Chronię swoją prywatność. Mam dosyć reklam! - Dlaczego zamieniłem przeglądarkę Chrome na Brave

in #polish2 years ago (edited)

DrakelikesBraveBrowserHateGoogleChrome.png

Obecnie reklamy są siłą napędową Internetu, źródłem finansowania prawie wszystkiego, co się czyta, ogląda i słyszy w Internecie. Cyfrowy biznes reklamowy jest pod wieloma względami "cudowną maszyną" - koryguje i przekształca ukrytą uwagę w prawdziwe pieniądze, które płaci za wiele naprawdę użytecznych wynalazków, od wyszukiwania po natychmiastowe tłumaczenia do hostingu wideo i globalnego mapowania.

Jednak onlain'owa maszyna reklamowa jest również ogromnym, nieprzejrzystym i zawrotnie skomplikowanym kompleksem o niedocenianej zdolności do niewłaściwego użycia - takim, które gromadzi i stale profiluje dane o naszym zachowaniu, tworzy zachęty do zarabiania na naszych najbardziej prywatnych pragnieniach... Często prowadzi to do doszukiwania się luk prawnych przez "mrocznych" ludzi, którzy z chęcią je wykorzystają.

I pomimo całej swojej potęgi, reklama cyfrowa od dawna jest niedostatecznie regulowana i niedostatecznie nadzorowana, zarówno przez firmy, które ją prowadzą, jak i przez rządy na całym świecie.

Google Chrome...

Google Chrome to obecnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie, według szacunków Statista, z szacowanym udziałem w rynku globalnym na poziomie ponad 66% w kwietniu 2018 roku.

statista.jpgŹródło: Statista.com Market share...

W większości przypadków łatwo zauważyć, dlaczego Chrome dominuje. Nie zatyka zasobów; ma atrakcyjny, minimalistyczny interfejs; i jest niesamowicie konfigurowalny dzięki sklepowi internetowemu z dziesiątkami tysięcy rozszerzeń i motywów.

Wadą Chrome jest to, że jest własnością Google... Tylko to wystarczy, aby wyprowadzić z równowagi ludzi, którzy dbają o to, by utrzymać surfowanie po internecie tylko dla siebie. Przecież celem Google jest wiedzieć jak najwięcej o nas, aby kierować na nas bardziej trafne reklamy. Dzięki Chrome, Google może wysysać jeszcze więcej informacji o aktywności Twojej przeglądarki. Firma próbowała też w przeszłości usunąć niektóre elementy z Chrome, które zostały okrzyknięte w sieci „pełnoprawnym atakiem na prywatność użytkowników”.

W poszukiwaniu alternatywy

Internet jest dziś zasypany przeglądarkami internetowymi (w sumie czym on nie jest zasypany...). Dlatego w tym gąszczu ciężko jest znaleźć przeglądarkę "idealną", która spełniała by wszystkie nasze wymogi. Najczęściej wybieranymi zamiennikami Chrome są Mozilla FireFox i Opera. I na tym najczęściej kończą się zamienniki dla popularnego giganta.

Sam przez lata głównie korzystałem z Chrome ze względu na sporą ilość narzędzi internetowych do pracy a FireFoxa używałem do codziennego przeglądania internetu. Jednak blisko 2 lata temu, zainteresowałem się projektem kryptograficznym Basic Attention Token (BAT) co pozwoliło mi poznać nawą alternatywną przeglądarkę do Google Chrome - Brave Brovser. Skończyło się na tym, że pobrałem i wypróbowałem Brave.

Wizualnie Brave jest jak bliźniak Chrome

Poważnie, Brave wygląda prawie tak samo jak Chrome - i jeśli wiesz, jak korzystać z Chrome, już wiesz, jak używać Brave. Po kilku miesiącach używania Brave zamiast Chrome, myślę, że każdy użytkownik Chrome powinien na stałe przenieść się na Brave.

brave setings.jpgchrome setings.jpg

Twórca Brave - Brendan Eich

brendan.jpgŹródło zdjęcia: Cointelegraph.com

Brave to "dziecko" Brendana Eicha, współzałożyciela Mozilli , organizacji tworzącej Firefoksa. W 1995 roku wynalazł on JavaScript - kod przeglądarki, który sprawia, że ​​strony internetowe są interaktywne, a nie statycznymi stronami tekstu i obrazów. JavaScript był później używany przez legiony firm ad-tech, w tym Google i Facebook, aby pomóc w zarządzaniu procesem wyświetlania kierowanych reklam w przeglądarce.

W dolnej części okna widać, że przeglądarka wściekle analizuje wszystkie instrukcje JavaScript podczas oczekiwania na załadowanie strony. Proces ten przeładowuje zasoby systemowe, wyczerpuje energię baterii i nagrzewa urządzenie. Jest także nośnikiem złośliwego oprogramowania i de facto narzędziem oszustów reklamowych.

Paradoksalnie nowe dziecko Eicha - Brave, spędza większość czasu na blokowaniu kodu JavaScript. W rezultacie strony ładują się szybciej i bezpieczniej. Ale reklama nadal jest głównym sposobem wydawców na zarabianie na ich treściach. Brave buduje również platformę kryptograficzną, której celem jest pomaganie konsumentom w umieszczaniu płatności w kieszeniach ich ulubionych wydawców. Eich porównuje to do klubu lojalnościowego.

Brave - Odważnie zmieniając internet

Celem przeglądarki Bravejest wyglądać, czuć i działać podobnie jak wiodąca na rynku przeglądarka Google Chrome, jednocześnie agresywnie chroniąc bezpieczeństwo i prywatność danych osobowych użytkownika. Programiści z wielkim trudem usunęli jak najwięcej punktów tarcia i kompromisów dla osób przychodzących z Chrome, jednocześnie chroniąc użytkowników przed ryzykownymi witrynami, reklamami, złośliwym oprogramowaniem i plikami cookie, które śledzą użytkownika w sieci.

Brave jest zbudowany na Chromium, tym samym projekcie przeglądarki open-source, co Chrome. Istnieje wiele przeglądarek opartych na Chromium, z których najbardziej znaną jest Opera. Brave jest jednak znacznie młodszą przeglądarką i, w przeciwieństwie do Opery, ludzie, którzy za nią stoją, postanowili nie zmieniać wyglądu swojego interfejsu z Chrome tak bardzo.

Prywatność + TOR

Jednym z kluczowych powodów, dla których zamieniłem inne przeglądarki na Brave, były zabezpieczenia prywatności. Większość innych przeglądarek sprawia, że potrzebujesz ​​ręcznie dodać rozszerzenia, aby uzyskać podobne wyniki.

Dla przykładu Brave zawiera wbudowany HTTPS Everywhere. Wymusza to na stronach internetowych domyślne połączenie szyfrowane, gdy uzyskasz do nich dostęp, zachowujesz prywatność swoich kliknięć i innych działań na tych stronach internetowych. W innych przeglądarkach HTTPS Everywhere jest rozszerzeniem, które użytkownicy muszą ręcznie pobierać. Myślę, że przeciętny użytkownik Internetu prawdopodobnie tego nie robi...

Ponadto przeglądarka ma również wbudowane zabezpieczenia odcisków palców. Chroni to przed reklamodawcami i firmami śledzącymi Cię w Internecie na podstawie unikalnych cech komputera, takich jak rozmiar ekranu, rozmiar okna przeglądarki, zainstalowane czcionki i inne. Przeglądarka domyślnie blokuje także pliki cookie innych firm, a także oferuje wbudowane blokowanie skryptów.

Jednak zdecydowanie najlepszą cechą Brave jest jej prywatny tryb przeglądania. Wbrew temu, co zakłada większość ludzi, standardowe przeglądanie prywatne (znane w Chrome jako tryb „Incognito”) nie chroni Twojej aktywności internetowej ani tożsamości przed usługodawcą internetowym ani odwiedzanymi witrynami internetowymi. Zamiast tego te tryby po prostu blokują pozostawienie śladów aktywności przeglądania na Twoim komputerze...

brave inkognito.jpg

Tryb prywatnego przeglądania Brave'a jest radykalnie inny i zapewnia znacznie więcej prywatności. Kiedy aktywujesz prywatne okno w Brave, to okno używa Tora, projektu oprogramowania, który pomaga zamaskować twój adres IP, uruchamiając aktywność internetową przez serwer pośrednika, który przekazuje twoje żądanie do ostatecznego miejsca przeznaczenia. To sprawia, że ​​praktycznie niemożliwe jest, aby strona, którą obecnie odwiedzasz, wiedziała, że ​​żądanie pochodziło z twojego komputera.

Zwykle, jeśli chcesz używać Tora, musisz pobrać oddzielną przeglądarkę. Dodając Tora do wbudowanego trybu prywatności Brave'a, Brave zapewnia użytkownikom ochronę prywatności, w którą wielu ludzi błędnie wierzy, korzystając z trybu "prywatności/inkognito" w innych przeglądarkach.

100% kompatybilności z sklepem Chrome

Myślę, że ta informacja jest jedną z kluczowych dla zwykłych użytkowników a mianowicie - Brave jest w 100% kompatybilny ze sklepem Chrome, który zawiera wszystkie rozszerzenia Chrome i motywy dostępne w przeglądarce Chrome.

Ponieważ Brave działa na silniku Chromium, wszystkie rozszerzenia napisane dla Chrome działają natywnie w Brave, bez dodatkowej pracy dla programistów oraz ku uciesze użytkowników.

Szybka, wydajna i WOLNA od REKLAM

To, co wyróżnia Brave, to agresywne podejście do reklamy. Przeglądarka została zbudowana w celu usuwania reklam online ze stron internetowych.
Brave eliminuje również wszystkie śledzące reklamy, często małe elementy stron, które reklamodawcy i wydawcy witryn wdrażają, aby zidentyfikować użytkowników, aby wiedzieli, jakie inne witryny odwiedzają lub odwiedzili użytkownicy. Trackery są używane przez sieci reklamowe do pokazywania produktów podobnych do tych zakupionych lub właśnie rozważanych, co prowadzi do tego, że mem nieustannie widzi tę samą reklamę bez względu na to, gdzie się porusza.

Brave.jpg

Na komputerach Brave ładuje strony dwa razy szybciej niż Chrome i Firefox (przeglądarki nr 1 i 3 na świecie w rankingu dostawców aplikacji analitycznych). Na smartfonach "Odważny" ładuje strony do ośmiu razy szybciej niż Chrome (Android) lub Safari (iOS).

Wzrost prędkości nie dziwi. Eliminując reklamy i śledzące reklamy, Brave pobiera znacznie mniej treści ze strony niż jakakolwiek przeglądarka bez rozszerzenia blokującego reklamy. Nie ma nic technologicznego w wydajności Brave'a; po prostu pobiera mniej danych niż inne przeglądarki (Gdyby tak nie było, Chrome i inne przeglądarki oparte na Chromium byłyby równie szybkie).

Krótko o modelu biznesowym

Model biznesowy przyjęty przez "Odważnych" opiera się nie tylko na blokowaniu reklam, ale na zastępowaniu wykreślonych reklam reklamami z własnej sieci. Działa to na takiej zasadzie, że Brave wykorzystuje swoją technologię w celu usunięcia reklam z przeglądarki, a następnie zastąpienie ich reklamami swojego własnego pomysłu (które respektują naszą prywatność)*, na których oglądanie wyrazimy zgodę otrzymując w zamian kryptowalutę BAT.

Ponadto firma zbudowała alternatywny system finansowania części działalności komercyjnej, która finansuje wydawców witryn. Opcjonalny system Brave Rewards umożliwia wysyłanie płatności kryptowalut - w formie podstawowych BAT - do wydawców stron internetowych, YouTuberów i streamerów gier Twitch, chociaż ta ostatnia kategoria nie jest jeszcze dostępna na Androida.

Dodatkowo każdy zweryfikowany wydawca i osoba prywatna może uczestniczyć w programie partnerskim polecając przeglądarkę Brave przyjaciołom, rodzinie, komukolwiek. W nagrodę możesz otrzymać 5$ wypłacone w kryptowalucie BAT. Jedynym warunkiem jest, że użytkownik będzie korzystał z przeglądarki przynajmniej 30 dni.

Dyrektor generalny Brave, Brendan Eich, prognozuje, że:

„Nie zdziwiłbym się, gdyby nasi użytkownicy mogli zarobić 70 USD rocznie, gdy wprowadzimy system w 2019 r. - kiedy oferty reklamowe będą trudniejsze do zdobycia, a my będziemy subsydiować przychody z puli wzrostu użytkowników BAT - i wspiąć się do 2020 r. Do powyżej .7 * 320 lub 224 USD przychodu użytkownika netto rocznie."

Podsumowując prościej: Użytkownicy otrzymują kryptowalutę BAT w zamian za konsumowanie treści, a te tokeny trafiają do portfela kryptograficznego w tej samej przeglądarce. Konsumenci mogą również wybrać, które witryny nagradzać w zależności od ich preferencji.


Przydatne Linki Brave/BAT:


Jeśli jesteś zainteresowany/a wypróbowaniem przeglądarki Brave możesz ją pobrać na komputer bądź smartfon klikając w poniższy baner

BravebrovserBaner908x150.png


Cześć i do zobaczenia w kolejnym wpisie!


STOPKA2908x300.png

Sort:  

Bardzo przydatny artykuł.... Dzięki, sam już wielokrotnie myślałem o instalacji brave na swoim komputerze, laptopie. O przeglądarce dowiedziałem się ze steemit u innego użytkownika.
Gratuluję pomysłu 😉

Dzięki @ragnar94 :)

Zachęcam do wypróbowania przeglądarki i podzieleniu się opiniami po własnych testach

thanks for the post, I use brave a few months ago and the experience with this browser is excellent, in addition to its rewards, congratulate you for sharing your knowledge through this content

Thank you @yorkluis :)

Brave is a really great alternative to other browsers. I think that with time it will conquer the hearts of more users

Sam korzystam z przeglądarki Brave i mogę ją z całego serca każdemu polecić. Naprawdę świetna przeglądarka.

Niestety wersja płatnych reklam nie jest dla Polaków dostępna :(

Póki co tylko 3 kraje mogą uczestniczyć w płatnych testach na wersji deweloperskiej przeglądarki. Jednak to tylko kwestia czasu gdy monetyzacja za oglądanie reklam zostanie uruchomiona dla reszty krajów

Z jednej strony piszesz o prywatności a z drugiej chcesz nią handlować w Brave za BAT (choć oczywiście znacznie mniej intensywnie niż w innych przeglądarkach).
Korzystam z Brave na komórce, gdyż ma funkcjonalność chrome, ale zapewnia wiecej prywatności, ale przede wszystkim nie napierdala ci ekranu reklamami - niestety nawet w przeglądarce DuckGoGo potrafiło mnie przenieść na scamowe strony oferujące niebywale okazje.
Natomiast jeśli chodzi o PC, to spróbuj Vivaldi.

Hmm..., nie do końca rozumiem pierwsze zdanie odnośnie "handlowania" prywatnością?

Co do Vivaldi to próbowałem i jest bardzo fajną przeglądarką jednak obecnie jestem "zakochany" w Brave i zdecydowanie mi wystarczy do wszystkiego co robię.

Przecież BAT dostajesz za to, że pozwalasz się śledzić. Brave blokuje inne trackery, ale nie swoje jeśli włączysz sobie "Brave rewards".
Jeżeli brave stanie się bardziej popularne, obawiam się, że strony będą blokować przeglądarkę, która podmieni reklamy na swoje.

Mylisz się. Brave zastępuje blokowane reklamy swoimi reklamami od wydawców jednak te reklamy, nie śledzą naszej aktywności ani nie zbierają żadnych naszych danych.
Jeśli Brave stanie się popularniejszy to myślę, że twórcy i producenci będą chcieli dołączyć do grona "Odważnych" i zostać zweryfikowanymi twórcami w sieci Brave co będzie się im finalnie bardziej opłacać.
Jednak jak zwykle czas zweryfikuje ;)

Brave to Chromium (co zauważyłeś), przy czym da się wiele wycisnąć z samego chromium.

Czy warto zaufać Brave? Nie wiem. Darmowy hajs jest fajny, ale Brave jest turbo niepopularną przeglądarką

Myślę, że Brave właśnie wyciska więcej z chromium niż konkurenci ;)

Co do zaufania to jak zwykle mam ograniczone jednak Brave, nie przechowuje żadnych danych użytkowników i nigdy, nie będzie z tego co mówił sam Eich. Kolejną sprawą jest zaufanie i "błogosławieństwo" samego Vitalika, który bardzo chwali cały projekt twierdząc, że Brave mocno przyczynia się do rozwoju ekosystemu Ethereum dzięki ogromnej liczbie aktywnych użytkowników będąc tym samym jednym z najcenniejszych projektów ETH. No i w tym momencie dochodzimy do Twojego stwierdzenia o "turbo niepopularności", z którym się nie do końca zgadzam. Myślę, że obecne już 5,9mln aktywnych użytkowników i ponad 20 milionów pobrań to wydźwięk rosnącej popularności. Jeśli chodzi o model biznesowy oparty o monetyzację to również uważam, że to pieśń przyszłości. A mianowicie uważam, że z czasem będziemy świadkami rosnącego trendu dzielenia się częściami zysków z użytkownikami dla przyciągnięcia ich na swoją platformę/ aplikację. Brave tylko wykorzystuje brak konkurencji na tym polu i to może przyczynić się do ich sukcesu.

Na komputerach Brave ładuje strony dwa razy szybciej niż Chrome i Firefox

Nie u mnie. Na kompie mam wszystkie trzy przeglądarki i odniosłem wrażenie, że najszybszy jest Firefox. Brave często mi muli. Największym plusem jest brak reklam. BATy jakiś czas temu próbowałem ogarnąć, ale bez efektu.

U mnie Brave śmiaga jak na F1 ;)

Sprawdź może aktualizację. Brave stosunkowo często aktualizuje swoje wersje a ma ich aż 4 od wersji testowej deweloperskiej po całkowicie działającą lecz z brakiem wszystkich finalnych produktów.

Z czym miałeś problem? może będę potrafił pomóc

@hallmann @szymonwsieci

To jest najlepsze, że u jednego przeglądarka A działa lepiej a u drugiego B działa lepiej, nawet jeśli są to te same systemy operacyjne. Ja nie wiem co takiego dzieje się pod maską, że występują takie sytuacje.

Faktycznie @docbox to zastanawiające, jednak odpowiedzi na to pytanie, nie znam...

Congratulations @szymonwsieci! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You got more than 100 replies. Your next target is to reach 200 replies.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

@szymonwsieci silnik nie nazywa się chromium tylko blink. Chromium to też przeglądarka, bez paru elementów które są w Chrome.

@gregorius jeśli już mamy być tak skrupulatni to silnik nazywa się dokładnie Chromium Blink ;) Chromium to przeglądarka internetowa o otwartym kodzie źródłowym, która wykorzystuje silnik renderujący Blink razem tworząc Chromium Blink. Oprogramowanie open source, które jest wykorzystywane przez dziesiątki niszowych przeglądarek oraz kilka topowych takich jak Chrome, Brave, Opera, od niedawna Edge czy Beaker.

Tak z innej beczki. Jak dostaniesz tipa, to czy on dalej jak ten początkowy grant, ma datę ważności?

@jocieprosza
hmm... nie do końca rozumiem pytanie. Mógłbyś dokładniej sprecyzować o co Ci chodzi?

Dear @szymonwsieci

I hope you don't mind that i will reply in english (since I hardly have been using Polish language for past several years).

I've heard about Brave browser number of times since beginning of this year and I also installed it just a while ago.

Definetly it seem to be wise choice and comparing to firefox/chrome it does seem to work faster.

It's an excellent choice for all those who value their privacy.

Yours
Piotr

Hi @crypto.piotr

I think so, too. Brave is a really good product with an interesting future ahead of it. We will see in time how the interest in this solution will grow.