You are viewing a single comment's thread from:

RE: Baklava, królowa greckich słodyczy - obiecany przepis Ewy.

in #polish4 years ago

@grecki-bazar-ewy właśnie dziś przechodząc koło straganów na rynku, natknęłam się na jeden turecki, i właśnie na domowej roboty, słynną baklavę! jak wspomniałaś, tak mi się właśnie skojarzyło - zastanawiałam się, to Turcja, czy Grecja? sprzedawca odpowiedział zgodnie z prawdą :)

chyba kiedyś już ją próbowałam na tureckim festiwalu w Niemczech, ale nie jestem pewna, bo tyle rzeczy tam próbowałam, haha. Sprzedawca, którego spotkałam miał przeróżne smaki, na słodko i wytrwanie - niestety nie pamiętam dokładnie jakie. Kusiło mnie mocno, ale tym razem musiałam obejść się smakiem.

Jednakże któregoś razu sama będę musiała przyrządzić.

Czy ten przepis jest grecki/turecki, tak prawdziwie? :)

Sort:  

Ten przepis jest zapewne grecko-turecko-polski i pracowałam nad nim kilka lat ;)

Jeśli chodzi o baklave to jest ona zawsze słodka jednak w ten sam sposób robi się przeróżne zapiekanki wytrawne jak np kolejny grecki przebój tiropita czyli placek z serem albo spanakopita placek ze szpinakiem. Placki wytrawne robi się też w cieście typowo francuskim a nawet kruchym, planuję i o nich napisać.

@grecki-bazar-ewy ach tak! będę kiedyś musiłaa wypróbać stricte tureckiego i greckiego, ale twój też na pewno wpadnie :)
ciekawe, bo pan ze straganu przekonywał mnie, że to wszytko baklava. chyba, że w turcji baklava może być też wytrawna, jak sądzisz?

będę czekać na przepis o spanakopia :)

Sądzę że baklava jest jedyna i niepowtarzana, w Turcji też :P
Zawsze na słodko :)
Temu Panu na pewno chodziło o rodzaj ciasta...

@grecki-bazar-ewy możliwe, choć różne dania w różnych krajach widziałam, niby te same a jednak kultura zmienia receptury ;)
od tej rozmowy o baklavie to mi się duża chętka na nią zrobiła. chyba się skuszę na tą z marketu zanim zrobię swoją :D