Goplana vs. Wedel

in #polish2 years ago (edited)

Porównamy dziś dwie czekolady gorzkie o jakże klasycznych nazwach.
Goplana KLASYCZNA GORZKA 60%
E. Wedel KLASYCZNA GORZKA 64%

Czekolady zakupione zostały w Dino (Goplana) i Biedronce (Wedel) poza okresami promocyjnymi. Ich cena była dokładnie taka sama.
Goplana – cena regularna 3,49 zł.
Wedel - cena regularna 3,49 zł.

Obie tabliczki ważą 90 gramów..

vs..jpg

Opakowania mają różną kolorystykę, ale wspólne motywy wyraźnego białego logotypu po lewej stronie, duże kostki czekolady, podanie % masy kakaowej i podkreślenie długiej tradycji poprzez podanie roku założenia fabryk (Goplana 1912, Wedel 1851). Goplana postawiła na połączenie ciemnego różu i czekoladowego brązu, dominującym kolorem opakowania Wedla jest intensywnie niebieski. Wedel na opakowaniu umieszcza również informacje o tym, że kakao do wyrobu czekolady pochodzi z Ghany, oraz obecną w ostatnich kampaniach reklamowych parę – chłopca i zebrę (nawiązanie do reklamy stworzonej dla Wedla w 1926 roku przez Leonetto Cappiello). Goplana wprowadziła znaczek przekreślonego kłosa (produkt bezglutenowy).

IMG_0263.JPG

Czekolada Goplana jest produkowana w Polsce. Niestety na opakowaniu nie ma informacji wskazującej zakład produkcyjny (najprawdopodobniej jest to zakład w Poznaniu). Pojawia się tylko nazwa Colian sp. z o.o. - do tej polskiej spółki (i całej grupy kapitałowej) należy obecnie marka.
Czekolada Wedel jest wyprodukowana w Polsce, jednak firma od 2011 roku należy do japońsko-koreańskiego koncernu Lotte Group.

Czekolady zapakowane są w pojedynczą foliową kopertę z tak samo klejonym zamknięciem.

Tabliczki mają taką samą gramaturę, lecz różne wymiary: Goplana 155 x 75 x 8 mm, Wedel 150 x 70 x 9 mm (grubość mierzona w najwyższej części kostki). Taki sam jest za to podział tabliczki - na 18 kostek.
Czekolady nieznacznie różnią się kolorem. Wedel ma minimalnie ciemniejszy odcień brązu, Goplana jest trochę jaśniejsza.

IMG_0270.JPG

Te różnice barwy wynikają ze składu czekolad i być może różnic w kolorze użytego do produkcji kakao. Goplana zawiera minimum 60% masy kakaowej, a Wedel minimum 64%.
Nie wiemy, jakiego kakao używa Goplana, Wedel podkreśla pochodzenie kakao z Ghany, choć sam kraj pochodzenia w tym przypadku o niczym nie świadczy. Ghana jest na drugim miejscu na świecie pod względem wielkości produkcji kakao, a uprawia się tam głównie najpopularniejszą odmianę kakaowca - Forastero.

Składniki użyte do produkcji obu czekolad są takie same: miazga kakaowa, cukier, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, tłuszcz kakaowy, emulgatory (lecytyna sojowa i E476), aromat.

Emulgator E476 to polirycynooleinian poliglicerolu – półsyntetyczny związek organiczny ułatwiający konszowanie i nadający czekoladzie połysk. Kiedyś uważany był za potencjalnie szkodliwy, jednak analiza badań dotyczących skutków ubocznych E476 przeprowadzona w 2017 roku nie wykazała szkodliwości tego dodatku do żywności. Dopuszczalne dzienne spożycie zwiększono wówczas z 7,5 do 25 mg/kg masy ciała. Trudno jednak uznać dodatek półsyntetycznego dodatku za wartościowy i korzystny dla konsumenta. Jest on korzystny dla producenta, bo skraca proces konszowania (mieszania płynnej masy czekoladowej).

IMG_0266.JPGIMG_0265.JPG

Pomiędzy czekoladami występują nieznaczne różnice w wartości odżywczej.
Goplana ma 505 kcal (w 100 g produktu), Wedel ma 508 kcal (również w przeliczeniu na 100 g).
Goplana zawiera nieco więcej węglowodanów, Wedel ma o 1 g więcej tłuszczu. Goplana nie podaje zawartości błonnika, u Wedla jest to 14 g.


Pora na test smaku i zapachu.
Goplana ma wyrazisty zapach kakao z typowo słodko-kawowym nutami. Czekolada Wedel pachnie masą kakaową z nutami kwaskowymi, owocowymi (zapach jest bardziej wytrawny). Obie czekolady mają dodatek aromatu. Test zapachu wskazuje, że są to najprawdopodobniej różne aromaty.

Goplana jest czekoladą twardą, w ustach rozpływa się z charakterystycznym dla czekolad gorzkich chwilowym opóźnieniem. Pozostawia bardzo delikatny film tłuszczowy - aromaty kakaowe utrzymują się przez dłuższą chwilę po zjedzeniu kawałka czekolady. W smaku jest mocno kakaowa z wyraźnym podbiciem słodyczy, rozwija nuty waniliowo-owocowe (kojarzące się ze słodkimi owocami - na przykład z bananem).

Wedel to czekolada minimalnie twardsza od Goplany, jednak w ustach rozpływa się dokładnie tak samo gładko i z chwilowym opóźnieniem. Po całkowitym rozpuszczeniu również czuć delikatny film tłuszczowy (z tłuszczu kakaowego). Jest trochę mniej słodka, masa kakaowa ma w smaku (tak jak i w zapachu) sporo nut kwaskowatych, lekkich, taninowych.


Kto wygrywa dzisiejszy pojedynek?

Czekolady różnią się zawartością masy kakaowej o 4% i przekłada się to na wrażenia smakowe (przede wszystkim odczuwalny poziom słodyczy – również o 4% różnią się zawartością cukru). Użyte ziarna kakaowe mają nieco odmienny bukiet zapachowo smakowy, jednak nie można wskazać lepszych i gorszych – smaki są podobnie intensywne, rozwijają się ciekawie, stymulują kubki smakowe dość długo.

W pozostałych aspektach czekolady te są po prostu równe. Również w tych niekoniecznie pozytywnych – dodatku półsyntetycznego emulgatora i dodatkowego aromatu. W przypadku obu czekolad zastosowany został już jakiś czas temu (kilka lat) downsizing – zmniejszenie gramatury produktu w opakowaniu. W obu przypadkach tabliczka nie ma typowej i oczekiwanej masy 100 gramów, a 90.
Obie czekolady są wyrobami masowymi ze średniej półki. Stosunek jakości do ceny można uznać za dobry/dostateczny.

Dziś ogłaszamy remis. Ponieważ czekolady sprzedawane są w takiej samej cenie, tym bardziej warto znać wyniki naszego porównania smaków obu czekolad. Gdy mamy do wydania około 3,5 złotego, fanom smaków kwaskowo-taninowych w czekoladach gorzkich rekomendujemy Wedla, a miłośnikom mniej kwaskowych czekolad sugerujemy Goplanę.


Pozdrowienia dla wszystkich Czekoladomaniaczek i Czekoladomaniaków!


Pierwotnie opublikowano na Czekolada. Blog na Hive napędzany przez dBlog.

Sort:  

Mnie zastanawia fakt, dlaczego obie czekolady zostały nazwane gorzkimi? 😉

Niestety producenci odchodzą od tradycyjnego w Polsce powiązania nazewnictwa z zawartością masy kakaowej. Zwłaszcza w przypadku przejęcia zakładu przez światowy koncern, ma miejsce przesuwanie standardów w kierunku tych europejskich i amerykańskich. Zanika powoli polskie rozróżnienie czekolad deserowych i gorzkich (50-70% i powyżej 70%), na rzecz kalkowania nieprecyzyjnego w tym zakresie nazewnictwa dark/bittersweet.

Congratulations @czekolada! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 50 HP as payout for your posts and comments.
Your next payout target is 100 HP.
The unit is Hive Power equivalent because your rewards can be split into HP and HBD

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

Feedback from the April 1st Hive Power Up Day
Hive Power Up Day - April 1st 2021 - Hive Power Delegation