Algorand 2.0

Algorand-1280x720.jpg

V minulom článku sme sa zoznámili s platformou Algorand.
Zakladateľ Silvio Micali so svojim týmom nelenili a dávno pred spustením pracovali na iných veciach a vylepšeniach ohľadne platformy.
Takže netrvalo dlho a zhruba po šiestich mesiacoch od vydania prvej verzie na svet prišlo významné vylepšenie, nazývané Algorand 2.0.

Toto vylepšenie významne posúva schopnosti protokolu a to hlavne o možnosti vyvýjať decentralizovane aplikácie na prvej vrstve, vydávanie nových tokenov a pod.

Algorand 2.0 teda prináša tieto možnosti:

1. Algorand standart asset (ASA)

Táto funkcionalita umožnuje vydávanie akýchkoľvek nových aktív štandardizovanou cestou.
Tieto možu mať rôzne formy:

  • Možu byť fungible (nahraditeľné) - aktíva ako napríklad štátne meny, stable coiny alebo utility tokeny.

  • Môžu byť ale taktiež non-fungible (nenahraditeľné) - aktíva ako napríklad lístky na koncert.

Dajú sa ale vytvoriť aj restricted verzie fungible a non-fungible aktív, ktoré sa dajú použiť na vytváranie rôznych licencií a certifikátov.

Slovom restricted sa v tomto prípade myslí že tieto aktíva sa nedajú posielať na všetky adresy v rámci ekosystému Algorandu, ale len na tie povedzme "povolené". Tieto povolené adresy budú pravdepodobne prepojené napr. s menom vlastníka a je to spôsob akým chce Algorand vyhovieť reguláciám. Dá sa predpokladať, že v budúcnosti to bude štandard.

Atomic Transfers

Táto funkcionalita umožnuje rýchle, lacné a bezpečné posielanie viacerých aktív na viacero účtov súčasne. V tradičnej ekonomike sa to deje vďaka dôveryhodnému právnemu systému.

Na blockchaine je to trochu zložitejšie, Atomic Transfers ale poskytuje elegantné riešenie, ktoré umožňuje viac prípadov použitia, napríklad zjednodušené a zrýchlené vyrovnanie dlhu, efektívne financovanie a podobne.

Algorand Smart Contracts (ASC1)

Algorand Smart Contracts je forma smart contraktov (inteligentných zmluv), ktoré umožnia správu tranzakcií vďaka dopredu naprogramovanýcm šablonám. Jazyk ktorý sa používa programovanie týchto inteligentných zmluv sa nazýva Transaction Execution Approwal Language - TEAL.

Pomocou tohoto jazyka majú ľudia možnosť si naprogramovať inteligentné veci ako Escrow, kolektívne financovanie, alebo kolaterizovaný dlh. Zaujímavosťou je že jazyk TEAL nieje "turing complete" ako naprílkad jazyk Solidity, ktorý používa Projekt Ethereum. Silvio Micali sa vyjadril, že ide o výhodu a non-turing complete jazyk je viac bezpečný a v danom kontexte dostatočný.

Algorand Smart Contracts vám napríklad umožní:

  • Vymeniť si určité aktívum s neznámou osobou, za dopredu určených podmienok. Inteligentná zmluva bude služiť ako prostredník a zaručí že obe strany dostanu to na čom sa dohodli a nehrozí tak aby jedna strana oklamala druhú a nejakým spôsobom sa tak na úkor strany druhej obohatila.

  • Sprostredkovať napr. kolektívne financovanie spôsobom ktorý zaručí, že pokiaľ sa nevybere dostatočné množstvo prostriedkov, ktoré bolo dopredu určené, tak sa prostriedky vrátia nazad entitám ktoré na financovaní participovali.

Záver:

Algorand sa týmto významným vylepšením protokolu zaradil medzi ostatné DeFi (decentralizované financie) platformy a svojimi geniálnymi vylepšeniami, ktoré žiadne iné projekty nemajú bude zastávať pozíciu silného hráča.
Algorand je schopný dosahovať 1000 TPS (transakcií za sekundu) s časom bloku 5 sekúnd. Spolu so skutočnosťou že nikdy nemôže dôjsť k forku (rozvetveniu chainu), ktorú formálne potvrdila i spoločnosť Runtime Verification sa rozhodne máme na čo tešiť.

Úspech Algorandu bude samozrejme závisieť na záujme komunity a hlavne partnerov či zákaznikov, ktorí budú chciet využiť prednosti tejto platformy a zlepšiť tak fungovanie svojho doterajšieho, alebo budúceho byznysu. Začiatok v tomto vždy býva ťažký a presadiť sa nebude jednoduché, jednak pre to že to nieje otestované v úraxi a až časom si väčšie firmy uvedomia že to skutočne funguje na menších firmách. V druhom rade pretože na tomto poli už dominuje projekt Ethereum, ktorý je prvou Defi platformou na svete a beží na ňom už mnoho Dapp (decentralizovaných aplikácií) a Defi projektov.

Ethereum už svoje zákazniky má a je známe aj pre spoločnosti, ktoré ešte do sveta blockhainu nevstúpili. Hlavnou bariérou pre vstup vačších spoločnosti je problém zo škálovateľnosťou. Aj preto sa rozhodol Vitalik Buterin, zakladateľ Etherea prejsť z konceptu POW (proof of work) na POS. To ale určite nebude jednoduché a bude to vyžadovať veľa času a práce.

Toto obdobie sa bude snažiť Algorand využiť na posilovanie svojej pozície a prípadné preberanie zákazníkov Ethereu.

Ďalším prípadným a asi najväčším konkurentom môže byť projekt Cardano. To taktiež razí cestu formálnym overovaním svojho kódu na univerzitnej pôde a má k dispozícii veľa schopných ľudí z veľa odvetví. Avšak ten ešte nespustil ani mainnet a tak má Algorand velký náskok.

Algorand svojích zákazníkov má tiež a nieje ich málo, v nasledujúcom článku sa pozrieme na to o koho ide, čo tieto spolupráce znamenajú pre Algorand ekosystém a taktiež sa môžete tešiť aj na nejaké prvenstvá.

Sort:  

Zaujímavosťou je že jazyk TEAL nieje "turing complete" ako naprílkad jazyk Solidity, ktorý používa Projekt Ethereum. Silvio Micali sa vyjadril, že ide o výhodu a non-turing complete jazyk je viac bezpečný a v danom kontexte dostatočný.

Já nejsem programátor, tak se už nějakou dobu snažím přijít na to, co ta turingovská kompletnost programovacího jazyku nebo jiných věcí může mít za následky. Nějaké ty smyčky (loops) mohou zahltit blockchain příkazy nebo co ještě dalšího může být problémem té turingovské kompletnosti? A proč teda Vitalik (a spol) kdysi rozhodli že má být Ethereum Turingovsky kompletní? Pokud nevíš, nevadí, jen mě to zajímá a jako "laika" mě to pořád nejde na rozum.

Som na tom nejak tak podobne, to čo som dohľadal, mi úplne nepomohlo pochopiť to tak, ako by som si predstavoval, skúsim sa ale trochu popýtať a dám sem prípadne vedieť :).

já už jsem o hodně dál než když jsem o tom slyšel poprvé, ale pořád v tom mám ještě mezery 🙂