Hive | Komunitní fork Steemu

in #hive-1284646 months ago

Hive je decentralizovaná sociální síť, která transparentně odměňuje tvůrce obsahu. Tedy ne pouze majitele sítě, jako to je v případě centralizovaných sociálních sítí, které na obsahu uživatelů vydělávají poskytováním reklamy.

Co to je Hive

Pokud jste dříve slyšeli o blockchainu Steem, tak Hive vznikl jako hard fork č. 23 Steemu.

Sociální platforma Hive je tedy založená na blockchainu a využívá ke konsenzu algoritmus Delegated Proof-of-Stake (DPoS) založeném na technologii Graphene z dílny Dana Larrimera, autora Steemu. Jednotlivé bloky jsou distribuovány ve 3 sekundových intervalech a jsou podepsány „svědky“ (angl. witness) vybranými na základě delegace od uživatelů. Čím vyšší hodnota delegace HP (Hive Power), tím výš v žebříčku je svědek umístěn. DPoS umožňuje posílat transakce téměř v reálném čase.

Jako jiné centralizované i decentralizované sociální platformy, i Hive funguje jednoduše tak, že na něm sdílíte a monetizujete svoje originální texty, fotky a komentáře. Mimo to můžete využívat i různé soutěže, které vám umožňují navyšovat odměny v kryptoměnách HIVE a HBD.

Pokud neumíte Anglicky, nezoufejte. Pod hashtagem #cesky naleznete českou (a slovenskou) komunitu, která je zejména v začátcích velmi nápomocná. Na Hive si ale můžete časem přijít na odměny i za hlasování článkům jiných autorů, tedy bez toho, aniž byste psali svoje vlastní. Chce to ale již mít nějaké stakované Hive v podobě Hive Power.

Hive je tedy takový Reddit, kam se ale píší zejména originální texty. Kopírovat úryvky z Bible nebo ze Samuelssona se tam nenosí, na Hive totiž působí i automatické programy na vyhledávání plagiátorských textů.

K textům se následně připojují tagy, pod kterými jsou vaše články k nalezení. Kromě zmíněného #cesky můžete použít „československý“ tag #czsk nebo takový, který popisuje to, o čem píšete. Třeba #blockchain #bitcoin #trading #travel #life #photo #art #food.

Jak vznikl Hive hard forkem Steemu?

Pokusím se popsat vznik Hive v pár krocích:
 1. V roce 2016 založil Dan Larrimer a Ned Scott společnost Steemit Inc. a předtěžili 80% tokenů Steem s tím, že tyto budou použity pro komunitu a její rozvoj, nikoliv jejich osobní profit. Tyto předtěžené tokeny se nazývají ninja-mined. (pozor na možnou záměnu dvou slov – blockchain Steem a společnost Steemit)

 2. 14 února 2020 udělal Justin Sun a Tron akvizici a od Neda Scotta (tou dobou již dávno Dan Larrimer přešel vyvíjet projekt EOS) si pořídil společnosti Steemit Inc. a webovou adresu steemit.com společně s 20% zbylými ninja-mined tokeny. Justin ihned bez jakýchkoliv konzultací slavnostně oznámil na Twitteru komunitě, že Steem se přesune do ekosystému Tron.

 3. Komunita začala klást otázky a Justin všechny ujišťoval, že komunitě nic nehrozí, že bude kopat za Steem a bude vše dělat pro jeho dobro.

 4. Svědci blockchainu Steem, který běží na konsenzu DPoS, se rozhodli v obavách o budoucnost blockchainu Steem vytvořit jednoduše vrátitelný soft fork 22.2., který zmrazil ninja-mined stake aby zamezili těmto tokenům a) udělat power down/unstake s jejich následným prodejem na trhu a b) využít je pro volbu nových svědků a tím případně ovlivnit další chod blockchainu. K těmto účelům totiž ninja-mined mince sloužit neměly. Tyto mince ale nebyly vynulovány nebo odcizeny.

 5. Justin Sun přesvědčil některé významné kryptoměnové burzy, že hackeři (jak nazval komunitní svědky) napadli jeho prostředky. Ti ve snaze mu pomoci zastakovaly svoje mince (resp. mince svých uživatelů) a pomohli mu k soft forku v0.22.5 tak, že zvolili Justinem nově vytvořené účty do pozic 20ti nejvlivnějších svědků. Toto je klasický příklad Sybil ataku. Tímto se dostal blockchain Steem pod jeho kontrolu.

 6. Komunitní svědci, kteří byli náhle odsunuti z předních 20ti pozic, okamžitě začali pracovat na přípravě hard forku a nové platformě Hive.Hive_Steem

 7. 20tého března 2020 proběhl hard fork Hive a téměř všichni majitelé Steem tokenů dostali airdrop Hive tokenů v poměru 1:1. Výjimkou byly původní ninja-mined mince (toho času ve vlastnictví Justina Suna) spolu s mincemi některých dalších účtů, které volily právě jím dosazené nové svědky. Tyto prostředky budou v budoucnu použity na rozvoj komunity a vývoj decentralizovaných aplikací Hive, což je účel, na který byly původně určeny. Většina aplikací se přesunula ze Steemu na Hive.

 8. Hard forkem ale tato sága neskončila. Následkem něho začala společnost Steemit cenzorovat blockchain Steem a příspěvky některých uživatelů na frontendu Steemit.com. Následně provedl Sun soft fork 22.8888, kde zmrazil 8 velkých účtů na Steemu. Steem se tak z decentralizované platformy stává pouhou centralizovanou databází.

Komunita #cesky

Většina z komunity #cesky přešla ze Steemu a na rozdíl od jiných sociálních sítí tam panuje přátelská atmosféra, kde se Češi a Slováci snaží být nápomocní druhým.

Pro svoje články tedy využívejte tagy #cesky nebo #czsk a můžete si být jisti, že si jich někdo všimne. Pokdu navíc budou mít nějakou hodnotu i pro čtenáře a nebudou to překopírovené články odjinud, můžete očekávat i nějaké ty hlasy. Pod první článek nezapomeňte použít také tag #introduceyourself, kde se v ideálním případě také trochu představíte ať ostatní ví, co od vás čekat.

Jak začít na Hive

Pokud chcete prozatím jenom nahlédnout, tak oficiálním frontendem přes který se dá přistupovat na tento blockchain je https://hive.blog. Druhou možností je už vylepšený a pro pravidelné psavce vychytanější https://peakd.com.

Registrace

Když už budete chtít napsat svůj první příspěvek, pokročíte k registraci. Předem upozorňuji, že je o něco složitější než jen přihláška k newsletteru na nějakém eshopu. Zaprvé není ihned, ale chvíli si počkáte. Poté namísto jednoho hesla obdržíte soubor klíčů a hlavní heslo, které budete časem potřebovat a které je rozhodně důležité si někam zaznamenat. Je to veřejný blockchain a ne soukromá centralizovaná služba, takže bez svých klíčů byste ztratili také přístup ke svému účtu a svým prostředkům, které si poctivě vypíšete.

Na stránkách https://signup.hive.io/ naleznete seznam způsobů registrace. Nejjednodušší je využít službu Hiveinvite nebo HiveBlue, případně aplikace HiveWallet nebo Esteem. Nebo napište na [email protected] a pomůžu vám s účtem zdarma.

Zkuste si dopředu rozmyslet vaše uživatelské jméno a avatara, kterého použijete. Avatara změnit můžete snadno, s jménem už to je horší. Heslo si po založení pro jistotu změňte a pečlivě uchovejte, naopak Aktivní a Postovací klíč mějte spíš po ruce, ale ke klíčům se ještě dostaneme.


Takto vypadá stránka signup.hive.io

Hesla a klíče

Po registraci obdržíte sadu hesel a klíčů. Hlavní heslo a Vlastnický klíč si uložte na bezpečném místě. Aktivní a Postovací klíč pak na takovém, abyste jej měli při ruce, tyto dva klíče budete využívat nejčastěji pro interakci s blockchainem Hive.

Master password / hlavní heslo

Základní a nejdůležitější heslo, od kterého se odvíjí ty následující. Není potřeba jej zadávat vždy při přihlašování třeba k frontendu hive.blog, k tomu vám slouží různé klíče seřazené od těch nejméně významných (a zároveň nejčastěji používaných).

Owner key / Vlastnický klíč

Klíč vlastníka vám dává kontrolu nad vším, co na Hive děláte. Umožňuje tedy to co Posting key + Active key a navíc máte možnost s ním měnit právě tento klíč při případném odcizení vašeho účtu. Owner key se vám vyplatí mít uložený v cold storage, tedy nějak bez přístupu internetového připojení k tomuto klíči. Rozhodně ne na cloudu!

Active key / Aktivní klíč

Tento klíč vám umožní to co Posting key + finanční operace s vašimi Hive a HBD tokeny.

Posting key / Postovací klíč

Tento klíč, jak napovídá jeho název, slouží pouze k psaní článků, komentářů a hlasování. Pro každodenní činnost vám postačí.

Memo key / Memo klíč

Díky tomuto klíči můžete posílat a číst privátní zprávy od konkrétních uživatelů. Není tak důležitý jako předchozí klíče.

Co dělat po registraci?

Hned po registraci si uložte svoje heslo a klíče.

Jak a co psát na Hive

Potom můžete začít s psaním příspěvků a hlasováním pro příspěvky druhých. Upvote je na Hive obdobou lajků na Facebooku s tím rozdílem, že na Hive za to dostáváte odměnu. Jaké jsou ale některá pravidla nebo důležité informace do začátku vám zkusím popsat v bodech:

 • Nezapomínejte však, že obsah by měl na Hive být originální. Nekopírujte tak cizí články a ani svoje staré texty z jiných blogů. Hrozí vám tím Downvote od hledačů plagiátorského obsahu, kteří mohou mít sílu vynulovat vaši odměnu z článku.

 • Snažte se také používat vlastní obrázky, případně volně šiřitelné s licencí Creative Commons – na internetu jich najdete spousta, třeba na stránce pixabay.com.

 • Komentujte, co se vám líbí nebo třeba to s čím nesouhlasíte, dávejte hlasy článkům ostatních, pište a zůstávejte konzistentní. Uživatel s 200 odběrateli má větší interakci v podobě komentářů a hlasů než nováček, který ještě nemá žádného svého čtenáře. Zároveň si přidávejte mezi sledované ty autory, kteří vás nejednou osloví svým textem.

 • Reputace a síla hlasu. Vaše reputace začíná na 25 a postupně roste s přibývajícími články.

 • Hodnota vašeho hlasu. Ta je na začátku 100%, ale po rozdání více než 10 hlasů klesne zhruba na 80%. To je ještě dobré, tato hodnota se vám přes noc vrátí zpět. Ale takto to pokračuje, takže si nevyplýtvejte hned první den svoji manu. Zejména na začátku budete značně limitováni počtem možných upvotů, příspěvků a komentářů.

 • Odměny za své články a komentáře. Čím více zaujmete svým textem nebo fotkami uživatele s vyšší hlasovací sílou, tím máte větší šanci na odměnu za váš článek.

 • Odměny za hlasování pro cizí články se liší v závislosti na tom, kdy hlasujete a pak také jakou máte sílu vašeho hlasu. V tomto článku to popisovat nebudu, ale když se na Hive zeptáte v českém úlu, určitě vám někdo rád odpoví nebo pošle článek, kde se to vysvětluje podrobně.

 • Vyplácení odměn za články je vždy po 7 dnech od uveřejnění, poté je každý hlas navíc propadlý. Hlasovat pro starší články tedy není vhodné.

 • Na místním tržišti (market) můžeš měnit své Hive na Hive Dolars a zpět. O měnách na Hive ale až v sekci Mince.

Svědci v DPoS na Hive

Svědci (angl. Witness) jsou lidé nebo skupiny lidí, kteří provozují na svých serverech skripty pro ověřování transakcí na blockchainu Hive. A za tuto činnost dostávají odměnu v podobě nově vznikých Hive tokenů.

Žhavou novinkou je zřízení prvního českého svědka na Hive, kterým je uživatel @tazi. V tomto článku popisuje svoji svědeckou cestu.

Aplikace a odkazy na Hive

Aplikací je na Hive celá řada, pojďme se ale podívat na ty opravdu nejdůležitější a nejpoužívanější.

https://Hive.blog je základní frontend s těmi opravdu nejdůležitějšími vlastnostmi.

https://Peakd.com je rozšířený frontend se spoustou vychytávek jako drafty, šablony, přehled o volbě svědků a mnohé další.

https://3Speak.online je decentralizovaná obdoba YouTube z dílny svého zakladatele, bývalého YouTubera @theycallmedan, kde můžete svými hlasy rovnou přispívat jejich autorům. Nebo se třeba sami stát tvůrci zajímavých videí.

https://Beeme.icu je švýcarským nožem k vašemu účtu. Kromě psaní zpráv s ním dokážete zjistit skoro vše o vašem účtu.

https://Hiveblocks.com je jednoduché rozhraní, kde vidíte interakci s vaším účtem. Třeba to, jak jste hlasovali nebo naopak kdo hlasoval pro váš článek.

Mince

Na Hive naleznete tokeny Hive a HBD. Kromě toho si Hive můžete uložit/stakovat do podoby Hive Power. Ta určuje, jakou máte sílu hlasu. Pojďme se na ně postupně podívat. Ještě si ale řekněme, které za co dostáváme a proč.

Za psaní vašich článků a hlasování pro ostatní články dostanete vždy polovinu odměny v Hive Power a druhou v likvidní formě v Hive nebo Hive Dolar. Zda dostanete Hive nebo Hive Dolar určuje cena Hive, ale nechci vám tím plést hlavu. Odměnu dostáváte vždy po sedmi dnech. Pro články, které mají stáří vyšší než 7 dní tedy nehlasujte, váš hlas by přišel vniveč.

Hive

Hive je likvidní kryptoměna, kterou můžete posílat kdykoliv a kamkoliv. Třeba někomu za vytvoření webu, nebo na burzu, abyste ji vyměnili za bitcoin.

Hive Dollar (HBD)

Když je volatilita Hive vysoká a cena během týdne skáče o desítky procent, možná uvítáte, že vaše odměna je ve stabilní měně. Nebo alespoň stabilnější. Hive Dolar by měl mít hodnotu kolem 1 dolaru a je likvidní, což znamená že jej můžete proměnit na Hive nebo poslat na burzu.

Hive Power (HP)

Hive Power je naopak nelikvidní forma Hive. Tu ukládáte ve formě staku na platformě Hive a za ní dostáváte ročně navíc kolem 2 %. Je to vlastně taková vaše investice do Hive.

Platí zde přímá úměra v tom, že čím více Hive Power máte na svém účtu, tím větší hodnotu má váš hlas a tím vyšší dostanete procentuální odměnu z článku, pro který volíte.

Hive můžete převést na Hive Power okamžitě. Zpět z Hive Power na Hive to trvá 13 týdnů, kdy vždy po 7 dnech obdržíte 1/13 vaší cílové převodní částky.

Hive Power je přinejmenším ze startu důležité schraňovat a kumulovat, abyste mohli psát více příspěvků a také aby váš hlas měl vyšší váhu.

Cena

Díky tomu, že se o hard forku Steemu vědělo několik dní dopředu, cena Steem se vyšplhala během týdne před forkem na dvojnásobek ceny, tj. cca 0,35 USD. Po forku se obě kryptoměny propadly v ceně na hodnoty mezi 0,11-0,15 USD.

Minulý týden byl oznámen listing na burzu HuobiPro, která taktéž připravila pro majitele účtů s nejvyšší hodnotou HIVE tokenů airdrop. Následně toho cena během týdne vzrostla až o 600% a atakovala $ 1. V tomto týdnu se k HuobiPro přidaly také burzy Binance a HBTC.

Hive je aktuálně 28. kryptoměna dle tržní kapitalizace uváděné na webu Coingecko.com. Obchodovat s Hive můžete na burzách HuobiPro, Binance, Bittrex, ProBit nebo HBTC.

Jak tedy začít na Hive?

Založení účtu je zpoplatněno 3 Hive, jsou však také varianty zdarma. Buďto oslovíte někoho z české komunity, napíšete nám na [email protected] , nebo zavítáte na stránky hiveinvite.com, kde si můžete vytvořit svůj účet a dostanete dokonce pár Hive Power do začátku. Případně jde účet založit přes aplikace Hivewallet a eSteem .
Závěr

Stejně jako na Redditu, tak i na Hive mohou uživatelé podpořit svými hlasy obsah, který pokládají za kvalitní. Díky počtu hlasů a zejména jejich síle se poté tyto články mohou dostat mezi populární, kde mohou získávat další a další fanoušky a hodnotnější hlasy.

Hive je blogovací platforma a sociální síť, která je vedena komunitou. U ryze decentralizovaných projektů by to tak mělo být. Právě jejich uživatelé by měli rozhodovat o tom, kam budou tyto projekty směřovat. Neměly by být dány na pospas jednomu majiteli nebo stvořiteli, jehož záměry mohou reflektovat pouze jeho individuální požadavky, nezřídka kdy finanční.

Pokud chcete získávat za psaní svých příspěvků kryptoměnu namísto lajků, která navíc může být v budoucnu více zhodnocena, co vám brání začít už dnes?!

Co je to tedy Hive? V překladu je to úl, takže je to takový úl autorských děl a nápadů. Hive je kreativní platforma, místo, které si vytvořila komunita. A právě komunita je zde to nejdůležitější.

Hive je místo, které vás spravedlivě odměňuje za vaši tvorbu a kde vaše texty, fotky a výtvory zůstávají ve vašem vlastnictví a za které dostáváte odměnu v podobě kryptoměny Hive.

Tak s chutí do úlu!

Sort:  

I'd love to see more Czech and Slovaks here.
Kudos for doing your part in promoting Hive.

Pokračuj v dobré práci

Super post.
Dovolím si rozeslat známým.

Skvělá práce ;)

Díky díky ☺

Není zač ;)

Hmm, tady někdo odvedl kus pořádné a poctivé práce :) Teď už to "jen" dostat mezi lidi :D

Za mě hlas, nominace do sobotní rubriky a dvojitý Tipák k tomu ;)

@tipu curate 2

Tento příspěvek vznikal hodně dlouho a původně byl určený pro Steem 🙂, ale vzhledem k tomu, jak se věci vyvinuly to dopadlo tak.....jak to dopadlo (stačilo jen přepsat Steem na Hive 😀). Díky za podporu!

Je vidět, že je za tím opravdu kus práce :) Myslím, že by stálo za pokus tím trochu "zaspamovat" i některé větší veřejné skupiny na FB (třeba ty cestovatelské, kde je po možnostech výdělku skrze travel blogging velká poptávka...)

Klobouk dolů. Povedlo se to na jedničku :-)

Napsal jsem Tomášovi do @cryptoinvestsvk
Možná bude propagovat článek ve videu. Teď jsem mu psal. Ještě nemám odpověď

To by bylo skvělé, díky 👍

Tomáš už prezentoval článek v live videu. A pak zde
https://peakd.com/hive-100421/@cryptoinvestsvk/snnzlqmk

Tak smekám, tohle je super pozvánka!!

Moc hezkej post :)

Congratulations @blockchainfo! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You published more than 50 posts. Your next target is to reach 60 posts.

You can view your badges on your board and compare to others on the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @hivebuzz:

HiveBuzz - Hive Gamification Experience
Vote for us as a witness to get one more badge and upvotes from us with more power!

Panejo, tohle není článek ale hotová studie, vezmu si den volna na přečtení. 😂 Ne, sranda, super práce!