Genesis Goal League: Průběh hry v uzavřené alpha

in Česky!9 months ago

Vývojáři spustili první hratelnou verzy Genesis Goal podle plánu včera večer. Hráči, kteří si v první fázi koupili 100+ balíčků si tak mohou vyzkoušet základní funkce hry. A příští týden bude hra přístupná už každému vlastníkovi dostatečného počtu hráčů - brankář, 2* obránce, 2* záložník, 2* útočník a kouč.

image.png

Video: https://odysee.com/@OrcChieftain:5/Genesis-League-Goals---Brave-2023-07-18-21-55-26:f

Pravidla Genesis Goal League

Hráči mají 6 atributů: přihrávky, střelba, vedení míče, přebírání, blokování a obehrání (pass, shoot, dribble, intercept, block, tackle)

→ Všichni hráči mohou přihrávat buď spoluhráči po straně (vyšší šance), nebo hráči vepřed (nižší šance). Přesnou šanci na úspěšnou přihrávku určuje také šance protivníkova "přebírání" (intercept, možná existuje lepší překlad).

→ Hráči s výjímkou brankáře mohou vést míč a obejít tak pokusy hráčů naproti o blokování střelby nebo přebírání přihrávky. Musí si však dát pozor na pokusy o obehrání.

→ Poslední akcí je střelba. Ta míří vždy na bránu a blokují ji všichni hráči, kteří stojí na stejné straně střílejícího hráče. Lze je obejít vedením míče, pak bude blokovat pouze brankář a hráči stojící v další linii. Mezi útočníkem a bránou po obejití obránců ale už žádná další vrstva není.

Koučové zatím do hry nepřispívají.

Jak jsem si naplánoval tým a jak to dopadlo

Spousta lidí si v této verzi, kdy nedostáváme odměny a nemůžeme ani vylepšovat hráče, sestavuje týmy z těch nejlepších. Otevřeli jsme 100+ balíčků, takže je prostě máme. Já jsem se ale pokusil o sestavení cenově úsporného týmu, který bych byl schopný i chvíli udržovat.

Na každé pozici je záhodno mít náhradníky. Přímo na střídačce jich mohu mít až 5. Můj tým má tedy 2 brankáře, 3 obránce, 3 záložníky a 4 útočníky.

Brankáři

image.png

Brankáři mají pouze dva atributy, a to přihrávku a blokování střelby. Příliš kreativní tu asi být nemůžu. Zvolil jsem si jednoho brankáře s mírně nadprůměrným blokováním a druhého s výbornou přihrávkou.

Zac Macmath má přihrávku 6 a blokování 7
Steve Clark má přihrávku 9 a blokování 6

A myslím, že jsem udělal dobře. Přihrávky z brány mohou přeskočit útok a jít přímo mezi záložníky. Ačkoliv Clarkův součet všech atributů je o 2 vyšší než Macmathův, stojí o něco méně.

Obránci

image.png

Intuitivně jsem si určil, že u obránců budou nejdůležitější obrané statistiky, především blokování a obehrávání, a přihrávka. I když mohou přebrat míč z přihrávky mířící na útočníka, nemyslím si, že si budou útočníci až tak moc přihrávat mezi sebou. Zároveň jsem potřeboval obejít slabinu mého bránkáře - slabé blokování.

Bye, Barreal se stali mými hlavními obránci s blokováním 9/10, obehráváním 7/8 a přihrávkou 8/5.

Týmy jsem však sestavoval ještě před uvedením hry do provozu, a tak jsem kladl velký důraz celkový součet všech atributů. Shodou okolností tak mají oba moji obránci vedení míče 9 a střelbu 10, což je prozatím maximum.

Vedení míče i střelba nebyla na trhu příliš zohledňována, nicméně obojí úspěšně využívám. Vést míč okolo útočníků mi zvýší šanci na přihrávku a střelba skončí v bráně obvykle s až 40% pravděpodobností.

Docela jsem se sekl pouze s náhrádním obráncem, Boxallem. I když má vysoké obrané statistiky, míč se mu úspěšně rozehrát nedaří s vedením míře a přihrávkou jen 6 a 3.

Záloha

image.png

Do zálohy jsem umístil Amayu s víceméně univerzálními statistikami, Driussiho s maximální střelbou a vedením míče a Gaulda s dobrými útočnými o branými statistikami a maximální střelbou.

Pointa je taková, že jeden ze záložníků přihraje tomu druhému, ten povede míč okolo protivníkovy zálohy a vystřelí. Míč tak skončí v bráně, nebo jej chytí jeden z obránců. Brankář rozehrává pouze když dostane gól.

Myslím, že jsem se s výběrem hráčů ani příliš nesekl, ani nějak zásadně netrefil. Střelba ze zálohy se mi hodí, ale nemůžu ji kombinovat s excelentní obranou, pak by byl tým příliš drahý. Tak bych chtěl, aby jeden ze záložníků získal míč a přihrál tomu druhému. Jenže má-li ten nízké obrané statistiky, bude se míč přes něj dostávat do útoku.

Naštěstí hráčům postupně ubývá energie, proto přihrávat neustále na jednu stranu nebude fungovat tak dobře a můj útočný záložník se slabší obranou bude zářit později v zápase.

Útok

image.png

U útočníků se většina lidí dívala hlavně na střelbu. Proto špičkového střelce v útoku nemám, ačkoliv jsem dva koupil do obrany a dva do zálohy, do útoku se prostře nevyplatí.

Můj klíčový střelec bude Carranza se střelbou 9 a vedením míče 6 a na střídačce na něj bude čekat Picault se střelbou 7 a vedením 9.

Na druhé straně budu mít útočníky Roldana a případně zaskakujícího Frapagane, ktřeí mají oba maximální přihrávku. Střílet tak budu vždy z té stejné strany.

Zároveň jsem kladl maximální důraz na obrané statistiky mých útočníků, protože byly levné.

→ Blokování se až tolik nevyplatilo, protože aby obránce mohl střílet, musí útočníky obejít. Jinak má šanci velmi nízkou ať už má střelbu jakoukoliv.

→ Obehrávání a přebírání přihrávek se ale hodí. Stěžuje to protivníkovi možnosti odehrát míč z jeho obrany. Se štěstím mi nakonec dají tyto levné atributy další pokus ke střelbě.

→ Roldan a Fragapane mají kromě vysoké přihrávky i výborné vedení míče. Tam jsem si zbytečně připlatil, protože důvod jejich existence je, aby přihráli svému kolegovi v útoku.

→ Picault a Carranza mají jeden lepší střelbu a druhý lepší vedení míče a oba mají vysokou přihrávku. Přihrávka jim k ničemu sloužit nebude a ideální statistiky pro střelbu nemá ani jeden, protože ideální situace je protivníka obejít a pak střílet.

Útočníky budu trochu měnit za levnější alternativy. Se zbytkem jsem ale spokojený.

Závěr

Co říkáte na early gameplay?

Jinak pro @godfish, obraty na trhu s kartama činí okolo 1000$ za 24h. Čekám, že až hype trochu opadne, bude to stále nad 500$ až do otevření hry pro všechny.

Sort:  

Kouknul jsem na to video a moc zábavné mi to teda nepřijde :/ tři minuty na hru a málo muziky z toho.

Přijde mi, že nejlepší je prostě vystřelit, čímž se míč dostane až k soupeřovým obráncům, a čekat, až to oni pokazí, protože šance přihrát nebo obejít soupeře je méně než padesátiprocentní.

To je protože mám všude střelce. A myslím si, že to je na podobné úrovni jak Splinterlands. Taky nic světoborného, jednoduchý průběh...

No, ve Splinterlands ve hře samotné nic neděláš, bitva proběhne sama. Můžeš ji zrychlit, nebo dokonce úplně přeskočit. Tady musíš být dvě tři minuty stále k dispozici, abys mohl každých pár vteřin na něco kliknout. Nebo ne?

Můžeš to nechat běžet i samotné. Otázkou je, jak dobře by mí obránci stříleli.

Není potřeba, aby dali gól, stačí, že dostanou míč až na druhou stranu hřiště. Tak trochu ragbyová taktika.

Musím říct, že na mě coby fotbalového fandu to video teda moc dojem neudělalo, ale samozřejmě budu té hře přát úspěch... Jen díky Splinterlands se prý na Hive zaregistrovalo několik set tisíc účtů, takže každá nová hra může našemu blockchainu jen prospět...

@tipu curate

Třeba bude beta zajímavější :)