Bitcoin a půlení | Jak to vidí Trader 2.0?

in Česky!10 months ago

Dnešní speciální edice technické analýzy je zaměřena na bitcoin. Právě půlení je jedním z hlavních fundamentů, které ovlivňují jeho cenu. Vzácnost bitcoinů se opět zvýší, díky snížení odměny těžařům na polovinu. Jakub Kraľovanský z Trader 2.0 se v dnešní technické analýze podíval na to, jak se může bitcoin zachovat v závislosti na půlení.

Bitcoin čeká přesně za týden speciální událost. Půlení nebo také anglicky halving/halvening. Jedná se o dopředu predikovatelný fundament, který byl nastavený již ve zdrojovém kódu tvůrcem Bitcoinu Satoshim Nakamotem.

Určitě Vás ale zajímá, co se může stát s cenou bitcoinu před půlením, při jeho samotném průběhu a po něm. Na cenový pohled jsme si pozvali experta z Trader 2.0 Jakuba Kraĺovanského. Ten se právě na pohyb této kryptoměny a vlastně i celého trhu zaměří.

Co je půlení?

Nejprve se ale podívejme, co to je to půlení. Satoshi Nakamoto naprogramoval, že bitcoiny se do oběhu budou uvolňovat postupně s každým vytěženým blokem tak, aby jejich konečné množství bylo maximálně 21 milionů.

Bitcoinové transakce se sdružují do bloků, které se navazují za sebe a vytváří tak blockchain. Vytěžení jednoho bloku trvá u Bitoinu zhruba 10 minut a na začátku těžby, tj. v roce 2009, dostával těžař, který tento blok vytěžil celých 50 bitcoinů. Toto množství se však snižuje vždy o polovinu po 210 000 vytěžených blocích, k čemuž dochází přibližně jednou za 4 roky.

Dnes těžaři dostávají 12,5 BTC za každý blok. 12. května 2020 by se měl vytěžit blok s číslem 630 000 a každý následující už bude mít odměnu pouze 6,25 BTC, tedy polovinu současné odměny. Doposud bylo vytěženo přibližně 87% všech bitcoinů.

Roční míra inflace neboli počet nově vytěžených mincí je nyní 3,65%. Po 12. květnu 2020 se sníží o polovinu, zhruba na 1,8%. Za další 4 roky už bude pouze 0,9% a tak to bude pokračovat.

Technická analýza podle Tradera 2.0

Myslím si, že jsme ve specifickém období, protože situace kolem COVID-19 dost zásadně zamávala i s krypto světem. Bylo by zajímavé, jak by vypadala analýza ještě před COVID-19. V tomto článku si však připravím několik scénářů a skončím aktuální situací. Pojďme tedy na to!

V momentální situaci se nacházíme stále v obrovském trianglu a zatím jsme nedokázali prorazit ani na jednu stranu. O bull-runu bych zatím v žádném případě nyní nemluvil. Já osobně zastávám pohled, že halving bude mít dopad na cenu až z dlouhodobého hlediska. Krátkodobě bych nečekal žádné zázraky a ani bych nebyl ani přehnaně bullish. Bitcoin se nyní dost řídí i klasickými trhy a zatím stále jen čekáme na momenty, kdy by se nějak výrazněji odpoutal od běžných trhů.

1. Extrémně bearish scénář

Začneme asi tím nejhorším a tím co by asi nikdo nechtěl slyšet, a to je nové low. V nejhorším možném případě půjdeme na nové minimum někde ke hodnotě 1800 USD. Myslím, že je to však dost nepravděpodobné, ale jako možnost to samozřejmě musíme zmínit. Jako velmi silný support na této cestě dolů pokládám MA200 a spodní hranu trianglu. Tento scénář však může být aktivní, kdyby COVID-19 způsobil extrémní paniku a výprodeje na klasických trzích, které by tak začaly kolabovat. V takovém případě by to mělo určitě dopad i na kryptoměny. Hovoříme zde však o scénáři, kdy by na nové minimum šlo téměř vše od S&P 500, přes stříbro a podobně.

2. Klasický bearish scénář

Tento scénář je takový, že bychom se vrátili na hladinu 5500 USD. V tomto případě bychom znovu a zřejmě už i naposled otestovali spodní hranu channelu a MA200. Navíc tyto hodnoty by byly nejlepší na nákup před následným bull-runem! Toto je scénář, který se mně osobně v tomto okamžiku zamlouvá a rád bych jej zobchodoval. Co se mi však nezamlouvá je to, že ho vidí strašně moc traderů a kryptoměny na přehnané očekávaní většinou reagují tak, že nás trh zničehonic šokuje a stane se něco neočekávaného.

3. Bullish scénář

V takovém případě by nás zastavila jedna ze zmíněných trendových linií. Ne však na dlouho! I když bychom napoprvé nedokázali překonat trendové linie a vytvořit nové high, tak bychom pomalu a nudně vyklesávali – tak jak je to u Bitcoinu typické. A na podzim tohoto roku bychom se snad konečně dočkali pořádného růstu. Tato možnost mi přijde stejně jako předchozí celkem pravděpodobná, ale problémem opět je, že ji eviduje až příliš velké množství traderů.

4. Bull-run

Další možnost je okamžitý bull-run. V takovém případě bychom už v následujících pohybech překonali i trendové linie i vytvořili vyšší HIGH, které bychom následně potvrdili jako support a měli bychom otevřenou cestu směrem vzhůru. Pokud se dostaneme nad trendové linie a dokážeme vytvořit nové HIGH, které ustálíme jako support, tak to můžeme brát jako začátek nového bull-runu.

Zmínil jsem čtyři základní scénáře, se kterými můžeme v této chvíli kalkulovat. Kromě nich je ještě možné, že Bitcoin kompletně vyplní celý triangl až do vyvrcholení apexu. S touto možností však tolik nepočítám a navíc by nás čekal rok plný nudy, takže nic pro tradera.

Závěr

Nepochybuji o tom, že halving je silná bullish událost a že celkově bude mít dopad na Bitcoin. Z krátkodobého pohledu však dopad mít nemusí, a proto nemám zbytečně růžové brýle a raději zůstávám nohama na zemi. Navíc tu máme bezprecedentní situaci kolem COVID-19 a nejistotu na klasických trzích.

Uvědomte si, že Bitcoin ještě nikdy nezažil ekonomickou krizi a my se můžeme jen domnívat, jak v ní bude reagovat. Ano, Satoshi Nakamoto vytvořil Bitcoin jako reakci na krizi bankovního sektoru v roce 2008, ale opravdu bude Bitcoin sloužit jako hedge proti tradičním trhům? Samozřejmě, že bychom si to přáli, nicméně spoléhat se na to nemůžeme. Navíc v tradingu není nikdy nic jisté, vždy se bavíme pouze o pravděpodobnostech a o připravenosti na dané scénáře, které se mohou a nemusí naplnit.

Ve vzduchu je příliš mnoho proměnných, které mohou Bitcoin otočit na jednu či druhou stranu. Proti racionalitě pak také mluví výplachy na burzách, kde se obchoduje obrovská likvidita na páku. Já se však na celé toho období velmi těším a budu se z něj snažit vytěžit maximum!

Sort:  

Congratulations @blockchainfo! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 4500 upvotes. Your next target is to reach 4750 upvotes.

You can view your badges on your board and compare to others on the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @hivebuzz:

Revolution! Revolution!
Vote for us as a witness to get one more badge and upvotes from us with more power!