„...Mam jeszcze wiarę, odmieni się los...”

in #polish4 years ago (edited)
„Nie wiem, czy będę się umiał wysłowić w Waszym… w Naszym języku (…)”, więc na samym początku pragnę zaznaczyć, podkreślić i wyraźnie wyartykułować to, że nie bardzo na tym się znam, więc bardziej zasadzam się na moim intuicyjnym, a nawet życzeniowym podejściu, niż na merytorycznym "mędrkowaniu", tak więc „gdybym się pomylił, poprawcie mnie”.

Ale w czym rzecz?

Otóż smuteczek mnie ogarnia wielki, że tak fajurkowy w swym zamyśle projekt, jakim był Steemit na początku oraz tak świetny blockchain, na którym się oparł, a który jeszcze do niedawna cieszył się na Block'tivity wysokimi pozycjami – swego czasu nawet trzecie miejsce, o ile pamięć mnie nie zwodzi i zawodzi – w chwili obecnej obumierają na naszych oczach.
A jeszcze większy żal odczuwam, gdy „klątwa Justina”, pomimo tak cudnego zrywu czołowych programistów oraz przedstawicieli społeczności – protoplastów i kreatorów HIVE’a, rzucił swój podły cień na ów „wyzwolony projekt”.
Strasznie żałuję, bo choć sam tu się nie udzielam, a moja aktywność sprowadza się jedynie do czytania i mojego wręcz programowego upvote’owania polskiej społeczności oraz okazjonalnego komentowania #polish postów, to przyznać muszę, że strasznie bardzo mocno, a może i mocniej jeszcze może – polubiłem tę polską Steemit/HIVE społeczność.

Ot, takie moje wyznanie „podglądacza” do każdego z Was „klikacza” 😉

Pozostawiając jednak sentymenty, a skupiając się na niewykorzystanych możliwościach „blockchain’owej perełki”, która u samych swych podstaw ma przewagę nad komercyjno-scentralizowanymi i cenzurą szatkowanymi tworami pokroju „fejsbuka” i „jutuba”, to wręcz rozgoryczenie me myśli zasnuwa.
Żałuję przeokrutnie, że tak łatwo dostępna, przyjazna użytkownikowi i darmowa platforma, która do tego wszystkiego pozwala „monetyzować” blogerskie zaciągi, nie zyskała szerszego uznania.

Stąd rodzi się moje pytanie: Jest to li jeno przejaw grzesznych zaniechań cyfrozą urobionego przez wielkie koncerny stępiałago konsumenta, czy może jest to przejaw zaniechań samych twórców, którzy wytworzywszy tak świetny produkt, nie są go w stanie odpowiednio rozpropagować, zareklamować i „sprzedać” potencjalnemu użytkownikowi… ??? … ???

Jakby nie było – i tu się powtórzę – strasznie żałuję i ubolewam, bo trzymam za HIVE wszystkie moje cztery kciuki (zaliczam do nich nawet moje u stóp paluchy), a Wam wszelkiej maści Twórcom, Klikaczom, Moderatorom i Animatorom Polskiej społeczności posyłam wielkie serducho.

Mam nadzieję, że jeszcze przyjdzie czas, a kolejny „krypto-hajp” nawróci „niewiernych Tomaszów”, dzięki czemu pisanie/tworzenie na tej platformie zyska tak wielki renesans, że #polish stanie się #posh, jak to zasugerował @mariuszkarowski w swoim komentarzu do Event Komentarz’a.

PS.
Pewno takich jak ja, którzy czytają, a się nie ujawniają, są pęczków całe mnóstwo, więc róbcie swoją robotę, bo „mam jeszcze wiarę, odmieni się los”, a po latach chudych przyjdą lata HIVE’a.

Sort:  

Od wczoraj zdecydowałem się oddzielać STEEM i HIVE. Na tym pierwszym mój głos jest tylko symboliczny, ale jednak zdecydowałem, że posty które pojawiają się na obu blockchainach będę tylko upvotował na HIVE. Zdecydowałem się wspierać tę platformę więc nie widzę powodów do wspierania konkurencji.

W sumie masz rację, natomiast mną wciąż miotają sentymenty, bo od STEEM'a wszystko się zaczęło i nie jest to STEEM'a winą, że "Słoneczko" go swym "blaskiem chciwości spaliło".
Ja z kolei, choć jestem zaledwie biernym użytkownikiem obydwu platform, postanowiłem sobie, żeby wspierać polską społeczność moim upvote'owaniem - czy tu, czy tam.
Kto wie, może "podszepty Smoczego Języka" skończą się w końcu i Justin, który chciał zbić na STEEM'ie kapitał, widząc niesamowitą reakcję społeczności, polegającą na jej odpływie 😀, może porzuci STEEM'a...

Albo inaczej to ujmę - doceniam wysiłki autorów za to, że starają się publikować własne treści, czy tu, czy tam.
Ja nic nie tracę upvote'owaniem, a zawsze dosypię trochę zierenek do większej kupki kuracji, która z kolei może motywować autorów do dalszego postowania.

Taka jest moja linia obrony 🤪

No i miło.
Oby podkulił ogon i wycofał się ze swojej "inwestycji".
Najlepiej ze stratą ku pokrzepieniu serc tych, którzy wierzyli w ten projekt, a którzy zostali zawiedzeni nawet przez część jego twórców.
Nie ma litości dla takich "dżastinów"!!! 😂

Mam mieszane uczucia i czasem też pojawiają się momenty zwątpienia.

Rozterki nie dotyczą Hive i Steem - tu decyzję podjęłam szybko. Wizja słonecznego Steema zupełnie do mnie nie przemówiła. Na Steemicie moje stare posty zawierają tylko link do Hive.

Zwątpienie pojawia się przy przeglądaniu postów - i najnowszych i tych w trendingu. Zaangażowanie społeczności systematycznie spada. Często mam wrażenie, że mało kto czyta posty. Głosy lecą z automatu, nieważne jaki post ktoś opublikował, z jakim nakładem pracy, jak oryginalne i cenne dla wyszukiwarek zawarł w nim treści. Jakiekolwiek dyskusje pojawiają się pod postami specyficznego typu, pod którymi moim zdaniem dyskutować się nie da, bo nawalanka nie jest dyskusją.

Zastanawiam się, jakie są powody rezygnacji użytkowników. Czy to zbyt małe zainteresowanie tutejszej społeczności? Czy skandaliczne czasami dysproporcje w nagrodach? A może po prostu taka jest "żywotność konta" - może tylko na parę miesięcy czy rok wystarcza motywacji statystycznemu użytkownikowi? Jeśli to ostatnie, to zdecydowanie potrzebny jest regularny napływ nowych.

Czy użytkownicy mogą sami udźwignąć całą promocję? Szczerze - nie wiem. Fajnie, gdy każdy dorzuca swój kamyczek - udostępnia regularnie posty swoje i innych autorów w innych social mediach, nie kryje się z tym, że używa blockchainu - gra w gry, pisze, wrzuca zdjęcia, filmy. No ale nie każdy dorzuca.

Zobaczymy, co będzie dalej. Mam nadzieję, że do gaszenia światła na polish nikt się jeszcze nie przymierza. :)

Zaangażowanie społeczności systematycznie spada

Na brak zaangażowania jest wiele powodów. Jedno to zbyt duża aktywność np trzy posty dziennie to szybkie się wypalenie szczególności, kiedy trzeba puścić posty bez zainteresowania tematem dla tokenów. Kolejne to automatyczność i doświadczenie zdobyte z poprzedniego projektu i sztuczek. Nagrody po forku dały, większości odpowiedz- nie muszę już dłubać, idę w automatyczny. Inni już przed przejściem na Hive pootwierali dodatkowe konta. Pytanie, czy oby na pewno, jeśli zabraknie postów, automatyczność będzie przydatna? Oszustwa i manipulacja na steem również zrodziła nieufność.

Myślę, że nie ma co się oglądać, co było tylko się skupić na socjalach próbować zainteresować, że coś takiego jest, przebierając w użytkownikach bardziej ambitnych i odpowiadającym dzieło, jakim jest Hive. Niezależnie jakie będzie jego przeznaczenie, bo zawsze się znajdzie alternatywa. Wielu sobie nie zdaje sprawy, że następne miesiące przyniosą upadek wielu znanych socjali. Na przykład Facebook pracuje na platformą z subskrypcją i wstępnie testują boty. Twitter testują nad własnym blockchainem ponad rok.

WordPress też nie próżnuje i idzie własny blockchain, razem z kompletem wtyczek i działającą stroną na dzień dobry blockchainie. Silnie atakująca cenzura będzie coraz bardziej stosowana wraz z wymuszeniem i wygaszania stron użytkowników przez różne blokady jak kaganiec na domenę itd. Fora różnego typu to już padające śmietniki. Myślę, że czas zweryfikuje wszystko jak zawsze, wystarczy się dobrze przygotować i zweryfikować uczestników.

I w tym właśnie braku scentralizowanej cenzury, która moderuje trendy "prawomyślności" i "karczuje" wszelkie niewygodne treści, upatruję największy potencjał Hive'a.
Wszak to niemal idealny grunt dla wzrostu dystrybucji wolnych mediów, czy rozwoju niezależnych "piewców prawdy".
Doskonałe miejsce, gdzie wprawiać się mogą przyszli na pełną skalę blogerzy, felietoniści, czy pisarczykowie wszelkiej maści.
Strasznie żałuję, że ten potencjał, jaki oferuje Hive'a, wciąż jest niewykorzystany w wystarczającym stopniu.
A jakże, wierzę nawet w to, że mógłby Hive stać się czymś na miarę medium.com, gdzie kuracja skutecznie mogłaby zastąpić abonament.
Ale cóż...
PROMOCJA, PROMOCJA, PROMOCJA + aktywne wsparcie społeczności.

Nie sądzę, by sami użytkownicy byli w stanie skutecznie rozpropagować i wypromować Hive'a na szeroką skalę.
Oczywiście "poczta pantoflowa" zawsze przynosi jakieś efekty, ale bądźmy szczerzy, taka forma promocji ma znaczne ograniczenia, więc w przypadku takiego nasycenia rynku wszelakimi platformami oraz niemal niepodzielną hegemonią Wielkich niczym Brat fejsików, jutubów, czy tłiterów, koniecznością jest zaangażować pewien kapitał na "przetarcie szlaków" i "postawienie kierunkowskazów".
Najlepszy bowiem produkt, czy też usługa, jeśli są "niewidoczne" dla szerokiej publiki, obumierają w sposób naturalny, bądź też "hibernują" zaledwie podtrzymywane przy życiu oddaniem wąskiej grupy zapaleńców, poszukiwaczy, czy psycho-fanów.
Stąd myślę sobie, że twórcy Hive'a powinni przeznaczyć pewne środki oraz całe mnóstwo finezji, by rozreklamować swoje cudo tak dalece, jak tylko jest to możliwe.
Tym bardziej, że faktycznie odpływ użytkowników jest coraz bardziej zauważalny.

Każdy produkt potrzebuje reklamy. Inaczej pozostanie produkcją chałupniczą sprzedawaną ze stolika na bazarze. Można policzyć, jeżeli ktoś jest specem od marketingu, ile kosztowałaby kampania reklamowa Hive'a np. w PL, albo w Europie, albo na świecie tak żeby dotarła do 1000 albo 100.000 albo 100 mln użytkowników. I zadać retoryczne pytanie, kto ma za to zapłacić? Może zresztą pytanie nie jest całkiem retoryczne jakiś nowy Justin się pojawi, który może nawet byłby skłonny to zrobić?

Otóż to!
Skoro poznaliśmy już "Czarny Charakter", to głęboki zamysł koncepcji Yin i Yang wręcz wymaga tego, by objawił się nam "Główny Bohater", który w akcie filantropijnej inwestycji wyniósłby Hive'a na "Salony WWW" ;)
Wszak ludowa mądrość głosi, że w niedalekiej odległości od "trujaka" zawsze rośnie grzyb szlachetny!

Super ze po tak długim czasie wróciłeś z artykułem, widzę ze nie raz mi oceniasz czy komentujesz jednak czekałem aż coś napiszesz i nadszedł ten dzień hehe.
Moim zdaniem od dłuższego czasu widać ze Steemit umiera coraz mniej osób się udziela lub daje wpis a na dwa portale. Wiadomo po wielkiej akcji wszyscy przenieśli się na ten portal i dobrze moim zdaniem jest to dużo lepsze miejsce niż Steemit mimo ze tam się zaczynało przygodę tutaj mozna ja kontynuować :)
Pisz częściej bo bardzo ciekawie tworzysz artykuły :)

Faktycznie to, co dzieje się aktualnie na Steemit pod tagiem #polish, chyba bez zbytniej przesady można porównać do stanu przedagonalnego.
Jednakże całkiem ambiwaletnie, bo poza niezrozumiałym nawet dla mnie samego sentymentem, jaki wciąż jeszcze odczuwam do Steemit'a, to jednak szalenie mi się spodobała ta błyskawiczna "przeprowadzka" znacznej części polskiej społeczności do Hive'a.
Bezkompromisowość pierwsza klasa :)

PS.
Dziękuję za tak miłymi słowy wyrażoną próbę mobilizacji mnie do częstszego pisania.

Prawda teraz wyszła, komu zależy na platformie i dlaczego były te podziały. Osobiście stare media traktuje dla spammingu do promowania zdecentralizowanych platform bez cenzury. Niebawem odpalą na nich boty, które dorwą się do wielu ludzi i danych. Facebook i YouTube masywnie zaczynają przestawiać swoje algorytmy i cenzurują. Ostatnio treści związane z koronaSCAM protestującymi czy filmom. Wielu ludzi ucieka, powstało i jest kilka ciekawych alternatyw. Spam i Hejt, jaki teraz tam jest, to ból głowy na dzień dobry. Kilka światowych ludzi jak David Icke kanału London Real rzuciło rękawice przeciwko cenzurze i pracują nad zdecentralizowaną platformą również wraz, inwestorami. Jedno co się cieszę, że jest wiele platform i każdy wybiera, co mu pasuje, bo sobie niewyobrażań milionów ludzi tutaj.Mam nadzieję że pazerność nie wygra znów.

Congratulations @msmp! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 300 upvotes. Your next target is to reach 400 upvotes.

You can view your badges on your board and compare to others on the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Do not miss the last post from @hivebuzz:

The Hive Gamification Proposal
Hive Revolution - Mission 1 - Communication
Vote for us as a witness to get one more badge and upvotes from us with more power!