Bieszczady 2018 cz.2 : Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

in #pl-travelfeed3 years ago

Witajcie!

Oto kolejny z serii kilku postów z moich wakacji w 2018 roku. Tym razem relacja z wycieczki do największej atrakcji turystycznej miasta Sanok. Zapraszam do przeczytania moich wspomnień z 26 lipca 2018 roku.

1.jpg


2.jpg


W kolejnym dniu naszych wakacji w Bieszczadach postanowiliśmy się wybrać do największego skansenu starego budownictwa w Polsce. Z naszego pensjonatu nad Jeziorem Solina musieliśmy pojechać około 35 kilometrów do miasta Sanok. Muzeum, w Sanoku jest największym tego typu obiektem w Polsce. Cały teren muzeum zajmuje powierzchnię około 38 hektarów i jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok nawet zimą. Na dwóch zdjęciach powyżej widać Rynek galicyjski z XIX wieku. Składa się on z 26 zrekonstruowanych drewnianych budynków z galicyjskiego rynku ze wszystkimi ich funkcjami oraz wnętrzami zawierającymi oryginalny wystrój z XIX wieku.

3.jpg


4.jpg


Na kolejnych dwóch zdjęciach powyżej widzimy wnętrza zabytkowych budynków przemysłowych. Na pierwszym zdjęciu apteka, a na drugim sklep spożywczy z XIX wieku. Przedmioty na zdjęciach są prawdziwe i nie są rekonstrukcjami. Odwiedzając zabytkowe wnętrza, naprawdę można się poczuć, jakbyśmy się cofnęli w czasie. Odwzorowanie wystrojów wnętrz jest bardzo realistyczne. Każdy kolejny budynek zaskakuje różnymi ciekawostkami. Można zwiedzać budynki samemu lub z przewodnikiem, który opowiada o każdym miejscu bardzo ciekawe historie, których naprawdę warto posłuchać.

5.jpg


6.jpg


Na następnych dwóch zdjęciach wnętrza sklepu odzieżowego i plebani z XIX wieku. Jak widać, muzeum pokazuje, jak wyglądało życie ludzi na terenach polskich wsi około 100 lat temu. Poza pokazanymi wnętrzami znajduje się tu między innymi poczta, urząd gminy, remiza strażacka, kowal, ślusarz, zakład stolarski, fryzjer, krawiec, szewc, zegarmistrz i fotograf. W każdym z tych budynków przeniesiemy się w czasy XIX wieku. To naprawdę ciekawe miejsce pełne tajemnic. Poza wnętrzami jest tutaj wiele budynków z tamtych czasów, które zachowały się oryginalnie i zostały tutaj przywiezione w całości.

7.jpg


8.jpg


Na kolejnych zdjęciach widzimy Cerkiew z miejscowości Rosolin (oryginał z roku 1750). W 1957 roku przeniesiono ten budynek w całości do skansenu w Sanoku. Jest to greckokatolicka drewniana cerkiew zbudowana z drewna jodłowego. Na drugim zdjęciu powyżej widzimy natomiast dom wiejski z XIX wieku, który zachował się w oryginalnym stanie. Jest to drewniany obiekt wykonany na kamiennej podmurówce. Dach pokrywany jest słomianą strzechą. Stylizacja terenów wokół budynków również ma na celu pokazać krajobraz polskiej wsi z czasów XIX wieku.

9.jpg


10.jpg


Na następnych zdjęciach powyżej widzimy kolejne podobne budynki z tamtego okresu. Dodatkowo widzimy oryginalny drewniany wiatrak z miejscowości Urzejowice z 1934 roku. Spacer drogami skansenu powoduje, że zapominamy o rzeczywistości i wszystko, co tutaj widzimy, daje poczucie poprzedniej epoki. Do zwiedzania części otwartej muzeum potrzeba dobrej pogody. Ja tego dnia miałem dobrą pogodę i można było wszystko zobaczyć. A jest co. Cała ekspozycja to ponad 100 budynków. By obejrzeć wszystkie, trzeba tutaj spędzić cały dzień. Ścieżki turystyczne na terenie muzeum mają długość około 20 kilometrów!

11.jpg


12.jpg


Ostatnie zdjęcie to świetnie zachowany pokryty gontem dom wiejski z początku XX wieku. Odwzorowano ogród, by oddać realizm scenerii z tamtych czasów. Na zakończenie chciałem Wam pokazać mapę całego muzeum. Jak widać, teren do zwiedzania jest ogromny i mogę polecić to miejsce na całodniową wycieczkę dla całych rodzin. Obiekt jest przygotowany na przybycie zagranicznych turystów. Można tutaj poznać historie różnych regionów Polski i europy środkowej. Jest tutaj naprawdę wiele ciekawych miejsc i myślę, że nikt nie będzie się tutaj nudził, szczególnie turyści lubiący odkrywać historyczne miejsca.

Zdjęcia użyte w tym artykule są moimi prywatnymi materiałami.


Dziękuję za przeczytanie!

Sort:  

Dziękujemy za to, że jesteś częścią społeczności #pl-travelfeed!

Zapraszam do zapoznania się postami opublikowanymi w zeszłym tygodniu, twórcy tych postów liczą na Twój głos, zapraszam do głosowania, następnym razem Twój post będzie walczyć o tytuł najlepszego postu tygodnia tagu #pl-travelfeed.

komentarz.png

Dowiedz się więcej o TravelFeed klikając na baner powyżej i dołącz do naszej społeczności na Discord.

Kuratorzy tagu #pl-travelfeed
@rozku & @lesiopm

Bardzo dobre zdjęcia. I ludzi nie za dużo. Pięknie i spokojnie - nie to co to wariactwo w Horwacji.