Ostatnio przeczytałem #94 - "Policjanci. W boju" - Katarzyna Puzyńska

in Polish HIVE11 months ago
Authored by @Piotr

Katarzyna Puzyńska jest doskonale znana czytelnikom kryminałów jako autorka niekończącej się serii o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo na pojezierzu brodnickim. Od pewnego czasu jest również autorką serii książkowych wywiadów ze zwykłymi policjantami, dochód ze sprzedaży tych książek zasila konto Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Każda książka poświącona jest rozmowom z funkcjonariuszkami i funkcjonariuszami różnych policyjnych formacji: 1. "Policjanci. Ulica"; 2. "Policjanci. Bez munduru" i 3. "Policjanci. W boju".

Ostatnio przeczytałem #94.png

Łatwo jest domyślić się, że tym razem Puzyńska rozmawiała z policjantami oddziałów antyterrorystycznych policji. W zasadzie to oprócz jednego, z byłymi policjantami i ich rodzinami, bo książkę zaczyna wywiad z Iwoną - wdową po policjancie, który zginął na służbie, w czasie realizacji. Kończy ją natomiast rozmowa z Moniką - wdową po dowódcy pododdziału AT, który zmarł nagle kilka miesięcy przed emeryturą. Dwie bardzo silne kobiety, które musiały sobie poradzić ze nagłą stratą bliskiej osoby, obie te rozmowy są bardzo emocjonalne i wzruszające. Wspominając swoich mężów kobiety opowiadają o ich pasji, bo praca, którą wykonywali była dla nich bardzo ważna, poświęcali się jej kosztem bliskich.

Z rozmów, które prowadzi autorka wynika słodko-gorzki obraz służby w policji. Wielu z rozmówców z rozrzewnieniem wspomina swoje początki, swoją drogę kariery zawodowej i wysiłek jaki musieli włożyć, żeby trafić do SPAP czy BOA. Rozmówcy zwracają uwagę na zmiany jakie się dokonały na przełomie ostatnich lat, nie chodzi tu wyłącznie o nową ekipę rządzącą, bo wcześniej też nie było różowo. O ile operatorzy AT stanowią zgrany kolektyw, mogą (a nawet muszą) polegać jeden na drugim, w takiej pracy to jest niezbędne, to brak im wsparcia ze strony przełożonych. Przez lata zmieniło też się nastawienie społeczeństwa do policji, również młodzi policjanci nastawieni są na karierę za wszelką cenę.

Lektura godna polecenia, szczególnie, że ostatnio funkcjonariusze policji postrzegani są głównie przez pryzmat zachowań pod dyktando polityków. Może następnym razem, kiedy zatrzyma Cię patrol policyjny to inaczej spojrzysz na ich pracę.

20220227_214654.JPG

data wydania: 23 marzec 2020
ISBN: 9788381692526
liczba stron: 324
kategoria: literatura faktu, reportaż
język: polski

Ocena (w skali 1-10): 7️⃣


W cyklu "Ostatnio przeczytałem" chciałbym się dzielić z wami refleksjami na temat przeczytanych (lub odsłuchanych) książek. Kryminały i powieści sensacyjne są mi zdecydowanie najbliższe, ale często sięgam po political fiction albo książki dokumentalne, biogramy czy wspomnienia.


W 2022 roku już przeczytałem ☑️:

  1. Mick Herron - "Martwe lwy" - ocena 8️⃣
  2. Przemysław Piotrowski - "Zaraza" - ocena 9️⃣
  3. Marcin Ogdowski - "Stan wyjątkowy" - ocena 7️⃣
  4. Robert Harris - "V2" - ocena 7️⃣
  5. Arno Strobel - "Offline" - ocena 5️⃣
  6. Ken Follett - "Nigdy" - ocena 8️⃣
  7. Eva García Sáenz de Urturi - "Akwitania" - ocena 7️⃣
  8. KAFIR & WOLF - "WSI. Żołnierze przeklęci" - ocena 7️⃣
  9. Bogusław Szabliński - "Sumienie" - ocena 6️⃣
Sort:  

Congratulations @lesiopm! You received a personal badge!

You powered-up at least 10 HIVE on Hive Power Up Day! This entitles you to a level 1 badge.
Participate in the next Power Up Day and try to power-up more HIVE to get a bigger Power-Bee.
May the Hive Power be with you!

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking

Check out the last post from @hivebuzz:

Today is the beginning of a new Hive Power Up Month!
Hive Power Up Day - March 1st 2022