Koronawirus w Niemczech

in #polish2 years ago

Koronawirus stał się tematem numerem jeden na świecie. Większość państw z całego świata boryka się z chorobą Covid-19, która rozprzestrzenia się w trybie błyskawicznym. Chciałbym Wam dzisiaj przedstawić moje odczucia i przedstawić jak to wszystko wygląda w Niemczech.

virus4937553_1920.jpg

Pierwszy przypadek

Coronawirus pojawił się w Niemczech już pod koniec stycznia 2020 roku na Bawarii. Pierwszą osobą zakażoną koronawirusem zdiagnozowano 27 stycznia. Był to pracownik fabryki. Zakażenie nastąpiło podczas pobytu osoby z Chin w firmie. Kwarantannie zostały objęte wszystkie osoby, które miały kontakt z osobą z Chin oraz pracownikiem fabryki.

Do 11 lutego tych przypadków było już 16 i taki stan utrzymał się aż do 24 lutego. Wszystie osoby, które zaraziły się w fabryce, wyzdrowiały. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że w luty był okresem ferii zimowych w Niemczech. Ludzie z miłą chęcią podróżują wtedy do innych krajów na narty np. do Włoch.

Od 25 lutego liczba zakażonych zaczęła gwałtownie rosnąć, najbardziej na zachodzie oraz na południu Niemiec, ale później rozprzestrzeniła się na całe Niemcy.

Koronawirus? hahahaha

Pierwsze dwie ofiary śmiertelne wirusa zostały zarejestrowane 10 marca, przy stanie 1567 osób zakażoncyh. Niemcy stawiali od początku na testy, wykrywanie przypadków, izolację osób, które miały kontakt z zakażonymi, ale w sumie nic poza tym.

Liczba osób chorych cały czas rosła i dalej rośnie. Większość Niemców nie wierzyła w wirusa. Śmiano się z tego i traktowano koronawirusa jako zwykłą chorobę, która jest podobna do grypy.
Nawet nasz sąsiad śmiał się z tego, że Polska granice zamyka dla cudzoziemców (teraz już się nie śmieje).

Zamykać czy nie zamykać?

Niemcy podzielone są na Landy. Każdy Land ma swoich ministrów, którzy decydują między innymi o szkołach czy finansach. Społeczność niemiecka zaczęła w końcu dopytywać kiedy zostaną zamknięte ośrodki edukacyjne i przedszkola. Jeszcze w czwartek 13 marca, minister edukacji poinformowała, że nie ma w planach zamykania szkół i przedszkoli (3677 zakażonych - 13 marca). Dzień później od rana napływały informacje o zamknięciu szkół w kilku Landach, a do Niedzieli każdy Land podjął decyzję o zamknięciu szkół i przedszkoli w całych Niemczch od 16 marca (jedynie w Brandenburgii miało to nastąpić od 18 marca).

Postanowiono solidarnie w każdym Landzie, że wszystkie placówki oświatowe pozostaną zamknięte do 19 kwietnia. Myślę, że jednak ten stan może się przedłużyć do moja w związku z obecną sytuacją.

Ograniczenia

W kilku Landach, gdzie liczba zarażonych jest dosyć wysoka i szybko rosła, wprowadzono tzw. Godzinę policyjną. W pozostałych Landach są ograniczenia związane z przebywaniem w skupiskach. W sklapach są zachowane odstępy między klientami przy kasach, kościoły, bary, restauracje, punty usługi i sklepy niezwiązane ze spożywką (oprócz sklepów budowlanych) są pozamykane. Nie działają urzędzy dla petentów, ale można wszystkie sprawy załatwić telefonicznie i mailowo. Zamknięte są parki i place zabaw i tak jak zauważyłem w moim mieście czy jak byłem w Berlinie u lekarza, większość ludności stosuje się do zaleceń i zakazów.

Czy będą wprowadzane dalsze restrykcje?

Wydaje się, że nie, możliwe tylko, że taki stan przedłuży się jeszcze do kilku tygodni, aż dzienna liczba zakażonych zacznie się zmniejszać. Narazie póki co dziennie przybywa od 6 do 7 tysięcy nowych zarażonych osób.

Testy, testy, testy

Niemcy odrazu skupiły się na wykrywaniu jak największej liczby chorych oraz izolacji. Liczba testów tygodniowo w Niemczech wynoi ponad 300 tysięcy. Tydzień temu była zapowiedź, że będzie to 500 tysięcy testów tygodniowo.

W samym moim powiecie Teltow-Fläming dwa szpitale są wyposażone w maszyny do testów w Ludwigsfelde oraz Luckenwalde. Generalnie każdy, który ma objawy zakażenia lub miał kontakt z zakażonym jest poddawany testom.

Dlaczego testom?

Osoba badana ma 3 próby w odstępię kilku dni. Jeżeli jest podejrzenie koronawirusa a pierwszy wynik wyszedł niegatywny, po kiliu dniach robi się kolejny test, jeżeli również i ten wyszedł negatywny, pozostaje jeszcze jedna próba, która jak wyjdzie negatywna, wiadomo, że pacjent jest zdrowy. Jeden test w Niemczech nie jest decydujący.

Stan aktualny w Niemczech i w moim powiecie

Na dzień dzisiejszy tj. 03.04.2020 w całych Niemczech jest 85 tysięcy przypadków, wyzdrowaiło już ponad 22 tysiące osób a zmarło z powodu koronawirusa 1111 osób.

W naszym powiecie biorąc pod uwagę, że są dwie maszyny do testów, liczba przypadków zakażenia wynosi 59 osób na 164 tysiące mieszkańców. Czy to dużo czy mało, oceńcie sami. W moim mieście (20 tysięcy mieszkańców) jest 13 osób chorych.

ludwik.jpg

Niestety nie mogę znaleźć informacji o osobach hospitalizowanych. Jeszcze nie tak dawno jak sprawdzałem statystyki na Berlin, na 1200 przypadów, tylko 44 osoby były w szpitalach, reszta osób chorowała w domu, więc objawy u większości osób nie są zagrażające życiu.

Moja opinia na temat walki Niemiec z wirusem

Niemcy zbyt długo czekały z decyzjami o ograniczeniach. Szczerze mówiąc myśleliśmy, że o wiele wcześniej to wszystko będzie wprowadzone. Niestety stało się inaczej a liczby na temat koronawirusa mówią same za siebie.

W ostatnich tygodniach dało się odczuć, że Niemcy również robili zapasy poprzez tę całą sytuację. Najbardziej chodliwym towarem był papier toaletowy. Przy każdej dostawie do jakiegokolwiek sklepu, znikał w ciągu kilku godzin. Poza tym był przez pewien czas problem z jajkami, mąką, cukrem a nawet mlekiem. Dzięki temu można już zwrócić uwagę na podwyżki wspomnianych produktów.

Ja sam robię zakupy praktycznie raz w tygodniu. Z żoną planujemy każde zakupy i kupujemy głównie to, co wiemy, że wykorzystamy.

Myślę, że sytuacja z wirusem długo jeszcze się nie poprawi. Wiadomo, że żadne państwo nie może sobie pozwolić na dłuższy przestuj, bo grozi to ogrymnymi konsekwencjami dla gospodarki. Ciekawe tylko jak to wszystko zostanie zorganizowane. W końcu świat musi ponownie ruszyć z miejsca.


Źródła:
https://interaktiv.morgenpost.de/corona-virus-karte-infektionen-deutschland-weltweit/
https://npgeo-de.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=5c0c6b770140416a999ef4c70392117d

Sort:  

Congratulations @baro89! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You distributed more than 10000 upvotes. Your next target is to reach 11000 upvotes.

You can view your badges on your board And compare to others on the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @hivebuzz:

HiveBuzz Ranking update - New key indicators