Rogue Trader: Mnohem lepší než Baldurova brána III.

in Česky!3 months ago

Komunitou hráčů RPG ovládlo obrovské nadšení z Baldurovy brány. Psal jsem o ní, ale od té doby jsem ji nehrál. Jako s většinou titulů jsem dosáhl fáze, kdy už jen opakuji vymyšlený a naučený postup a nemám příliš prostoru pro experimentování. Občas najdu lepší zbraň, vybojuji zajímavou bitvu, ale spíš jen opakuji stejnou strategii;

Ačkoliv si v Baldurově bráně můžu resetovat všechny postavy a naučit se jiné schopnosti, proč bych to dělal, když už od začátku jsem si nakupoval předměty tak, aby posílili od prvních levelů zvolenou taktiku? Měnit to nyní by mě celkově oslabilo... ne však v Rogue Trader.

Rogue Trader

Představuji Warhammer 40k

Možná jste někde na Youtube viděli experiment jak daleko dojede auto, když mu začne blikat kontrolka, že došel benzín. Pod takovými videi se často objeví komentář "kdyby bylo červené, ujelo by ještě o 10km víc". Tohle je skřetí věda právě z titulu Warhammer 40k.

Jedná se o fantasy svět, avšak nikoliv zasazený někam do staro-středověku. V 41. tisíciletí ovládají lidé pod vedením božského-císaře obrovské impérium.

Old ones

Z historie světa Warhammer 40k (neplést s Warhammer bez 40k)

Na pozadí se dinosauři pustili do války s technologicky mnohem chabšími Necrontyr, kteří byli na práhu vyhynutí. To je donutilo k několika zoufalým krokům, nakonec zakládajíc alianci s bohy hvězd C'tan, což vedlo k obratu ve válce. Bohové hvězd získali těla, která jim umožnila hvězdy samotné opustit a Necrontyr --- přežili, byť jen jako vězni ve vlastních tělech, které nyní budou ovládat C'tan.

Dinosauři neumírali na stáří a nechtěli obětovat vlastní. Rozhodli se konsolidovat síly, využít svě znalosti genetiky a bojovat válku na dlouho trať. Vytvořili tak celou řadu nových ras, z kterých se většina vymknula kontrole.

Například skřeti se rozmnožují tak, že padnou na bojišti. Z padlých skřetů vyroste podhoubí, které se spojí a dá vzniknout novým skřetům. Jejich válečný pud skoro vedl k vyhubení většiny galaxie, pak se obrátili proti sobě a nejsilnější kmeny se navzájem vybily.

Destabilizace warpu a odchod Starých

Warp destabilization

Narozdíl od Starých, jak se dinosaurům většinou říká, nově vzniklé vytvořené rasy nebyly nesmrtelné. Nemohli si tak dovolit cestovat mezi hvězdami stovky až tisíce let. Začíná se ve velkém používat warp, warhammerová verze přepravy nad rychlostí světla. Warp používá ke zkrácení cest dimenzi, kterou obývají bohové chaosu a démoni. Přílišné používání tohoto dopravního prostředku vede k destabilizaci warpu a průniku jejich dimenze do naší.

Dinosaři tak, jak se spekuluje, opustili Mléčnou dráhu. Nazpět posílají Nekrony, aby vyčistili jejich domovskou galaxii od všeho živého, warp se stabilizoval, a tak připravil galaxii na jejich návrat.

Lidé ve Warhammeru 40k

Lidé jsou vedení císařem, který se skrze psychické dovednosti stal de facto bohem. Je zranitelný fyzickými zbraněmi, ale pod neprostupnou ochranu věrných válečníků. Vedle vesmírného loďstva mají na lidstvo silný vliv technologičtí kněží z Marsu a inkvizice.

God Emperor of Mankind

Technologičtí kněží

Jakákoliv pokročilá technologie, která by v našem skutečném světě využívala nějaký mikročip, nějaký procesor nad úroveň mechanického tlačítku (vstupu), má místo takového čipu "strojového ducha". I pokročilé typy zbroje mívají svého ducha. Toho je nutné ovládnout silou vůle, nebo se vypořádat s důsledky jeho vzepření mj. jeden z důvodů, proč umělou inteligenci lidé nevyužívají; Zámožní lidé a válečníci jsou vždy vybaveni implantáty.

Tech priest

Inkvizice

Většina lidí věří v božkost císaře a nezpochybňují dogmata. Stejný pohled na svět vyznávají i kriminálnící. Zpochybnění oficiálních dogmat, hereze, je naprosto nepřípustná.

Co dělá Warhammer 40k tak populárním?

Především to jediné známé fantasy z budoucnosti. Lidé se vyvíjeli podobně jako my, jen o 38_000 let déle; Svět vlastní Games Workshop a daří se mu dlouhodobě vybírat kvalitní autory, kteří připravují nové příběhy. Těch, narozdíl od tradičních fantasy, může vzniknout mnohem víc. Galaxie je obrovská a řád který panuje v jednom hvězdném systému může o 200 skoků warpem vypadat úplně jinak.

Warhammer 40K

Proč se jedná o fantasy?

Žánr sci-fi přemýšlí o tom, jaké technologie bychom mohli mít v budoucnu. Snaží se, snad s výjimkou např. nových Star Treků, jestli je považujete za sci-fi, vycházet z aktuálního výzkumu a optimisticky ztvárnit, jaký potenciál lidstvo má.

Ve Warhammeru technologie nevznikají díky pokročilejším procesorům, kvalitnějším slitinám atp. Ačkoliv k vývoji dochází, a lidé nejsou technologicky zrovna vyspělí, často jsou dovednosti jako síla vůle a kontrola ducha brnění mnohem důležitější. Jedná se v podstatě o magii.

Co dělá Warhammer 40k Rogue Trader jinak?

Rogue Trader je status, který dostávají obchodníci a průzkumníci žijící na okrajích impéria. Mají mandát k průzkumu dalších hlubin vesmíru (respektive této galaxie) a osidlování nových planet. Často čelí hrozbám nepřátelských ras - Xenos (cizí), zradám a herezi, která přirozeně kvete co nejdál od planet se základnami inkvizice.

Narozdíl od Baldurovi brány, v Rogue Trader můžete postavy úplně proměnit bez spotřebovávání jakékoliv měny (mnohokrát, pak to bude stát trochu profitability). Budete mít dostatek předmětů, protože za ně neplatíte. Pouze zvyšujete výnosy ze svých kolonií. Když dosáhnete určité výnosnosti a reputaci s danou frakcí, automaticky můžete nakoupit všechny předměty, které nabízí.

Vytvořit si kvalitní vlastní postavu je, z mého pohledu, extrémně náročné. Výběr skillů, její historie a dovednosti, obojí nového hráče ochromí. Musíte tak experimentovat a zkusit několik různých konfigurací, než přijdete na něco, co opravdu dobře funguje.

Třídy

Archetypy

Na výběr máte válečníka, specialistu, vojáka a důstojníka.

  • Válečník se specializuje na zbraně zblízka a bude schopný absorbovat velké množství poškození
  • Specialista využívá svých dovedností, aby oslabil obrané nebo útočné prostředky nepřítele a může posílit vlastní tým nebo udělit obrovské poškození jedním útokem. Lze hrát různými způsoby...
  • Voják bude vynikat se zbraněmi na střední vzdálenost - plamenomety, kulomety, tavící zbraně.
  • Důstojník se soustředí na koordinaci a posilování ostatních postav.

Každý z nich může být zároveň například legální psyker a ovládat mentální dovednosti. Jeden z důstojníku, který se do týmu přidá v rámci příběhu, bude navigátor, charakteristika rovněž spojená s velkým množstvím dalších dovedností.

Na levelu 15 dostanete na výběr další specializace: lovec, předvoj, stratég, taktik, asasín, arch-militant. To boje opět osvěží. Opravdu záleží, jestli asasín vzniká ze specialisty nebo válečníka atp.

Nejvyšší obtížnost

Já jsem se dostal do situace, kdy se mi nedařilo vyhrát žádný souboj, ke kterým jsem se mohl dostat. Změna strategie - útok z jiné strany hrál roli v prolomení této části hry. Později jsem přeházel dovednosti sestry Argenty (Adepat Sororitas).

Místo plamenometu jsem ji přetvořil tak, aby měla přístup k těžkým zbraním navzdory nižší síle. Jako vojákyně má několik talentů, které zvyšují kadenci vybavené zbraně. Kadenci, kterou mají těžké kulomety ze všech zbraní nejvyšší. Také jsem ji přidal talenty, které zvyšují její efektivitu buď dočasně nebo do konce bitvy právě na základě počtu vystřelených ran.

Sister Argenta

Základní počet střel těžkého kulometu je 8. S jedním talentem ho můžu zdvojnásobit, pak ještě zvýšit hrdinským činem až na nějakých 23. Místo jedné rány plamenometem v poměrně velké oblasti tak vystřelí 23 ran. Jednotlivá rána sice nezasáhne celou oblast, ale je jich přes 23, létají po přibližně stejné trajektorii a stačí mi trefit 4 rány, aby se vyrovnali poškozením plamenometu se všemi talenty, které jsem původně měl. Také doleti dál a dovedou prostřelit protivníka a zasáhnout i nepřátele za ním; Touto změnou tak nepříjemně silné protivníky zdevastují ve dvou kolech a k tomu mi roste poškození při kritických zásazích.

Efekt by šel ještě vylepšit, kdybych hrál, nebo najmul do skupiny, někoho se vzděláním v Astra Militarum a kadenci ještě zvýšit; Myslím, že to je dobrá ukázka toho, že na výběru schopností s každým levelem opravdu záleží. V Baldurově bráně jsem si nijak nevšiml, že by moje vybrané schopnosti nějak dohromady nefungovaly. V Rogue trader máte na výběr spoustu možností, ale musíte je chytře nakombinovat, jinak se na maximální obtížnosti daleko nedostanete.

Management kolonií a vesmírné bitvy

Vesmírné bitvy zohledňují trochu i fyziku. Probíhají na stejném principu jako pozemní bitvy, ale trochu liší pravidly. Loď se nemůže rozjet naplno a pak zničeho nic zastavit. Změna směru lze udělat jen na velkém prostoru, vesmírná loď se mezi dvěma kroky prostě neotočí.

Jako Rogue Trader budete mít k dispozici také kolonie, zastavovat je a získávat přístup k trvalému přísunu například některých granátů. Kolonie zničehonic přestavět nepůjde, ne tak lehko jako charakteristiky. Hráč nad svými koloniemi získává kontrolu ale až po osvojení většiny klíčových principů, takže správné volby vám už budou v této fázi snad zřejmé. Není tam ani tak obrovský výběr.

Solární systém

Doporučuji!

Odkaz na Steam

Sort:  

Tohle jde úplně mimo mě, ale že Baldurova brána je Baldur's Gate náhodou vím. Proč jsi pak nepřeložil i ten druhý titul? Třeba jako Obchodník podvodník? Nebo Kupec darebák? ;)

Brána je velmi jednoduchý výraz. Tuším, že bude zahrnutá snad i v A1, rozhodně v A2. Překládat Rogue mi intuitivně přišlo jako chyba, protože myslím, že to slovo zapadá možná do B1+ nebo až B2. O hře se navíc v Česku snad ani tolik nepsalo;

To ostatně dosvědčují i výrazy, který jsi navrhl. Nejlepší by byl asi tulák a odtud potulný obchodník. Jestli budeš i darebák a podvodník už je tvé rozhodnutí :), vědomě jsem nad tím ale nepřemýšlel a v češtině to ani takto nezní moc jako hra.

Ke slovu rogue totiž asi nemáme stoprocentní českou alternativu :)

Warhammer lore mě fakt baví... víc asi ten fantasy, ale při barvení figurek si rád pustím jako kulisu imperiální pravdu. A těším se na seriál.

To s tím Cavillem už se točí, nebo je ještě nějaký jiný?

Jj. Amazon na tom dělá