Poradnik leków przeciwbólowych #3

in #polish6 years ago (edited)

The True North strong and free!.jpg

Miło mi Was przywitać po weekendzie! Mój był o jeden dzień wydłużony więc miałam czas by odpocząć i by przygotować dla Was kolejną część mojej pracy.
Zajmę się dziś trzema bardzo ważnymi substancjami przeciwbólowymi:

Ad.5. Meloksykam
Ad.6. Diklofenak
Ad.7. Ketoprofen

Ad.5. Meloksykam- przeciwzapalny i przeciwbólowy lek o silnym działaniu. Zalecany raczej do krótkotrwałego stosowania w bólach reumatycznych, bólach stawowych, kręgosłupa. Meloksykam ma listę przeciwwskazań i działań niepożądanych dłuższą niż anakonda więc nie będę ich tu wypisywać. W związku z tym chciałam Was uczulić na jego stosowanie, by sięgać po ten lek możliwie rzadko i przyjmować krótko. Oczywiście dzieciom (poniżej 15 roku życia) i kobietom w ciąży/karmiącym nie jest wskazane przyjmowanie meloksykamu.

The True North strong and free! (1).jpg

Ad.6. Diklofenak- kolejny lek o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W tym ostatnim raczej nie jest stosowany. Diklofenak swoje zastosowanie znajduje głównie dzięki działaniu przeciwbólowemu i przeciwzapalnemu w bólach reumatycznych, bólach pleców, po urazach, bólach spowodowanych dną, bólach mięśni, stawów, bólach menstruacyjnych, objawowo podczas infekcji laryngologicznych. Diklofenak podobnie jak poprzednie (poza paracetamolem) będzie zmniejszał krzepliwość krwi, powodował ścieńczenie śluzówki przewodu pokarmowego. Kobiety w ciąży i karmiące nie powinny stosować diklofenaku, podobnie dzieci poniżej 12 roku życia. Jednak w pewnych przypadkach lekarz może zaordynować ten lek nawet 1rocznemu dziecku. Diklofenak ze względu na działania niepożądane i przeciwwskazania powinien być rzadko stosowany i w momencie gdy inne środki nie uśmierzają bólu.

The True North strong and free! (2).jpg

Ad.7. Ketoprofen- lek działający silnie przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Działanie przeciwzapalne jest silnie zaznaczone w tej substancji i jest stosowana np. w bólach reumatycznych, pourazowych, dyskopatiach, rwie kulszowej, po ekstrakcji zęba, bólach menstruacyjnych. Dobrze przenika do płynu stawowego więc ketoprofen będzie zmniejszał stany zapalne stawów i tkanek okołostawowych. Ketoprofen znalazł się na mojej liście w związku z nie tak dawną zmianą dostępności tej substancji w polskich aptekach. Wcześniej można było nabyć ketoprofen wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej ze względu na silne działania niepożądane tego leku tj. silnie zaznaczone działanie ścieńczające śluzówkę przewodu pokarmowego oraz fotouczulenia. Szczególnie to drugie działanie było szczególnie nieprzyjemne dla pacjentów i dosyć często występujące w okresach letnich. Takie uczulenia objawiają się podobnie jak uczulenia na ASA i podobnie ciężko się leczą. Ketoprofen jest silnym lekiem i w przypadku wielu schorzeń i bólów bardzo pomocnym. Należy jednak rozważnie podejść do stosowania OTC tej substancji.

KETOPROFEN.jpg

Jeśli podobał Ci się mój artykuł to zachęcam do klikania UPVOTE, RESTEEM.
Jeśli interesuje Cię ta tematyka to klikaj śmiało FOLLOW, co kilka dni najrzadziej możesz spodziewać się dawki informacji dotyczącej zdrowia, leków, medycyny :)