Dzień dobry! Chcę poznać HIVE :)

in #polishlast year

Na wstępie chciałbym się przywitać :) Jestem Kusior i może niektórzy z Was mnie kojarzą z czasów świetności i zmierzchu Steemit. Postanowiłem opublikować ten post, ponieważ chciałbym poznać lepiej HIVE BLOG i być może wrócić do tworzenia i wrzucania tu swoich tekstów. Mam gorącą nadzieję, że mi w tym pomożecie ;)

Publikowanie swoich tworów na blockchainie zawiesiłem ponad 2 lata temu, a mój ostatni tekst, o ironio, opisywał fenomen Steema.

Kusior.PNG

Z tego co zdążyłem zauważyć polska społeczność (chyba w dość mocno okrojonym składzie) przeniosła się na HIVE i tutaj pokazuje światu swoje publikacje. Nie ukrywam, że z wielkim uśmiechem na twarzy odkryłem znajome mi nicki pod tekstami oznaczonymi tagiem #polish. Przez ponad 2 lata korzystania ze Steemit czytałem Wasze teksty, głosowałem na nie, komentowałem i sam otrzymywałem od Was wiele rad, upvotów, słów wsparcia czy krytyki. Mam tu na myśli takie osoby jak @bowess @grecki-bazar-ewy @browery @hallmann @bartheek @kapitanrosomak @kapitanrosomak @wadera @ptaku
@emsonic @foggymeadow (Jeśli pominąłem kogoś z aktywnie publikujących weteranów Steema to przepraszam).

Publikowanie dawało mi sporo frajdy, troszkę pieniędzy i masę satysfakcji, więc rozważam czy nie wrócić do tego hobbistycznie. Lecz najpierw chciałbym dowiedzieć się jak to obecnie działa, jakie są różnice między Steem i Hive. Pytania postaram się podzielić tematycznie i będę niezmiernie wdzięczny za każdą informację w komentarzu. Jeśli macie jakieś linki do artykułów, gdzie są opisane interesujące mnie zagadnienia, podeślijcie je proszę :) Chętnie poczytam :)

Pewnie wiele z moich zapytań będzie idiotycznych (a może i bezsensownych), dlatego proszę o anielską cierpliwość i łopatologiczne wyjaśnienie :D

question-g6ccb9ede8_1280.jpg

Zasady

Czy jest jakiś zbiór zasad, których należy przestrzegać by nie narazić się społeczności, botom, zarządzającym platformą? Czy można tu przerzucać teksty z innych stron, blogów? Czy są jacyś strażnicy porządku (boty i realni użytkownicy), którzy mogą karać za np. plagiaty, wulgaryzmy itp.? Czy polska społeczność ma spisane gdzieś jakieś wytyczne postępowania? Co jest dobrze widziane, a co mniej?

Aplikacje/narzędzia

Czy są jakieś strony/narzędzia, które pozwalają sprawdzać np. siłę swojego głosu, listę wielorybów, ranking tagów itp.? Może są dostępne jakieś narzędzia ułatwiające publikację tekstów (np. do ich formatowania).

Działanie systemu

Jakie są różnice między Hive i Steem? Ile razy moge oddać dziennie upvotów? Czy publikowanie postów i komentarzy też obniża moc? Jak wygląda ekonomia Hive? Chętnie poczytam jakieś artykuły o działaniu tego całego ekosystemu.

Tagi

Jakie są najczęściej używane? O których warto pamiętać? Czy wciąż są mniejsze społeczności skoncentrowane wokół jakiegoś tagu jak np. #pl-filmy. Czy tagi ze Steemit dalej są używane?

Interfejsy/nakładki

Jakie nakładki/interfejsy do publikowania polecacie? Jakie są ich wady i zalety? Czy lepiej wrzucać przez HIVE BLOG czy może dblog albo jeszcze coś innego?

Polska społeczność

W jakiej jest kondycji? Czy są organizowane jakieś konkursy, akcje dla twórców z Polski? Czy są jakieś struktury, przywódcy, liderzy? Czy są podejmowane jakieś działania, które wspomagałyby polskich twórców? Zachęcały nowych użytkowników do pisania na tej platformie?

Community

O co chodzi z tymi Communities? Jak to działa? Coś jak tag?

Inne

Jeśli przychodzą Wam do głowy jakieś inne ciekawostki, coś o czym jako potencjalny twórca i czytelnik powinienem wiedzieć, dajcie znać :)

@kusior


Grafia pochodzi z Pixabay a pierwszy screen jest mój własny.


Zapraszam na mojego bloga: http://zkusiorabani.pl/
oraz na stronę: https://biznesowo-rozwojowo.pl/


Jeśli tylko Ci się spodobało zostaw upvote i komentarz :) Będę niezmiernie wdzięczny :) Możesz także obserwować mój profil, by nie przegapić kolejnych postów!

Sort:  
Loading...

o rany o rany o ranyyyyyyyyyyy!!!
Jak się cieszę, że Cię widzę!

❤️💚🌻🌼❤️💚🌻🌼❤️💚🌻🌼❤️💚🌻🌼❤️💚🌻🌼❤️💚🌻🌼❤️💚🌻🌼

Z takich technicznych spraw, to wiem że @jocieprosza pisał przydatne posty i ogólnie to osoba chętna do pomocy. W technikaliach jestem kiepska, ogólnie działamy tutaj podobnie jak na steem. Nie mamy żadnego pana kierownika w sensie pilnowania porządku ;)

Pisanie postów w ramach społeczności może pomóc Ci trafić do czytelników skupionych wokół określonego tematu, jest też szansa że zauważy Cię większy kurator. Ale wydaje mi się że działa to głównie w anglojęzycznych społecznościach, w polskiej najbardziej aktywny to pl-travelfeed, którym opiekuje się @lesiopm (aka @browery) i @rozku. To tak na początek.

Ale fajnie :)

PS:
Nie uwierzysz, ale całkiem niedawno pomyślałam o Tobie w związku z refleksją, że dawno już nie pisałam niczego o filmach. Przypomniało mi się, że opiekowałeś się tagiem i jakoś tak nakręcałeś tę tematykę :)

:D Nawet nie wiesz ile radochy mam z Twojego komentarza :) Może po części przywołałaś mnie swoimi myślami :D Jestem jak filmowy dżin - ilekroć ktoś pomyśli o pisaniu o filmach czy serialach, pojawiam się ja ;)
Dzięki za podesłane informacje!
Przejrzę zatem posty @jacieprosza, poszedł follow :) Dobrze wiedzieć, że i @rozku wciąż działa :)

"Czy jest jakiś zbiór zasad, których należy przestrzegać by nie narazić się społeczności, botom, zarządzającym platformą?"

Nie plagiatować, a od jakiegoś czasu nie kwestionować czy też nie wyrażać wątpliwości w pewnych tematach.

"Czy można tu przerzucać teksty z innych stron, blogów?"

Tak.

"Czy są jacyś strażnicy porządku (boty i realni użytkownicy), którzy mogą karać za np. plagiaty, wulgaryzmy itp.?"

Idea tego blockchainu polegała na tym, że każdy mógł być "strażnikiem porządku". W praniu wyszło inaczej...

"Czy polska społeczność ma spisane gdzieś jakieś wytyczne postępowania? Co jest dobrze widziane, a co mniej?"

Społeczność tworzą różni ludzie i każdy ma swoje zasady. Dla jednych to minus, a dla drugich plus decentralizacji.

!ENGAGE 100

There has already been too much ENGAGE today.

Dzięki za odpowiedzi!
Wyczuwam w nim nutkę sceptycyzmu i chyba zawodu. Podejrzewam, że m.in. w tym tekście https://hive.blog/polish/@ocotuchodzi/czy-z-glosowania-na-posty-mozna-zrobic-religie-ideologie znajdę tego rozwinięcie. I jestem w stanie to zrozumieć, bo pamiętam, że Steemit też w zamierzeniu miało być oazą wolności, decentralizacji, równości, a w praktyce to różnie wychodziło. Chyba każdy tego typu system co Hive i Steemit muszą się mierzyć z podobnymi problemami, wypaczeniami.

Powstał fork Steemit bez downvotów (przynajmniej na razie) https://blurt.blog/
Nadajemy na tagu polish https://blurt.blog/hot/polish

Dzięki za informację! Chętnie zobaczę jak to wygląda :)

Hej! Witaj ponownie! Zaczynałem na Steemit, przeszedłem na Hive za dużą grupą znajomych mi osób i nie zauważyłem różnic a jedynie te na plus - chyba mniej tu podbijania postów przez stronki z botami, ale to tylko moje odczucie może, bo ja tego nie robię (a tam mi się zdarzało ;))...
Poza tym jest sporo nowości - tworzenie swoich kolekcji postów na przykład ( CCC - curated content collections ) co jest w zasadzie Twoją własną kolekcją postów Twoich i lub innych, pogrupowanych tematycznie albo jak tam chcesz - taka forma porządkowania treści, ciekawa sprawa.
I jak wspomniałeś są communities, co w zasadzie działa jak "grupy" na fb - można postować na stronkach communities przez co wszyscy co są w danej grupie widzą Twój post - myślę, że warto poszukać jakiegoś dla siebie i popróbować jak działa. Ja obecnie postuję tylko na swoim profilu ale myślę, że to opcja która może zwiększyć zasięgi, bo w tematycznych communities siedzą ludzie do których normalnie byś raczej nie dotarł a tam możesz łatwo podsunąć im posta i może zdobyć nowe poparcie.

Działaj, dla mnie Hive sprawdza się bardzo dobrze, osobiście nie używam zewnętrznych programów do monitorowania, więc nie podrzucę nic więcej ciekawego ;).

Pozdro!

Dzięki wielkie za wyjaśnienia. Te communities mogą być warte uwagi, poświęcę więc czas na ten temat i może znajdę swoją społeczność :)

Wspaniale, że jesteś. O technice nie będzie bo już w wszystko powiedziano. :) Czekam niecierpliwie na twoje wpisy :)

Obym tylko nie rozczarował :D

Tylko spróbuj! :D

To trochę tak jak przesiąść się na inny rower. Jazdy się nie zapomina,oczywiście są jakieś różnice. :)

Bardziej opłaca się kurować (zmiana podziału nagród), nie trzeba się trzymać jakichś magicznych 4 minut czy 1 minuty (zdjęto ten ogranicznik). Botom spadła opłacalność, więc mniej jest tego typu "nieludzkich" głosów.
Są nadal projekty kuratorskie.

Plagiaty to wiadomo - nie plagiatuje się. Swoje teksty publikujesz wedle uznania - gdzie chcesz. Są osoby wrzucające równolegle na Steem, Hive i Blurt. Nie jest to korzystne z punktu widzenia wyszukiwarek, bo takie treści nawet nie będą zaindeksowane, no ale i tak szansa, że ktoś będzie szukał daily bloga czy raportu Actifit w wyszukiwarce jest znikoma. Inaczej z postami tematycznymi, bo one mają konkretne słowa kluczowe. Dla budowania widoczności w wyszukiwarkach lepiej zachować unikalność treści.

Mam nadzieję, że z tego rowerka nie zlecę :)

Dziękuję za garść informacji!

Część 🙂
Fajnie że jesteś!
Możesz zajrzeć na Hive dla opornych na FB aczkolwiek ostatnio brakuje mi czasu na aktualizacje, jednak znajdziesz tam kilka poradników.

Generalnie to tutaj jest lepiej więc miło będzie jeśli zostaniesz na dłużej 🙂

Hej :) Dzięki za informację o Hive dla opornych - już widzę, że jest tam podlinkowanych parę pomocnych artykułów.

Jak jest lepiej, to super :) Chcę tu zaglądać, bo czuję się teraz, jakbym spotkał starych, dobrych znajomych po długiej przerwie ;)

Witam ;)

Hej :) Zapomniałem Cię wymienić w poście, ale pamiętam, że o filmach, serialach i planszówkach dawniej publikowałeś za czasów świetności Steemit ;) Dobrze wiedzieć, że wciąż się udzielasz.

Jeśli chodzi o porady, technikalnia itp polecam swój post z linkami do wielu postów wielu autorów ;): https://peakd.com/hive-199021/@hive-199021/sarmacja-post-organizacyjny

do publikacji polecam peakd.com

Polecam również jeśli masz steemy albo spieniężyć i kupić hive żeby zwiększyć HP, albo wynająć swój SP do np tipu żeby mieć stały dochód, który można przez giełdę zamieniać na HP :>

Super! Dzięki za link, dziś lub jutro wezmę się za lekturę.
A jakie są wg Ciebie zalety publikowania przez peakd.com?

Gdy po około 2 latach tydzień temu zalogowałem się na Hive znalazłem, ku mojemu zdziwieniu, ale i sporej uciesze, ponad 300 tokenów Hive, które w tej radości od razu przelałem na giełdę i spieniężyłem. Teraz już widzę, że to był błąd, bo mogłem jednak zwiększyć HP, bo już widzę ograniczenia - limity w publikowaniu. Postaram się zatem nagrody ładować w Hive Power, żeby poczuć większą swobodę.

Co do korzystania z tipu i innych tego typu narzędzi - posiadasz może jakiś link, gdzie znajdę więcej informacji na ten temat?

Nie mam, ale to proste. tyle ze ja bym polecał jednak zainwestowac steemy w HP :P

Peaked jest moim zdaniem po prostu najprzyjemniejszym interfejsem, ma sporo wydaje mi się udogodnień, jest bardziej intuicyjne. Ale może to kwestia przyzwyczajenia.

Hej, tu znajdziesz parę linków
https://hive.blog/hive-134382/@jocieprosza/hive-ale-jak-tak-wlasciwie-zaczac-hajwowac

Zasady? Hmm
Osobiście bym wstrzymał się z kopiowanien nawet swoich tekstów z bloga, chyba, że bez nagrody - żeby nie wpaść na spamlisty.
Wulgaryzmy chyba są ok, o ile wpis jest zaznaczony nsfw
Zasady znacznie zostały rozluźnione od czasów steem, ale mniej więcej staramy się tymi najważniejszymi kierować.

Tagi tematyczne odeszły w zapomnienie na rzecz tagów tribe'ów, które generują dodatkowy zarobek bądź tagów społeczności. Tagów pl-cośtam już mało kto używa, bo to nic nie daje.
Jest #polish I jest https://hive.blog/trending/hive-134382
Biorę się za próbę odbudowy

Używanie tagów tematycznych ułatwia czytelnikom odnajdywanie interesujących ich zagadnień przy pomocy filtrowania na PeakD.

Hej :) Mogę prosić o instrukcję jak najlepiej filtrować posty na PeakD? Bo na razie ten interfejs jest dla mnie mało oczywisty. Widzę tam jakieś filtrowanie, ale po społecznościach.

Trzeba jedynie odpowiednio dobrać tagi przy tworzeniu posta. Wszystkie wyświetlają się po prawej stronie na PeakD.com. Jeżeli ktoś chce poczytać tylko o książkach, to klika w pl‑ksiazki. Ty masz perfekcyjne uporządkowanie, więc wystarczy iść utartą ścieżką.

BLOG FILTER.png

Na wykop może tak, ale tutaj korzystam jedynie z tagu polish w ten sposób,ale to może wyłącznie moja praktyka

Dzięki wielkie za link do artykułu oraz do reszty wskazówek.

Jak rozumiem każda społeczność (community) ma swój tag, którym należy oznaczać posty, jeśli się do niej należy? Jak powinienem tagować/oznaczać/publikować posty w społeczności Polish HIVE?

Rozwiniesz o co chodzi z tymi tagami tribe? To działa tak, że jak oznaczę post odpowiednim tagiem, to jakiś bot odda na mnie głos? Wcześniej do takich botów trzeba przelewać Hive czy całkiem inaczej to działa?

Jak powinienem tagować/oznaczać/publikować posty w społeczności Polish HIVE
Np. #polish
jeśli jakiś tag tematyczny funkcjonuje na Hive to bym go użył np. #photography
reszta wolnych miejsc zależy od tego jakie tokeny chciałbyś zbierać.

Rozwiniesz o co chodzi z tymi tagami tribe? (...) Wcześniej do takich botów trzeba przelewać Hive czy całkiem inaczej to działa?

Boty, które sprzedawały upvote są niemile widziane, dlatego ich już raczej nie ma, albo działają w ukryciu.

To działa tak, że jak oznaczę post odpowiednim tagiem, to jakiś bot odda na mnie głos?

Rzczej botów nie ma, natomiast może być tak, że jakiś użytkownik korzysta z jakiegoś tribe i interface'u i dzięki tagowi plemienia zauważy twój post i wtedy odda głos

Dzięki za wyjaśnienie!

Witam ponownie. :)

Hej :) Chętnie znów będę przeglądał Twoje teksty o anime ;)

😳😳😳😳😳😂

Witaj ponownie, mój nick ze Steemit : @rolsonpatison, który istnieje również tutaj.

Pozwolę sobie dołączyć do pytań moje:

Czy mamy jakiegoś czata, bo ten wbudowany mi nie działa? A może Discord?

Cześć :) Daję follow na konto @kreatywnie zatem :)
Jestem mile zaskoczony, bo okazuje się, że na Hive jest aktywnych o wiele więcej weteranów ze Steemit niż myślałem. Dobrze widzieć, że też @sarmaticus jest aktywny - wciąż pamiętam naszą dyskusję na temat egoizmu i miłosierdzia :)

Czat jest na peakd.com ale nie działa na telefonie.

jaki czat na peakd? Siedzę cały czas ślepiąc w nieaktywną stronę czatu i coraz mi smutniej, że nas tak odseparowało.

Nie działa?
Ups... nie wiedziałam...

Pokręciłam :) Nie działa openhive.chat a o działającym czacie na peakd nie miałam do dzisiaj pojęcia. Choć niewiele mi ta informacja daje bo mój lapek z jakiegoś powodu "nie lubi" peakd.

jest discord: https://discord.gg/jem27YPX ale jest mało aktywny

Congratulations @kusior! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You made more than 3500 comments.
Your next target is to reach 4000 comments.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

Hive Power Up Month - Feedback from February day 20
Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!