasem tysiące. Jeżeli to korpo to mailowa ścieżka jest zwykle musem, ale w mniejszych firmach lepiej iść osobiście. Jeżeli masz wybrać jeden szablon z tych dwóch szablonów to zdecydowanie ten po lewej. Powodzenia

Liczyłam właśnie na to że napiszesz, Owszem masz rację składanie aplikacji drogą mailową jest bardzo słabe, dlatego że mamy obraz li i jedynie ten wirtualny a nie ten realny o który nam chodzi. Zobaczymy jak pójdzie dalej będzie dobrze musi być !!

Jeżeli jest oferta pracy, to powinno być napisane jak preferują otrzymywanie CV od kandydatów. W każdej szanującej się firmie samodzielne złożenie CV polega na tym że zostawiasz je Pani sekretarce i wychodzisz więc niby jakie są zalety? Możliwe że to zależy od branży ale ja nie widzę tutaj jakiś dodatkowych punktów.

Zdecydowanie czarno-białe kopie bym porozsyłała. Posprawdzaj kropki na końcach zdań. Mam wrażenie, że nie ma konsekwecji. Czy nie podajesz swego adresu i numeru telefonu?
Czy obecnie się tych informacji nie udziela na CV?
Czy potencjalnych pracodawców interesuja zainteresowania kandydata czy tylko umiejętności? Nie czytałam CV od lat więc jestem ciekawa:)
Powodzenia!

Dzięki!
Oba szablony są bardzo pro-szablonowe , nr telefonu oczywiście że podaję ale stwierdzilam że może nie koniecznie na steemit. Co do adresu to mam wrażenie jak by o była własnie ta stara szkoła i nie jestem pewna czy będę podawać to w cv.
Co do potencjalnych pracodawców są różne opinie jedni wolą umiejętności inni wolą zainteresowania. aczolwiek, jeżeli masz podane obowiązki jakie pełniłaś w danym miejscu pracy podobno umiejętności nie koniecznie są potrzebne. Przynajmniej tak moja logika wywnioskowała

Też jestem za wersją czarno-białą, prosta i jednocześnie wyrazista. Życzę Ci powodzenia, Kochana ❤️

Bardzo ładne! A to ja sobie troche pomarudze... Mogę?

  1. Doświadczenie zawodowe na samą górę. Bardziej interesuje mnie to co potrafisz, niż jakie szkolenia skończyłaś :)
  2. Poproszę o uśmiech! Zdjęcie bardzo fajne, śliczna twarz, lecz nieco nadąsana.
  3. Podobają mi się cechy na bicznym pasku. Jasno i wyraźnie. Super! Zamiast żałobnej czerni, może elegancka szarość? Mniej toneru pracodawca straci ;)
  4. Taka uwaga typograficzna: nie dzielimy tekstu w blokach równanych do jednej strony, zatem w tym przypadku najlepiej wyłączyć dzielenie wyrazów. Troche ten tekst się zlewa. Może warto dać większe odstępy między poszczególnymi punktami i ładnie (chociaż ręcznie) podzielić wiersze?
  5. Typowy pracownik HR, szczególnie w korporacjach, skanuje CV. Zobacz czy da się ważne elementy wyróżnić.
  6. Może zamiast Kultura osób niepełnosprawnych, by nie powtarzać słowa dać Świat osób...

Jak coś to pomogę :)

Dzięki !

Myślę że chętnie skorzystam z pomocy !!

Jeśli chodzi o pisanie CV nie mam pojęcia z czym to się je ponieważ nigdy nie potrzebowałem tego robić. Mimo to uważam twój wpis za bardzo interesujący i dał sporo do myślenia "w razie czegoś na przyszłość". Komentarze poniżej jeszcze bardziej otworzyły mi oczy na ten temat. Pozdrawiam.