Zakládáme akvárium – pokračování

in #cesky7 years ago

Navzdory „četné“ účasti u prvního článku, píši pokračování o dění ve vodním světě. Doufám, že tentokrát to blockchain Steemitu zvládne. Jestli se těšíte na představení nějakých šupináčů, tak Vás ještě zklamu. Dnes budeme zahradničit.
Osvětlení, je složeno ze 4 zářivkových trubic T8. Doba svícení je nastavena na 7 hodin denně a teplota na příjemných 23°C. Prospívá nejen rostlinám, ale i vodním šnekům. Při dnešních úpravách rostlin jsem objevil mnoho nakladených šnečích vajíček. Jestli to takto půjde i do budoucna, budu mít každou neděli krémovou šnekovku se sypanou Loděnkou. Než se pustíme do práce je samozřejmostí, že všechny přístroje odpojíme z elektrické sítě.

Vyzkoušel jsem i nově pořízenou odsávačku. Šneci detritují opravdu usilovně. Ukázka práce s touto odsávačkou je na videu. Dříve jsem odsával pouze hadičkou, což byla opravdu krkolomná a zdlouhavá práce. Zde je osazené sítko, které zabrání nasátí velkých kamenů (popř. i rybek). V horní části je kohout, pomocí kterého se redukuje průtok odsávané vody. Dokonce nezapomněli přidat i úchyt hadice ke kbelíku. A perlička na konec. Pro začátek odsávání není vůbec potřeba nasávat vodu pusou. Stačí pouze zatřepat.

Stejně jako na jinou práci, je potřeba dobře vidět. Zde jsem si pomohl přenosným halogenovým světlem.
Rostliny, které byli husté nebo špatně zakořeněné jsem znova přesadil a roztřídil. Přebytečné odnože jsem již nyní také odebral. Polámané listy, které při prvotním sázení nebyli viditelné, nyní už byli odumřelé a dobře vidět jsem samozřejmě odstranil taky.
Rostliny jako takové se dělí do několika kategorií podle svého rozměru. Velké patří do zadní části a malé zase do přední části akvária. Dodržení tohoto pravidla jsem nikdy nezvládal. Vždy dělám takové chaotické uspořádání, ale aby bylo přehledné. Pokaždé chci vidět do všech koutů akvária.

Celkem jsou osázeny 4 druhy rostlin:

  • Douška hustolistá - Egeria densa
  • Loděnka Barbierova - Taxiphyllum barbieri - Java Moss
  • Šípatka šídlatá - Sagittaria subulata
  • Kryptokoryna sumatránská - Cryptocoryne pontederiifolia

  • S určením posledního uvedeného druhu si nejsem úplně jist. Odkaz na herbář vodních rostlin najdete na konci.
    Další vychytávku, kterou jsem si udělal je na napouštění vody. Při odsávání detritu se nikdy neodsaje všechno. Vždy něco zůstane a při následném napouštění se všechno pěkně rozvíří. Na napouštění jsem použil kus vzduchovací hadičky, kterou se přepouští nová voda z kanystru umístěného na akváriu. Aby se nekroutila, je připevněna zdrhovacími páskami ke staré dvojlince z elektroinstalace. Jak to funguje se opět můžete podívat na druhé video. Video je zrychleno, celková doba napouštění byla asi 4 hodiny. Akvaristika není o spěchu a uspěchat se také nedá.

    Příště Vám již představím nějaké šupináče. V tuto chvíli je již podána objednávka u chovatele.

    http://surpanblog.cz/galerie/atlas-akvarijnich-rostlin/douska-hustolista-egeria-densa
    http://surpanblog.cz/galerie/atlas-akvarijnich-rostlin/lodenka-barbierova-taxiphyllum
    http://surpanblog.cz/galerie/atlas-akvarijnich-rostlin/sipatka-sidlata-sagittaria
    http://surpanblog.cz/galerie/atlas-akvarijnich-rostlin/kryptokoryna-sumatranska

    Sort:  

    Zadne krypto akvarko neni kompletni bez Kryptokoryny :)

    Hi, xlisto! I just resteemed your post!
    I can also re-steem and upvote some of your other posts


    Curious? Check out @resteembot's' introduction post
    PS: If your reputation is lower than 30 re-blogging with @resteembot only costs 0.001 SBD